سيل تخريب در انتظار کلاردشت

خبرگزاريميراث خبر ـ 29/9/84

؛نامه‌اي از سوي محمد نقوي عضو هيات موسس انجمن حفاظت از محيط زيست كلاردشت در ارتباط با تخريب منطقه‌ي زيست محيطي و زيباي كلاردشت كه مي‌تواند يكي از مهم‌ترين مناطق طبيعي ايران براي جذب گردشگران داخلي و خارجي باشد، ارسال شده است كه در اينجا به طور كامل مي‌خوانيد.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

جلوگيري نكردن از تخريب در منطقه‌ي كلاردشت فاجعه‌اي مخوف به بار مي‌آورد كه در آينده‌اي نه چندان دور اين منطقه را با وضعي به مراتب دشوارتر از سيل سهمگين استان گلستان روبرو مي‌كند.

منطقه‌ي كلاردشت به دليل ويژگي‌هاي اقليمي، زيست محيطي و دارا بودن جاذبه‌هاي طبيعي ـ تاريخي مانند: رودخانه سردآبرود، آبشار معروف اكاپل، گونه‌هاي گياهي و جانوري بااهميت در حيات وحش، مسير دسترسي به قلل معروف علم كوه و تخت سليمان، و تپه‌ي تاريخي اكد، از معروف‌ترين نقاط گردشگري و توريستي است.

بيش از 98 درصد مردم كشورمان با راي خود به قانون اساسي، حفظ و صيانت از منابع طبيعي را وظيفه‌ي ملي تلقي مي‌كنند، لذا در صورت بي‌توجهي مردم به تخريب محيط زيست بايد نگران بود. ولي خوشبختانه مردم كشورمان همواره با هوشياري هرچه تمام‌تر به اين وظيفه‌ي خود كاملاً آشنا بوده و عمل مي‌كنند. متاسفانه عده‌اي سودجو كه بقا و دوام خود را در جهل و بي‌تفاوتي و خاموشي مردم مي‌دانند و سود خود را به هر طريق ممكن ولو با نابودي محيط زيست پيگيري مي‌كنند، همه‌ي عواملي را كه فراروي زياده‌خواهي آنان قرار مي‌گيرند با القاب وانگ‌هاي غيرواقع منتسب مي‌سازند و آنان را متهم و مزاحم مي‌نامند. در حالي كه بايددست همه‌ي انسان‌هايي كه براي حفظ محيط زيست مي‌كوشند و از هيچ زحمتي در اين راستا فروگذار نمي‌كنند و تنها سود شخصي و منافع اختصاصي خود را نمي‌بينند، بوسيد.

با شروع كار شركت راه‌آهن شهري تهران، اين شركت اقدام به اختصاص منابع متعدد براي تامين ] بودجه [كرده، به طوري كه يكي از اين منابع، معدن سنگ گرانيت در كلاردشت بوده و بدين ترتيب در سال 1368 مجوزی

از وزارت معادن و فلزات دريافت مي‌كنند و[ در نتيجه ] بخش بزرگي از منابع طبيعي دامنه‌ها و ارتفاعات علم كوه تخريب شد. در اين بين، در سال‌هاي پيش با مقاومت اهالي محله‌ي رودبارك مواجه شدند و با تشكيل جلسات متعددي كه با حضور نمايندگان اهالي و شوراي محل، بخشدار، فرماندار، نماينده‌ي مجلس برگزار شد، متعهد به احداث جاده‌ي كمربندي اختصاصي و ]تعهدات[ زيست محيطي ديگر شدند.

اين شركت هيچ يك از تعهدات خود را به طور كامل عملي نكرده و با احداث يك مركز كوچك محيط‌باني براي محيط زيست منطقه و يك پاسگاه جنگل‌باني و آسفالت بعضي معابر در محله‌ها، از تعهدات خود سر باز زده است؛ متاسفانه دستگاه‌هاي مسئول، در آن شرايط با حركت‌هاي مردمي همراه نبودند.

پس از پايان كار شركت مترو در منطقه، اين شركت بابت بدهي خود به سازمان تامين اجتماعي، معدن را به اين سازمان واگذار كرد و اين سازمان نيز تحت عنوان شركت سنگ تزييني كلاردشت به همان روند و  بيشتر و مصرانه‌تر موضوع بهره‌برداري و تخريب را ادامه داد و حتي از جو خاموش منطقه سوء استفاده كرده و اقدام به احداث كارخانه‌ي شن و ماسه كرد كه با اعتراض شديد مردمي مواجه شد.

