همکاری کوه نوردان، راهی برای حفاظت کوهستان

  • معرفی شعار و هدف های روز جهانی کوهستان؛ با فعالیت رسانه ای و آموزش های چهره به چهره در مسیرهای کوه پیمایی و دیگر نقاط.
  • اجرای برنامه های پاک سازی کوهستان؛ با این کار، هم به کوهستان «ادای دین» خواهیم کرد و هم به دیگران درس مسوولیت پذیری در قبال طبیعت خواهیم داد.
  • جلب توجه مقام های مسوول؛ با شهرداری ها، شوراهای شهر و روستا، اداره های محیط زیست و منابع طبیعی و ... گفتگو کنیم و آمادگی جامعه ی کوه نوردی را در کمک به آن ها در اجرای وظیفه شان و ترویج فرهنگ حفاظت از طبیعت اعلام داریم.
  • برگزاری همایش و کارگاه آموزشی؛ برای دیدار دوستانه و هم اندیشی در مورد مسایل کوهستان، آموزش شیوه های طبیعت گردی و کوه نوردی سازگار با محیط زیست.
  •  برگزاری نمایشگاه عکس کوهستان؛ نمایش زیبایی های طبیعی و آسیب های وارده به طبیعت.
  • طرح مشکلات محلی؛ به چالش کشیدن طرح های توسعه ی ناپایدار که با راه سازی، ساختمان سازی، معدن کاری، سد سازی، احداث تله کابین و مانند آن، محیط های کوهستانی را تهدید می کنند، با طرح موضوع در رسانه ها، نامه نگاری با مقام های مسوول، و طرح شکایت.

 در سال های اخیر در ایران، اگرچه آگاهی همگانی در زمینه ی محیط زیست و حساسیت نسبت به موضوع خاص محیط های کوهستانی، به ویژه بر اثر کار رسانه ای سازمان های مردم نهاد، افزایش یافته است، اما از سوی دیگر، محافل اقتصاد آزمند و عمدتا زیر زمینی ایران، بی اعتنا به بدیهیات زیست محیطی، بی رحمانه و با شدت در کار تخریب جبران ناپذیر کوه های کشور بوده اند. لازم است که دوستداران این آب و خاک، در رویارویی با این موج ویرانگر، علاوه بر کارهای نوشتاری، به شیوه های دیگری (مانند پیگیری از طریق دادگاه ها، سازمان بازرسی کل کشور، و مجلس) بیاندیشند.

عباس محمدی، مدیر گروه دیده بان کوهستان

/ 1 نظر / 51 بازدید
عباس ثابتیان

درود عباس متنی در سایت انجمن برای تشکر از دوستان و مقام‌هایی که مارا در این مهم یاری داند منتشر شده است و تبریک!