یخ نوردی در فرانسه، و گرمایش زمین!

امسال، برای سومین سال پیاپی، با برنامه ریزی انجمن کوه نوردان ایران چند کوه نورد ایرانی در «جشنواره ی یخ نوردی اکرن» (www.ice-climbing-ecrins.com)   شرکت کردند. جشنواره، در روزهای 8 و 9 و 10 ژانویه در شهر لقژانتیه لابسه (L' Argantier labessee) فرانسه برگزار شد. در این جشنواره، مسوولان منطقه ی اکرن (Ecrains) امکاناتی مانند محل برگزاری مراسم، کارگاه های آموزشی، و وسیله ی حمل و نقل تا محل آبشارهای یخ زده را فراهم می کنند. شرکت کنندگان در جشنواره هم به صورت آزاد به نقاط مختلف می روند و به یخ نوردی می پردازند یا در کارگاه های آموزشی شرکت می کنند.

انجمن، امسال همچنین توانست با باشگاه کوه نوردی فرانسه (Club Alpin Francais) ارتباط بگیرد و یک دوره ی آموزش یخ نوردی را در روزهای 3 تا 6 ژانویه با مربی گری دو نفر از راهنمایان حرفه ای آن باشگاه برای کوه نوردان ایرانی برگزار کند.

کوه نوردان ایرانی (به جز یک نفر) همگی از کسانی بودند که در یک سال و چند ماه گذشته به یادگیری زبان فرانسه مشغول بوده اند، و جالب توجه این که مربیان دوره به زبان فرانسه صحبت می کردند و بسیار خوشحال بودند که بر و بچه های ایرانی به خوبی مطالب را می گیرند و می توانند مراوده ی لازم را انجام دهند.

نکته ی زیست محیطی: با وجود سر و صداهایی که بابت «سرمای فوق العاده»ی اروپا بر پا شد ( که به قول محمد درویش شاید بیشتر برای پرت کردن حواس مخاطبان باشد)، در شهرهای کوهستانی فرانسه که ما دیدیم، سرما بین دو درجه زیر صفر تا دو درجه بالای صفر در نوسان بود و اگرچه برف زیادی هم می بارید، اما برف ها به سرعت آب می شدند. راهنمایان فرانسوی ما می گفتند که وضع یخ اصلا خوب نیست و آبشارها به طور کامل منجمد نشده اند که این را ما خود به چشم دیدیم. در چند روز اول ژانویه، دمای شهر پاریس 5-4 درجه بالای صفر بود و پس از آن هم که برفی نه سنگین در شهر بارید، دما حول و حوش صفر بود.

چند عکس از برنامه ی یخ نوردی در فرانسه(13 تا 20 دی 88)

این آبشار، در زمستان سال های گذشته به طور کامل یخ می زده است، اما امسال نیمی از آن همچنان روان بود.

         

                 

شرکت کنندگان در برنامه: فرنوش رییسی، افشین یوسفی، محمد صبوری، مصطفی شکرابی، محمد حاج ابوالفتح، عباس ثابتیان، عباس محمدی.

 

/ 5 نظر / 5 بازدید
فرشید فاریابی

به امید حق سفر پرباری باشد و منتظر انتشار گزارش ها و انتقال تجربیات شما هستیم.

!

ياد جووني كردي آقاي محمدي!

امير حسين رياضي

سلام به عنوان يك دوستدار طبيعت و كوهستان به اطلاع ميرسانم در منطقه سنگان از سنگان بالا عمليات جاده سازي انجام ميشود و عملا به منطقه تخريب بالايي وارد شده و منطقه را از بكر بودن در اورده

کوچکترین کوهنورد دنیا

سلام جناب محمدی. خوبین؟ وتسه هماهنگی برنامه زمستونه ها که قبلا صحبت بود 9 بهمن رو گذاشتیم تا جمع بشیم توچال شما هم تشریف میارین؟

عباس محمدی

به "کوچک ترین کوه نورد دنیا" : بلهف فقط لطف کنید و رئوس برنامه را به انجمن فاکس کنید.