ديدار دوستی ديگر با خاک

حسين طالبی مقدم درگذشت<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

پس از یک دوره ی چند ساله دست و پنجه نرم کردن با بیماری سرطان، حسین طالبی مقدم سنگ نورد برجسته‌ی همدانی در صبح پنج شنبه 6/7/85 رخت از جهان بر بست. 

 دو سه سال پس از آن که صعود های یک روزه و سریع روی دیواره ی شمالی علم کوه باب شد، حسین و چند نفری دیگر – که بیشتر همدانی بودند – فصل نوی دیگری را در تاریخ صعود های  منطقه گشودند. این گروه به باز کردن مسیر های نو روی دیواره در یک روز، و صعود چند مسیر در یک روز ( ! ) پرداختند و رکوردهایی باقی گذاشتند که هنوز کسی به آن ها نزدیک نشده است .

 

1367  مسیر جدید روی دیواره‌ی شمالی علم کوه، از طاقچه قمقمه به بالا در یک روز (با محمود چوبریزان).

          صعود دو   مسیر فرانسوی و  لهستانی در 12 ساعت ( با علیرضا رفتار همدانی ).

 

1368  مسیر جدید روی دیواره ی شمالی علم کوه از طاقچه قمقمه به بالا – در سمت چپ مسیر سال گذشته – در زمان کل 11 ساعت ( 16 مرداد، با حسن نجاتیان ).

        

 صعود سه مسیر فرانسوی، لهستانی، و هاری روست در زمان 12 ساعت (9 مرداد، با حسن نجاتیان ).

 

حسین کارهای زیادی روی دیواره های بیستون ، علم کوه ، و دیواره های همدان انجام داده است ، همچنین فعالیت های در خور توجهی در اداره‌ی گروه‌های کوه‌نوردی و تربیت سنگ نوردان جوان داشته است . اکنون من اطلاع دقیقی از کارنامه‌ی او ندارم ، فقط از چند کار او که در سال های 1367 و 1368 شاهدش بوده‌ام یاد می‌کنم . همین چند کار هم کافی است که نام حسین طالبی مقدم را در کوه‌نوردی ایران ماندگار کند .

/ 0 نظر / 5 بازدید