نمونه‌ای از بروشورهايی که در «طرح نگاهبانی دماوند» پخش می‌شود

                               10ydso8.jpg

                                        عكس از: كيانوش فرهادي‌نژاد

دماوند، ميراث طبيعي و ملي ما

نماد طبيعت ايران

دماوند، اين تك‌كوه سرفراز و باشكوه، سرچشمه‌ي آب و آباداني، رويشگاه انبوه گياهان، زيستگاه گونه‌هاي متنوع جانوري، الهام‌بخش شاعران و سخنوران بزرگ، و چشم‌انداز كم مانندي كه هرساله هزاران دوستدار كوه و طبيعت را به خود جذب مي‌كند.

استفاده‌ي پايدار ما از اين محيط ، در گروي حفاظت از آن است. بهره‌برداري هايي كه به آسيب‌هاي جبران نشدني منجر شود. در دراز مدت به زيان همه‌ي ما است. هريك از ما بايد مراقب باشيم تا منطقه‌ي دماوند از تخريب و تجاوز در امان بماند.

بهره‌برداري هايي مانند چراي دام، معدن‌كاوي، ساخت‌و ساز، گردش‌گري، و شكار در دماوند بايد در چارچوب ملاحظه‌هاي زيست محيطي، و به گونه‌اي باشد كه به حق همگان در برخورداري از منالفع اين كوهستان تجاوز نشود.

 

خواهشمنديم به چند نكته‌ي زير توجه فرماييد:

1-    از چيدن هرگونه گل و سبزي خودداري كنيد؛ به گردش‌گراني كه به اين نكته توجه نمي‌كنند، و به اشخاصي كه براي استفاده‌ي تجاري به چيدن انبوه گُل و گياه مي‌پردازند و كساني كه بوته‌ها را آتش مي‌زنند، تذكر دهيد.

2-    هركس كه از طبيعت استفاده مي‌كهند ، مسئوليت دارد كه زباله‌هاي خود را جمع‌آوري كند و به شهر يا محل جمع‌آوري زباله برساند.

3-    از حق خود در برخورداري از محيط سالم دفاع كنيد، و مدافع ارزش‌هاي طبيعي و تاريخي منطقه باشيد؛ به كساني كه به عرصه‌هاي طبيعي و آثار تاريخي منطقه تجاوز مي‌كنند، يا به شكار و ماهي‌گيري  غيرمجاز مي‌پردازند، تذكر دهيد و در صورت لزوم آنان را به نيروهاي انتظامي و محيط‌بانان معرفي كنيد.

/ 1 نظر / 4 بازدید
.H.M.G

سلام واقعا لذت بردم موفق باشی و سربلند اگه تونستی خوشحال می شم يه سری هم به من بزنی بای