به بهانه ی صعود 5000 نفری به دماوند

اداره ی کل تربیت بدنی استان مازندران یک برنامه ی کوه‌پیمایی و صعود "خانوادگی" و "سراسری" 5000  نفری در دماوند اعلام کرده است ( شروع : 18/6/85 ) .

حسینعلی مهجوری نماینده‌ی دیده‌بان کوهستان در مازندران ، مطلب زیر را در ارتباط با این موضوع نوشته است .

 

تنوع چشم‌گیر مناظر و پدیده‌های طبیعی کشورمان سبب شده که کوه‌ها به تفرج‌گاه‌های پر تقاضا تبدیل شوند. کسانی که از زندگی روزانه و اضطراب‌های جان‌فرسای آن به تنگ آمده‌اند، در پناه کوه‌ها ، نشاط و آرامش را می‌جویند. اما انسان امروز ، رفتاری دوگانه با طبیعت دارد ؛ در حالی که در ضمیر ناخودآگاه خویش ، به طبیعت عشق می‌ورزد، در عین حال آن را آلوده می‌سازد و تخریب می‌کند.

 

نمونه‌ی بارز این آلوده سازی و تخریب ها را می‌توان در اجرای برنامه‌های" سراسری " یا همایش‌های کاروانی در کوهستان دید که بیشتر ، توسط هیات‌ها و فدراسیون کوه‌نوردی اجرا می گردد. بسیاری از نقاط زیبای کوه‌ها، به دست همین‌ها، بدل به زباله دانی یا جایگاه شعارهای رنگارنگ نقش بسته بر سنگ‌ها یا دیوار پناهگاه‌ها و جاهای دیگر شده است. اگر پس از برنامه های این چنین ، در مسیر کوه‌پیمایان کاروانی حرکت کنیم، هر کجا که قدم بگذاریم انبوهی از خرده نان ، پوست تخم مرغ ، قوطی خالی کنسرو ، شیشه های رنگارنگ شکسته ، کاغذ و دستمال کاغذی را می‌بینیم که از سر بی‌توجهی و اهمال رها شده اند.

 

آقایانی که با کشاندن هم زمان صدها و هزاران نفر به کوه و طبیعت ، قصد همگانی‌کردن ورزش کوه‌نوردی را دارند ، باید بدانند که این کار هیچ کمکی به پیشرفت ورزش کوه‌نوردی نمی‌کند ، بلکه نتیجه‌اش چیزی جز تخریب طبیعت و آلودگی زیست محیطی نخواهد بود. حتی اجرای چنین همایش‌ها ، اگر بدون ملاحظات زیست محیطی و بدون ارایه‌ی فرهنگ و اصول کوه‌روی و کوه‌دوستی انجام گیرد، بی‌ارزش تلقی می‌شود، تا جایی که ضد کوه‌نوردی هم به حساب می‌آید.

 

لطفا به چگونگی اجرا و پیامدهای همایش‌های سراسری در کوه‌ها ، به خصوص دماوند، که در سال‌های گذشته اجرا شده توجه کنید ؛ دست اندرکاران هیات‌ها و اداره‌ی کل تربیت بدنی استان مازندران بدانند "زمین ورزش" کوه‌نوردی ، یعنی کوه‌ها ، حاصل کار میلیون‌ها ساله‌ی طبیعت است و در صورت تخریب، قابل بازسازی نخواهد بود.

/ 0 نظر / 5 بازدید