نوروز و سفر و محیط زیست بیچاره!

در ایران، سفر به شکلی بیمارگونه افزایش یافته و امروزه، مطابق گفته ی مقام های دولتی و به استناد مشاهده های عینی، به نظر می رسد که در نوروز تقریبا هر ایرانی یک سفر انجام می دهد! یا سالانه حدود 25 میلیون نفر به مشهد می روند، و یا در تابستان ها 30- 20 میلیون نفر به گیلان و مازندران سفر می کنند. چندی پیش، رییس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور گفته بود که ایرانی ها هفت برابر اروپایی ها به سفر می روند! شاید شرایط اقتصادی و اجتماعی کشور که موجب مهاجرت های گسترده از ده به شهر و از شهرهای کوچک به ابر شهرها شده نیز در این ماجرا موثر بوده، چرا که بسیاری از سفرهای نوروزی برای رفتن به زادگاه یا دیدار خویشان است. با این حال، آموزش چگونه سفر رفتن به ویژه آداب رفتار با طبیعت و میراث فرهنگی، بسیار کم در کتاب های درسی و یا از طریق بروشورهای گردشگری و رادیو و تلویزیون انجام شده است. شوربختانه، از چهارشنبه سوری که به پیشواز نوروز می رویم، تا سفرهای نوروزی، و دست آخر در سیزده بدر که نقطه ی اوج (یا حضیض؟!) این آیین های دگرگون شده است، در همه حال واندالیسم را می بینیم که بر رفتار گروه های گسترده ای از جامعه چیره شده است.

چند پیشنهاد

·         سفر نروید! بهتر نیست که به جای خسته کردن خود در جاده های شلوغ و راه های دور، با خانواده ی خود استراحت کنید؛ سری به قوم و خویشان بزنید؛ شب هایی را با یاران بگذرانید؛ کتاب های نخوانده را بخوانید؛ قلم بزنید؛ فیلم های خوب ببینید (که حتی گاه در تلویزیون خودمان هم نمایش داده می شوند)؛ موسیقی گوش کنید؛ و در گردشگاه های نزدیک قدم بزنید؟! اصلا شهر و منطقه ی خودتان را خوب دیده اید که به شهرهای دور می روید؟!

 

·         اگر به سفر می روید، با قطار، اتوبوس، یا هر چهار پنج نفر با یک خودرو، بروید.

 

·         آهسته و با احتیاط رانندگی کنید تا سوخت کم تری مصرف کنید، تصادف نکنید، و با جانورانی که از جاده عبور می کنند، برخورد نکنید.

 

·         در استراحتگاه های بین راه و هر جای دیگر که فرصت شد، با دیگران از ضرورت حفظ محیط زیست و میراث فرهنگی سخن بگویید. خودتان، با جمع آوری تفکیک شده ی زباله ها و کمک به پاک سازی محیط، الگوی دیگران باشید. با عادت افروختن آتش در طبیعت، مبارزه کنید. صدای رادیو پخش خود را کم کنید. در جاهایی چادر بزنید که قبلا چادر زده اند، و در همه حال از آسیب رساندن به پوشش گیاهی خودداری کنید.

 

·         به ماموران و داوطلبان هلال احمر، شهرداری ها، سازمان میراث فرهنگی، و سازمان حفاظت محیط زیست که در نقاط مختلف در کار خدمات رسانی به مسافران هستند، کمک کنید و به آنان پیشنهاد دهید که از رییسان خود بخواهند کار آموزش همگانی برای حفظ میراث های طبیعی و فرهنگی را جدی تر بگیرند.

 

·         از ظرف های یک بار مصرف استفاده نکنید و به مدیران غذاخوری ها پیشنهاد دهید که آنان نیز از ظرف و رومیزی دورانداختنی استفاده نکنند.

/ 1 نظر / 4 بازدید
ضرابیان

درودبرشما تصور نمی کنم که شما با سفرکردن مخالف باشید چرا که سفر هم مانند کتاب , غذای روح است ولازم و درضمن , تعطیلات نوروز زمان لازم را برای دیدن نقاط دوردست کشور فراهم می کند . ولی نکته مهم در این زمینه این است که سفر کردن هم مانند کوه نوردی , علم ودانش است و نیار به آموزش دارد . همانطور که می دانیم هر هفته حدود دو سه میلیون نفر در کشور به کوهستان می روند که کمتر از شش درصد آنان آموزش دیده اند و بقیه رها هستند و به محیط های کوهستانی آسیب وارد می کنند . در سفرهای نوروزی شاید بیشتر از 99درصد مسافران هیچ گونه دانشی در این زمینه ندارند و بیشتر از این که خودشان مایل به سفر باشند , وادار به سفر شده اند ! نیودن تفریح دیگری به غیراز ماشین سواری , شستشوی مغزی توسط صداوسیما با ساخت برنامه های طبیعت گردی غیر اصولی با استادانی مانند آقایان اینانلو و میلانی ودکتر نوروزی و ...... که سفر را تبدیل به مد کرده اند و با این تصور که اگر کسی به سفر نرود , عقب افتاده است ! و دلایل بسیار دیگر . سفر گروهی هم به دلیل بی اعتمادی اجتماعی مردم و گران بودن طرفدار ندارد .