نامه‌ی شورای شهر رينه به رييس‌جمهور در مورد دماوند

جناب آقاي دكتر احمدي‌نژاد<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

رياست محترم جمهوري اسلامي ايران

 با سلام و احترام

همان‌طوركه حضرتعالي  استحضار داريد‌،‌ كوه دماوند نماد سرزمين ايران است و ديدن يك عكس آن ، براي همه‌ي ايرانيان و بسياري از ديگر مردمان جهان ، يادآور تاريخ و طبيعت اين كشور باستاني است. اين كوهستان هم‌چنين سرمنشاء خير و بركت براي حوزه وسيعي از اطراف خود است : رودخانه‌ها و چشمه‌هايي كه از آن سرچشمه مي‌گيرند روستاها و شهرهاي بسياري را سيرآب مي‌كنند؛ چمن‌زارهاي آن چراگاه دام‌هاي بسيار است؛ آب گرم و معدني آن زمينه‌ساز درآمد براي اهالي منطقه است؛ و هرساله صدها هزار گردش‌گر و هزاران كوه‌پيما از داخل و خارج كشور ، براي استفاده از مناظر و آب و هواي كم‌نظير دماوند به اين منطقه مي‌آيند.

بديهي است كه استفاده پايدار از  نعمات خدادادي دماوند ، مستلزم آينده‌نگري ، پرهيز از اجراي پروژه‌هاي مخرب، و حفاظت از محيط‌زيست منطقه است. با كمال تاسف، طرح‌هاي بهره‌برداري از پوكه معدني ، به‌ويژه در منطقه فرقه موجب وارد آمدن آسيب جبران نشدني به مراتع دماوند، و فرسايش چشم‌گير خاك شده است. اين آسيب‌ها علاوه بر آن‌كه جاذبه‌ طبيعي دماوند را به‌شدت خدشه‌دار كرده و در برابر چشمان هر ناظر داخلي و خارجي ، نمودي از رفتار غير‌مسئولانه ما را با طبيعت منحصر به فرد كشور به نمايش گذارده ، هم‌چنين خطر رانش زمين و جاري شدن سيل را افزايش داده است.

با عنايت به نكات يادشده و با توجه به مخالفت اكثريت اهالي رينه و ديگر شهرها و روستاهاي دماوند با فعاليت‌هاي معدني ، خواهشمند است دستور فرمايند برداشت پوكه معدني كه كالايي است كم‌ارزش و جايگزين‌هاي صنعتي مناسب‌تري هم دارد ، به‌ويژه در منطقه قرقه متوقف شود.

شوراي شهر رينه و دوستداران محيط زيست و طبيعت در سراسر كشور آمادگي دارند طرح‌هاي درآمدزاي مناسب‌تري را براي منطقه پيشنهاد دهند.

با تشكر از توجه جنابعالي  -  حاج‌علي صادقي راد 

   رئيس شوراي شهر رينه

  

/ 5 نظر / 8 بازدید
majid

خوشحال ميشم وقتی حرفهای دلمو از زبون ديگران می شنوم من هم همرا وبلاگتون هستم...

دايی علی

سلام و خسته نباشيد .تلاش وهمکاری وهماهنگی همه جانبه کوهنوردان را ميطلبد .سرفراز وبرفراز باشيد

اگر می خواهيد از آن رد شويد بايد ورودی را بپردازيد. کوهنوردان زباله هايشان را در روستا رها می کنند و ما با آقای آقاجانی تماس گرفته ايم بنا شده تا چند روز ديگر به اينجا بيايد و راجع به هزينه هايی که کوهنوردان برای ما دارند، صحبت کنيم. سرپرست هم مبلغ را پرداخت.۰۰۰۰

از رینه

خداکندمسوولان دولتی که تندتند مجوز کندن کوه راصادر میکنندبه این مطالب توجه کنند. اما افسوس.... کو گوش شنوا؟!