با اين وجود، اين شركت در اين سال‌ها از مناطق مختلف بهره‌برداري كرده و ارتفاعات مهم و خطرناك را مساعد به حوادث طبيعي از جمله سيل كرده است، و با وجود آلوده كردن حوزه‌ي آبريز «سردآبرود» باعث واكنش بسياري از مسئولان، از جمله مركز تكثير آزادماهيان شهيد باهنر وابسته به شيلات ايران و همچنين سازمان حفاظت محيط زيست و ساير ادارات شده است. همچنين طي اين سال‌ها مردم منطقه از كاميون‌ها و تجهيزات اين شركت به ستوه آمده‌اند؛ حمل سنگ‌هاي بيش از 20 تن باعث تخريب و صدمات جبران‌ناپذيري به تاسيسات و منازل بسياري از اهالي محله‌ي رودبارك كه در حاشيه‌ي جاده اصلي زندگي مي‌كنند، شده است.

اخذ مجوز شركت سنگي تزييني كلاردشت از سازمان صنايع و معادن استان براي بهره‌برداري، با رعايت درجه‌ي قابل قبولي از تخريب محيط زيست است، نه اين كه با بولدوزر و مواد ناريه، آن هم در سطح وسيعي، قلل زيبا و استوار علم‌كوه و تخت سليمان را كه ميعادگاه انسان‌هاي عاشق طبيعت، و به اصطلاح مناطق حفاظت شده محسوب مي‌شوند، بي‌رحمانه و غيركارشناسانه تخريب و متلاشي كند و در اين راستا هيچ توجهي به اعتراضات مردم دلسوز و همچنين اخطارهاي متعدد و مكرر عوامل حفاظت محيط زيست، سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخيزداري و صنايع و معادن و ... نكند.

.

مردم منطقه از سال گذشته تا به امروز با حمايت مسئولان و وفاق فرهنگيان و دانشگاهيان و دوستداران طبيعت، اقدام به جلوگيري از بهره‌برداري و تردد وسايل سنگين و تجهيزات اين شركت كردند و در اين مدت بارها مورد اتهام و جوسازي‌ها قرار گرفتند.

<?xml:namespace prefix = v ns = "urn:schemas-microsoft-com:vml" />مسئولان منطقه و انجمن حمايت از محيط زيست، كارشناسان متعددي را از سازمان‌هاي حفاظت محيط زيست، صنايع و معادن استان مازندران، اداره كل منابع طبيعي، سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري به طور رسمي دعوت كردند كه وضعيت منطقه را ارزيابي كنند. كارشناسان هم نظر خود را اعلام كردند، و دادگستري با استناد به اين نظر، دستور توقف موقت فعاليت‌هاي اين شركت را صادر كرد. ] باشد كه[ در اقدام بعدي بتوان گام‌هاي موثرتري برداشت.        

 

 

 

معرفي يك سازمان غيردولتي

انجمن حمايت از محيط زيست كلاردشت

 

    منطقه‌ي كلاردشت مازندران، يكي از زيباترين و كم‌نظيرترين مناطق گردش‌گري و كوه‌نوردي ايران است. اين منطقه هم، مانند ديگر نقاط كشور دستخوش تخريب و سوءاستفاده از منابع طبيعي است. در سال‌هاي گذشته، علاقمندان به محيط زيست منطقه كه تعداد زيادي از آنان كوه‌نورد هستند، فعاليت‌هاي پراكنده‌اي در زمينه‌ي حفاظت و حمايت از محيط زيست داشته‌اند. به تازگي، انجمن حمايت از محيط زيست كلاردشت، با هدف‌هاي زير تاسيس شده و مجوز فعاليت گرفته است:

-  توسعه‌ي فرهنگ حمايت از محيط زيست، و ارايه‌ي راه كارهاي عملي جهت حفظ مراتع و جنگل‌ها و حيات وحش كلاردشت

-  گسترش همكاري در ميان افراد علاقمند به مسايل محيط زيستي منطقه

-  برقراري ارتباط مردم با سازمان‌هاي دست‌اندركار مسايل محيط زيستي، و ديگر   مقامات تصميم گيرنده مانند استانداري، فرمانداري، شوراي شهر، ستاد بازيافت استان، مراكز بهداشتي.

اين انجمن توسط هيات مديره‌اي كه با راي‌گيري در مجمع عمومي انتخاب مي‌شوند، اداره مي‌گردد.

نشاني: كلاردشت، صندوق پستي 345-46661


تلفن و نمابر: 6923-0192262 و 5315-0192262    

 

 

نامه ي زير، با امضاي انجمن دوستداران طبيعت

ايران،حاميان محيط زيست،کوه نوردان استان کرمان،

وعده اي از شهروندان کرمان و بافت و سيرجان

به دست ما رسيده است.

 

كوهستان خَبر و تله كابين

 

بياييد به  خاطر انسانيت و به خاطر نسل های بعد سكوت را بشكنيم

چرا  كلنگ و تيشه به دست گرفته

/ 0 نظر / 29 بازدید