حقوق جانوران در فرهنگ و جهان بینی ایرانی

مقاله ی ارزشمندی با عنوان بالا را می توانید در تارنگار روزنامک به قلم فرشید ابراهیمی بخوانید. در این مقاله از آن چه که در فرهنگ ایرانی در رعایت حال جانوران بوده ، سخن گفته شده است .

 

 من ، در یکی از شماره های 6-5 سال پیش فصل نامه ی «صلح سبز» (نشریه ی جبهه ی سبز ایران) مقاله ای نوشتم با عنوان «با یاس ها به داس سخن گفته ایم» که در آن، برعکس مقاله ی فرشید ابراهیمی، به نقض حقوق جانوران، و به آموزه های ضد محیط زیست در فرهنگ ایران (و دیگر نقاط) پراخته ام . این مقاله با اندکی تلخیص در همشهری 6 خرداد 1382هم چاپ شد .

/ 2 نظر / 12 بازدید
بهروز

دوستان عزیز ایرانی سلام هدف از نگارش این یادداشت اطلاع رسانی پیرامون یک حرکت جهانی است که حدود بیست روز دیگر در کشورهای مختلف دنیا به انجام می رسد. در 24 اکتبر سال جاری مصادف با شنبه دوم آبان ماه تشکل های مختلف محیط زیستی در سراسر دنیا در یک اقدام هماهنگ و همزمان تلاش خواهند نمود تا مردم جهان را نسبت به خطر تغییرات آب و هوا و اقلیم و پیامدهای تخریب محیط زیست اگاه کنند. این حرکت که توسط بسیاری از دانشمندان، کارشناسان و دولتمردان در سراسر دنیا حمایت می شود فرصت مناسبی است تا زمینه آگاه کردن مردم جهان از اثرات مخرب نابودی محیط زیست فراهم شود. تا کنون تشکل های متعددی از بیش از صد کشور جهان در این زمینه اعلام آمادگی کرده اند اما متاسفانه این حرکت به طور صحیحی در ایران اطلاع رسانی نشده است. روش اجرای این حرکت بسیار ساده است. کافی است تشکل شما در روز مورد نظر یک برنامه ساده مانند پیاده روی؛ جمع اوری زباله از محیط زیست، برگزاری یک کلاس آموزشی کوچک، دوچرخه سواری، برنامه های ساده دانشجویی یا حرکت های هنری مثل نمایشگاه نقاشی باشد. همکاری شما در این طرح باعث ارتقاء جایگاه تشکل های ایرانی در زمینه فعالیت های محیط زیستی

بهروز

خواهد شد و فرصت خوبی است تا ارتباط شما با سایر تشکل ها تقویت شود. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به پایگاه اطلاع رسانی این حرکت در آدرس (www.350.org) مراجعه نمایید و یا با من تماس بگیرید تا زمینه ارتباط شما را با این حرکت فراهم کنم. برای دیدن ایده های مشابه می توانید به آدرس (http://www.350.org/action-ideas) مراجعه کنید و برای دیدن نقشه سایر حرکت ها در سراسر دنیا این آدرس (http://www.350.org/map) قابل دسترسی است.