دعوت از سنگ نوردان برای گفتگو در مورد شيوه های صعود در علم کوه

در مرداد ماه گذشته ، دو فعالیت روی دیواره ی شمالی علم کوه صورت گرفت که از جهت فنی و نیز از نظر زیست محیطی جای نقد دارد ؛ در این وبلاگ پیش از این هم اشارهای به موضوع داشته ایم ( یادداشت ۳۰ شهریور) اما لازم است که ماجرا بیش از این گشوده شود و به بحث گذارده شود .

از این دو فعالیت ، یکی " گشایش " مسیری به نام مسیر اراکی ها بود ، و دیگری صعود مسیر کریستال که در سال ۱۳۸۰ به دست دو ایتالیایی باز شده بود .  مسیر اراکی ها  با ایجاد حدود ۲۲۰ سوراخ بر روی دیواره و کار گذاشتن همین تعداد میخ پیچ ( رول ) ، و استفاده ی گسترده از مسیرهای مجاور برای دسترسی به " مسیر نو " ، و رفت و برگشت روی مسیر صعود شده است . انجمن کوه نوردان در نامه ای که به سرپرست این برنامه نوشته اشاره کرده است که « صعود دیواره ها با رول کوبی سنگین ، از لحاظ فنی بی ارزش و از نظر رفتار با طبیعت ، مضر است . » خوشبختانه سرپرست آن برنامه ، دعوت انجمن را برای بحث در این مورد با حضور سنگ نوردان و صاحب نظران دیگر پذیرفته اند .

در مورد مسیر کریستال ، سوراخ کاری ها کم تر بوده اما اشکال بزرگ تر این است که با این کار  به  یک " اثر " ساخته شده به دست دیگران  – که از قضا کار برجسته ای هم بوده – تعرض وسیعی صورت گرفته است .در نامه به این دوستان هم انجمن گفته است که « این گونه صعودها نه تنها کاری با ارزش تلقی نمی شود، بلکه نشان از پسرفت دیواره نوردی ایران هم به شمار خواهد رفت . به علاوه ، سوراخ کاری روی دیواره ی منحصر به فرد گرانیتی ایران که جزو " آثار طبیعی ملی " کشور است ، آسیب رسانی جدی به طبیعت و یک جرم به شمار می رود . » این دوستان نیز دعوت به گفتگو را پذیرفته اند و قرار شده است که در نشست مهر ماه انجمن ( ۱۸مهر، سالن مرکز سازمان های غیردولتی ، خیابان نجات اللهی ، از ساعت ۵تا ۸ بعد ازظهر ) در یک " میزگرد " کوتاه در برابر مخالفان رول کوبی به مناظره بپردازند .

 از همه ی علاقمندان دعوت می کنیم که در این مباحثه شرکت کنند .

/ 0 نظر / 47 بازدید