تلاش طبيعت‌دوستان اراكي براي حفظ تالاب ميقان

                              15603-32815.JPG

                                                       عكس از CHN

 

باز يكي ديگر از طرح‌هاي عمراني، گوشه‌اي از طبيعت كشور را نشانه گرفت: قرار است  از وسط تالاب ميقان در نزديكي شهر اراك، جاده‌اي- گويا براي تسهيل برداشت سولفات سديم- بكشند.

پهنه‌هاي آبي، از با ارزش‌ترين و ثروت‌زاترين عرصه‌هاي طبيعي هستند، و اهميت آن‌ها براي سرزمين‌هاي خشكي مانند ايران صد چندان است. اما از آن‌جا كه در كشور ما هر زرنگي كه زودتر از راه برسد و طرح زودبازده‌تري ارايه دهد، برنده است؛ در اين مورد هم برداشت ماده‌ي معدني از عرصه‌اي كه مي‌تواند با برنامه‌ريزي درازمدت‌تري به سوددهي پايدار برسد، بر طرح‌هايي كه احتمالاً در حوصله‌ي مديران شتاب‌زده‌ي ما نيست، چيره شده است.

تالاب ميقان در شمال شرقي اراك و به فاصله‌ي كمی از شهر قرار دارد. بخش‌هايي از اين تالاب در تابستان (به‌ويژه در سال‌هاي كم‌بارش) خشك مي‌شود، و از شوره‌زارهاي اطراف يا ميانه‌ي آن ( كوير ميقان) نمك‌هاي معدني برداشت مي‌شود. اين تالاب تا حدود صد كيلومتر مربع وسعت مي‌يابد و يكي از ايستگاه‌هاي بين راهي براي پرندگان مهاجري است كه در زمستان‌ها از سرزمين‌هاي سرد روسيه و ... به جنوب ايران و ديگر نقاط جهان مي‌روند. به اين دليل، در ماه‌هاي آبان، آذر (و نيز در اسفند و فروردين كه فصل بازگشت پرندگان است) اين تالاب، پذيراي پرندگان زيبايي مانند فلامينگو، غاز، اردك و غيره است.

هم اينك، جاده‌هاي دسترسي متعددي در اطراف تالاب ميقان هست، و كشيدن راهي ديگر از ميانه‌ي آن، بومگان(ecosystem)‌ آن‌را به شدت تخريب خواهدكرد.

 طبيعت‌دوستان اراك، در روز جمعه 7 ارديبهشت به حاشيه‌ي تالاب ميقان خواهند رفت و سعي خواهند كرد كه اعتراض خود را در مورد طرح كشيدن جاده به گوش مسئولان استان برسانند.

گروه ديده‌بان كوهستان، از كوه‌نوردان اراك و هر علاقمند ديگري كه مي‌تواند، دعوت مي‌كند تا در اين تجمع شركت كنند. با اين يادآوري كه دوم ارديبهشت «روز زمين پاك» بوده است و دوستان مي‌توانند حركت خود را به اين مناسبت سازمان‌دهي كنند.

 

براي اطلاعات بيشتر با دفتر موسسه‌ي زيست محيطي سبزانديشان تماس بگيريد:

2222310 (0861) ؛ 4 تا 6 بعدازظهر

/ 1 نظر / 5 بازدید
حر منصوری

درود بر دب يده بان کوهستان خوبین قربان . سلام . پژمانم پيش ديده بانم میانکاله در میانکاله. فردا جای منو خالی کن بای.