شهرک زیتون پلمب شد

اعتماد/ گروه اجتماعی:

پایگاه خبری کانون عالی حفظ و گسترش محیط زیست از اقدام ناگهانی و از قبل تعیین نشده گروهی از ماموران خبر داد که روز شنبه به پارک ملی سرخه حصار رفته و همه مراکز مسکونی و تجاری غیرمجاز در این منطقه را پلمب کردند.

پارک ملی سرخه حصار که یکی از قدیمی ترین پارک های ملی با قدمت بیش از 250 سال محسوب می شود، در سال 61 با تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست به پارک ملی تبدیل شد. در سال 1364 وزیر مسوول وقت در اقدامی غیرقانونی نسبت به واگذاری240 هکتار از اراضی پارک ملی به شرکت تعاونی پرسنل جهاد کشاورزی (با عنوان زیتون) اقدام کرد که شرکت تعاونی مذکور نیز متعاقباً با مراجعه به ثبت شرق تهران نسبت به اخذ سند مالکیت اراضی داخل پارک ملی اقدام کرد و با این اقدام، مناقشه شرکت تعاونی مسکن و سازمان حفاظت محیط زیست وارد فاز جدیدی می شود. به گزارش پایگاه خبری کانون عالی حفظ و گسترش محیط زیست در سه سال اخیر و همزمان با تشدید ضعف مدیریت محیط زیست استان تهران، 25 بنگاه معاملات مسکن، سفره خانه سنتی، ساخت و سازهای گسترده مسکونی و... در داخل پارک ملی مشاهده شده و با افزایش حریم روستای ده ترکمن احتمال تهدید کامل پارک ملی سرخه حصار جدی شده بود.

بی توجهی استانداری تهران، وزارت نیرو و شهرداری نسبت به تعرض به پارک ملی سرخه حصار، همچنین ساخت وسازهای غیرمجاز، دزدی آب و برق تهران توسط دلالان سبب اغفال عده زیادی از شهروندان تهرانی شده بود. از سوی دیگر شایعات مربوط به صدور رای شعبه 27 دیوان عدالت اداری در 30 فروردین 87 در الزام شهرداری تهران به صدور مجوز ساخت اراضی پارک ملی سرخه حصار توسط شهرداری منطقه 13 تهران آخرین سناریوی هیات مدیره شرکت تعاونی مسکن زیتون بود که با اظهارات مستدل و قاطع دادستان کل کشور در روز یکشنبه مورخ 19/3/87 (همایش حقوق محیط زیست) با مداخله گسترده نیروی انتظامی به پارک ملی، تحرکات و تجاوزات غیرقانونی در این پارک خاتمه یافت. محمدباقر صدوق مدیرکل محیط زیست استان تهران در گفت وگو با پایگاه خبری کانون ضمن تایید این جمله گفت؛ نیروی انتظامی با اقدامی قاطع با متجاوزان برخورد کرده و دامنه این اقدام حتماً به ده ترکمن نیز اشاعه یافته است. وی با تایید خاتمه حضور این افراد در پارک ملی سرخه حصار گفت؛ نیروهای گارد سازمان روزی آرام و بی سابقه را در پارک ملی گزارش کردند.

وی درباره ادعای مربوط به رای شعبه 27 دیوان عدالت اداری گفت؛ به نظر می رسد این رای هرگز ابلاغ نشده و در همان مرحله متوقف مانده است، صدوق از اقدام قاطع نیروی انتظامی و اظهارات دادستان کل کشور قدردانی کرد و گفت؛ شهردار تهران نیز به تازگی مخالفت شدید خود را با هرگونه ساخت وساز در اراضی پارک ملی اعلام کرده و خبرهای خوبی نیز از ورود مقامات عالی نظام برای حل این معضل داریم که به زودی اعلام خواهیم کرد. صدوق همچنین خواستار اقدام سریع دولت جهت تخصیص زمین معوض برای پایان یافتن دائم این مشکل شد.

 

/ 1 نظر / 20 بازدید
احمد

با دروغ به جایی نمیرسید