سازمان ميراث فرهنگی و درياچه‌ی اُوان

يک خبر خوب!

خبرنگاران می‌گويند:«خبر خوب، خبر بد است!» يعنی هرچه خبر مربوط به فاجعه‌های بزرگ‌تر باشد، بيشتر جلب توجه می‌کند. در زمينه‌ی محيط‌ زيست، متاسفانه از اين‌جور خبرها زياد داريم(به‌ويژه در ايران)؛ اما گاه يک خبر کوچک به‌راستی خوش هم پيدا می‌شود که دلمان را گرم می‌دارد.

ناصر ابوالحسنی يکی از اعضای انجمن کوه‌‌نوردان ايران می‌گويد كه دو‌ سه هفته پيش، در روز جمعه با ۳۰-۴۰ نفر از دوستان و يك وانت، از تهران عازم درياچه‌ی اُوان در الموت شديم تا زباله‌های اطراف آن را جمع‌آوری كنيم.البته با توجه به بازديد پارسال، حدس می‌زديم كه به اندازه‌ی يك كاميون آشغال آن‌جا باشد. اما وقتی كه پس از طی مسافت طولانی به آن‌جا رسيديم، متاسفانه (!) حتی يك تكه زباله هم نديديم... به نظر می‌رسد كه در طرح گردش‌گری تعريف‌شده از سوی ميراث فرهنگی، فعلاً يك اقدام مثبت انجام شده و اين  «اثر طبيعی ملی » ( ثبت‌شده توسط سازمان حفاظت محيط‌ زيست) پاك‌سازی شده است.

ابوالحسنی می‌گويد پس از ديدن اين منظره، به قلعه‌ی الموت رفتيم و مسير آن‌جا را پاك‌سازی كرديم.

 

/ 2 نظر / 30 بازدید
اسماعيل رضايی

سلام بر ديده بانان. هميشه در مورد محيط های طبيعی ميبايست منتظر شنيدن خبر های ناگوار و تلخی از جهت فرسايش و از بين رفتن تدريجی اين مناطق باشيم . اما اين بار اين خبر جالب جای تعجب دارد و نشان از ارتقائ فرهنگ گردشگری و اکو توريسم در سطح جامعه ما دارد. بدون شک تشکل هايی مانند ديده بانان کوهستان ميتواند به سرعت بخشيدن به اين روند کمک بسزايی داشته باشد. اميد وارم در راهی که پيش گرفته ايد موفق و هميشه پر توان باشيد.

عباث!

مشکل ما اصولا مدیریتی بی سواد و گمارده شده بر این گونه مناطق است مشکل یک منطقه تنها زباله ای نیست که گردشگران میریزند مشکل نابخرد مدیرانی هستند که محیط این اب را به انواع و اقسام زباله های استاتیک بخوانید الاچیق های بی مصرف و ساخت قهوه خانه های سنتی ( بخوانید شیره کش خانه های با مجوز ) الوده اند اصولا هنوز بر این عقیده ام بزرگترین صدمه به یک سایت طبیعی هنگامی است که مدیران بی شعور با بودجه های قابل لفت و لیس مدیریت احیا !! آنرا به عهده می گیرند .اگر خواستيد آخرين عکس های منطقه را برايتان می فرستم