کار اساسی ...

پاک سازی زباله ها ، کاری اساسی است !

یادداشت به مناسبت سیزده بدر

 

« باید فرهنگ سازی کنیم »

« ما آشغال جمع کن نیستیم »

« فکر دیگری باید کرد »

« تا کی زباله جمع کنیم ؟!» ...

این ها چند نمونه از جمله هایی است که دوستان خسته از کارهای تکراری ما – به هنگام فراخواندن آنان به کار "بی ارج" پاک سازی کوهستان - بر زبان می رانند . با پوزش از کسانی که بارها ، بی هیچ چشم داشت در این گونه برنامه ها شرکت کرده اند و دیگر احساس می کنند که روش متفاوتی برای حفظ محیط کوهستان لازم است یا دیگر خود را خسته می یابند ، باید بگویم که طفره رفتن از شرکت در پاک سازی های مناسبتی و غیرمناسبتی ، و از آن بدتر بازداشتن دیگران از این کار ، معمولا شیوه ی کسانی است که می خواهند بی عملی خویش را توجیه کنند .

واقعیت این است که آشغال جمع کردن اساسی ترین کار است ؛ چرا که فقط با خم شدن و برداشتن زباله ها است که می توان کوهستان ( و دیگر جاها ) را پاکیزه ساخت ! و البته این یکی از کاراترین روش ها است برای آن که به دیگران یاد دهیم که زباله نریزند ، و برای آن که یکی از وظیفه ها ی شهروندی را آموزش دهیم .

 

دوستان عزیز

برای سیزده بدر ، به هر کجا که می روید لطفا چند کیسه با خود ببرید و به جز زباله های خودتان ، محیطی را که در آن می نشینید ، به شعاع ده متر پاک سازی کنید تا هم چشم انداز خودتان زیباتر شود و هم الگویی شوید برای دیگران . با مردم درباره ی محیط زیست صحبت کنید و با کسانی که بی ملاحظه آتش می افروزند ، شاخه ی درختان را می شکنند ، یا محیط را می آلایند ، دوستانه و محکم برخورد کنید .

 

کار زیست محیطی ، کاری است که باید پیوسته انجام شود و در دراز مدت به نتیجه هایی خواهد رسید ؛ لطفا ابراز خستگی نکنید !

/ 6 نظر / 48 بازدید
کوهنورد خفن

آقا عباسی بابا آخر فروتنی آخر محیط زیست اند بزچرونی اند غاز چرونی آشغال حمع کنی کاظظظظظظممممم بیا مام با آقا عباسی بریم آشغال جمع کنیم

سام خسروی فرد

سلام سال نو مبارك جناب محمدي گرامي به اميد سرسبزي مدام و دل‌هاي شاد به خصوص در ايران عزيز

احمد

سلام خسته نباشید.مطالبی درباره ی محیط های کوهستانی ، و چگونگی رویارویی با عامل های آلودگی و تخریب آن درکوههای بیله سوارمغان ارسال میکنم. سایت شما دروبلاگ قایا ثبت شده ممکن باشدگروه قایا رادر لینکستان قرار دهید. متشکرم

55

خسته نباشيد همواره سربلند باشيد