آی عشق ، آی عشق ...

حالا که این همه صحبت از عشق و عشق بازی و والنتاین و والنتاین بازی است ، بگذارید من هم چیزی از این باب بگویم !

والنتاین کشیشی بوده است که به فرمان کلودیوس دوم فرمانروای روم توجه نکرد و ( بر خلاف مقررات ) میان سربازان و دختران محبوب شان پیوند برقرار می کرد . قدیس والنتاین شهید ، نماد عشق است ، و ۱۴ فوریه (چرا این روز؟!) روز عشق یا والنتاین نامیده شده است .

در فرهنگ کهن ایران ، روزهای پر معنای بسیاری داریم که هر یک می تواند مضمونی غنی را در خصوص یکی از دل مشغولی های بشر بیان کند . برای مثال ، روز اول فروردین یا روز «اعتدال بهاری» که روز نو شدن زمین است ؛‌ در جهان امروز ، اول فروردین ، روز زمین خوانده می شود. روز سیزدهم تیر مصادف با روز تیرگان که چند سال است از سوی کوه نوردان ، روز ملی دماوند  خوانده شده است . روز ۲۶ دی ماه یا روز بهمنگان که روز  حمایت از حیوانات خوانده شده است . ۲۹ بهمن یا روز جشن اسفندگان که روز بزرگ داشت سپنته آرمیتی  ایزدمهر نگاهبان زمین ( نماد عشق ) است .

بسیار زیبا است که جشن اسفندگان را به جای روز والنتاین ، به عنوان روز عشق بخوانیم .

و می توانیم از سال آینده در روز بهمنگان برای وحوش علوفه بریزیم ...!

عباس محمدی

/ 1 نظر / 6 بازدید
متهم

سلام وبلاگ قشنگي داري. اميدوارم موفق باشي خوش بحالت، نه بخاطر قشنگي وبلاگت خوش بحالت، نه بخاطر زنده بودنت خوش بحالت، بخاطر آزاد بودنت بدا بحالم، چون فقط تا چند روز ديگه آزادم! اميدوارم که تو اين مدت کمي که مي تونم به وبلاگم سر بزنم، شما رو هم ببينم. در ضمن خوشحال مي شم که با هم تبادل لينک کنيم به اميد ديدار، اي انسان آزاد