روز کوهستان پاک

4 مهر، روز کوهستان پاک

 

چندین سال است که در ایران، روز چهارم مهر به نام روز کوهستان پاک شناخته شده و در روزهای تعطیل نزدیک به این روز کوه نوردان در هر راه کوهستانی که هستند، با پاک سازی مسیر از زباله در حفاظت  کوه ها می کوشند .

رها کردن زباله در کوه ( یا جاده ، ساحل ، دشت ، ... ) آشکارترین نمود بی اعتنایی به مسوولیتی است که هر کس نسبت به محیط پیرامونی خود دارد . نیازی به گفتن نیست که هر کس که از محیط های طبیعی یا عمومی استفاده می کند ، باید به حق دیگرانی هم که می خواهند از این محیط ها به شکل پاکیزه و آرامش بخش بهره ببرند ، احترام بگذارد .

 

چند پیشنهاد

 

* روز چهارم مهر را به دوستان و اطرافیان خود معرفی کنید .

 

* با رسانه ها تماس بکیرید و از آنان بخواهید که در معرفی این روز و در یادآوری مسوولیت فردی نسبت به محیط زیست ، مطالبی را پخش کنند .

 

* از هر راه ممکن ، در افزایش آگاهی همگانی در مورد ارزش محیط های کوهستانی تلاش کنید .

 

* به یاد داشته باشید که آموزش جهره به چهره ، موثرترین شیوه ی آموزش است ؛ در کوه و در نشست های گروه های کوه نورد و طبیعت گرد ، در زمینه ی حفاظت کوهستان سخن بگویید .

 

* در یکی از روزهایی که در مهرماه به کوه می روید ، کیسه ای به دست بگیرید و زباله های رها شده را جمع آوری کنید . خجالت نکشید ! مطمئن باشید که هر آدم عاقلی ، شما را تحسین خواهد کرد و اشخاص لاابالی هم با دیدن کار شما ، به خود خواهند آمد .

 

* اگر در یک مکان عمومی بساط پهن کردید ، اطراف خود را به شعاع ده متر پاک سازی کنید . به قول یکی از دوستان ، این یک " تشکر صمیمانه از طبیعت " است .

 

* شهرداری ها ، شوراهای شهر و روستا ، و اداره های محیط زیست آماده اند که با شما همکاری کنند . پیشنهاد خود را در مورد کار رسانه ای ، چاپ بروشور ، یا تهیه ی کیسه ی زباله با آن ها درمیان بگذارید ، به احنمال زیاد به شما کمک خواهند کرد .

 

* فروشندگان و تولیدکنندگان وسایل کوه نوردی و طبیعت گردی ، همچنین شرکت های تورگردان ، ممکن است که  درکار پاک سازی ، از  شما  حمایت مالی کنند ؛ طرح خود را به آن ها بدهید و با مدیران آن ها مذاکره کنید .  

/ 8 نظر / 65 بازدید
سحر

اگر سکوت این گستره ی بی ستاره مجالی دهد، می خواهم بگویم : سلام! اگر دلواپسی آن همه ترانه ی بی تعبیر مهلتی دهد، می خواهم از بی پناهی پروانه ها برایت بگویم! از کوچه های بی چراغ! از این حصار هر ور دیوار! از این ترانه ی تار... سلام نماز و روزتون قبول باشه..... کلبه زیبایی داری منتظر مطالب جدید شما هستم...به کلبه محقر منم سر بزنی سرفرازم می کنی ....پس بیا که حضورت را بی صبرانه به انتظار نشسته ام[گل] روز خوش

محمد هادی

بسم الله الرحمن الرحیم سلام شما تنها نیستید خدا را دارید غم ندارید وای شما انقدر قشنگ قشنگ وب را اداره می کنید که من به فکر وادار می شوم فقط کافی است یک جمله بگویید خدایا من که نمی تونم روزه بگیرم خودت کمکم کن و حتما بگویید خدایا کمکم کن تا این کاره بد را ترک کنم. وقتي ما حيوانات را براي خوردن مي كشيم، آن ها هم در نهايت ما را مي كشند چون گوشت آن ها كه محتوي كلسترول و چربي اشباع شده است، هرگز براي انسان در نظر گرفته نشده است. ويليام سي. رابرتس پزشك و ويراستار ژورنال كارديولوژي آمريكا تندرستی، قدرت و بنیه یامولاعلی مددی مولا12130 خداحافظ[گل]

نادر ضرابیان

آقای محمدی عزیز سلام در ارتباط با برگزاری هفتادمین نشست ماهانه انجمن آقای نصیری از آقای ثابتیان تشکر می کند و آقای ثابتیان هم از افسر شاندیز -حامدعرب-محمودبهادری-مهری کوثری-رضامیرزایی-اخترشاندیزومحمدنوری سپاسگزاری می کنند . به نظر می رسدشما از قلم افتاده اید ! صد البته که عمدی در کار نبوده است ! هیات وگروه کوه نوردی لواسان وظیفه خود میداند از تلاش وزحمات شبانه روزی شما ودیگر دوستان در انجمن سپاسگزاری نماید.امیدواریم موفق باشید.

عباس ثابتیان

سلام عباس عزیز و سلام آقای ضرابیان عزیز من شخصا انتظار تشکری ندارم هر چند که خوشحالم میکند ولی در آن کامنت از کسانی که مستقیما در برگزاری نشست ها مشارکت دارند نام بردم ، تلاش ها و زحمات عباس محمدی بر کسی پوشیده نیست و البته شایسته تقدیر است. آقای ضرابیان در نشست جاتون خالی بود و حال شما را از آقای سالار کیا پرسیدم.

نادر ضرابیان

آقای ثابتیان درودبرشما از محبت شما سپاسگزارم . به طور معمول در نشست های ماهانه انجمن چند نفر از اعضای هیات وگروه کوه نوردی لواسان حضوردارند.در نشست اخیر نیز سه نفر شرکت داشتند, عکس گرفتند وصدای برنامه را جهت استفاده دیگر اعضا به طور کامل ضبط کردند. بنده کم سعادت بودم. آقای ثابتیان عزیز همه ما تحت تاثیر شرایط حاکم بر جامعه تصور می کنیم که فقط خودمان درست می گوییم وفکر می کنیم وبه قولی مدیریت ما یک چیز دیگر است . این تصور غلط باعث می شود که بی انصاف وبی رحم شویم . تلاش می کنیم همدیگر را کوچک کرده وبی ارزش نشان دهیم . دوست خوبم به اعتقاد بنده تمام کسانی که در کارهای داوطلباته شرکت می کنند افراد با ارزشی هستند و قابل تقدیر. اختلاف سلیقه طبیعی است .تلاش کنید به جای روبروی هم بودن با هم باشید . پایدار وشاد باشید

راپورتچی

شوخی رضا نظام دوست با جریان نانگاپاربات و عباس محمدی![نیشخند] http://1ta100.blogspot.com/