نامه به رییس سازمان حفاظت محیط زیست

جناب آقای محمدی زاده

 رییس گرامی سازمان حفاظت محیط زیست

با سلام؛

همان گونه که آگاهی دارید، روز یازدهم دسامبر از سال 2003 توسط سازمان خواربار جهانی با عنوان «روز جهانی کوهستان» ثبت شده، وموضوع امسال این روز «مدیریت بلایا در کوهستان» بوده است. این فرصت را مغتنم می شماریم و چند نکته را به عرض می رسانیم:

·         زیست بوم های کوهستانی کشور عزیز ما، بی آن که از فشار بی امان چرای بی رویه ی دام و بوته کنی و جنگل زدایی - که از دیرباز جزو عوامل مخرب محیط زیست ما بوده - خلاص شده باشند، در یکی دو دهه ی اخیر با عامل مهیب دیگری که همانا ساخت و ساز بی ملاحظه و ویرانگر است، در سراشیبی نابودی برگشت ناپذیر قرار گرفته اند.

·         طرح های جاده سازی، سد سازی، ویلا و شهرک سازی، احداث تله کابین، و گردش گری بی ملاحظه، نه فقط پوشش گیاهی و حیات وحش، که اساسا خاک و بستر اولیه ی محیط کوهستان را نشانه رفته و به سرعت نابود می سازند.

·         معتقدیم که فرسایش خاک، که شوربختانه ما از رکورد داران آن در جهانیم، به نوعی «تمامیت ارضی» کشور را در معرض تخریب قرار داده است؛ چرا که خاک میهن به میزان وحشتناک 2 تا 5 میلیارد تن در سال نابود می شود و ما در واقع در حال از دست دادن بُعد ارتفاعی کشور هستیم!

·         میل به انجام سریع کارهای عمرانی، در کنار تمایل بیمارگونه ی محافلی که فقط به سود اقتصادی می اندیشند، سبب شده که تمامی محیط های طبیعی کشور عرصه ی ساخت و ساز شوند که در این میان، زیست بوم های آسیب پذیر و حساس کوهستانی، با آهنگی بس پرشتاب تر رو به تخریب می روند.

·         تغییرات اقلیمی و گرم شدن زمین، کشور ما را همانند دیگر نقاط جهان و بسیار بیشتر از کشورهای پر باران، تهدید می کند. در این شرایط نابود سازی پوشش گیاهی و خاک سرزمین، موجب بروز یا تشدید بلایای پرشماری همچون کم آبی، سیل، نشست زمین، و رانش زمین می شود که هم اینک موارد متعدد و فاجعه باری از این بلایا را در سرتاسر ایران می بینیم.

 

با توجه به موارد بالا پیشنهاد می کنیم نشست هایی را با کارشناسان نهادهای دولتی و غیردولتی فعال در حوزه ی محیط کوهستان سازمان دهی فرمایید تا راهکارهای کوتاه مدت و بلند مدت برای مبارزه با این تخریب های بی امان اندیشیده و اجرا، و یک نهاد ملی پرقدرت برای حراست از کوه های کشور تعیین شود.

گروه دیده بان کوهستان این انجمن آمادگی هرگونه همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست را در جهت حفاظت از میراث گرانقدر کوهستانی کشور دارد.

/ 2 نظر / 4 بازدید
عظیمی

با سلام خبر برگزاری همایش بیابان نوردی بادرود در ژاسداشت سال جهانی تنوع زیستی در آدرسهای زیر قابل دسترسی است: http://www.badroodnews.com/hamayesh%20pr.htm www.aradclub.ir http://www.wildlife.ir/ShowInfo.aspx?Lang=1&InfoId=148 با احترام عظیمی

مرضیه ناظری

آقای محمدی- شهردار مشهد اخیرا تصمیم گرفته طرح گردشگری رو در ارتفاعات بینالود را اجرایی کند- طرحیکه با تمام اصول اکولوژیک- توسعه پایدار و حتی باطرح جامع مدیریت توسعه شهر مشهد مغایر است. اطفا راهنماییم کنید. با استناد به چه قانونی می تونیم مانع اینکار بشیم. گزارش نوشتن تنها کاریه که می تونم براش انجام بدم. لطفا بهم بگید کی مسول حفاظت از کوه های بینالود ماست؟ شکایت شهردارو به کجا باید ببریم؟؟؟