غارها؛میراث طبیعی که درمعرض تخریبند

کارشناسان و سخنرانان حاضر در نشست ماهانه انجمن کوهنوردان تاکید کردند، غارها نیز همچون بیشتر محیط‌طبیعی کشور درمعرض تخریب هستند به همین دلیل این گروه از کارشناسان؛ پیشنهاد رایزنی برای مقابله با این موضوع را ارایه دادند. 
به گزارش میراث‌خبر، شصت و نهمین نشست ماهانه انجمن کوه‌نوردان ایران در تهران، در روز 18 تیر برگزار شد. در این نشست، چنگیز شیخلی(متولد 1306) که پایه گذار "هیات غارشناسان ایران" در سال 1325 است، درمورد ارزش غارها و اینکه در ایران به این ارزش‌ها کم توجهی شده است، صحبت‌ کرد.  
شیخلی گفت:« جای تاسف است که چند هزار صفحه یادداشت‌های من درباره غارهای ایران، در خانه است و ازسوی مسوولان دولتی یا دیگران اقدامی برای چاپ و انتشار آن‌ها صورت نگرفته است.»
 سخنران دیگر جلسه، مصطفی سلاحی(متولد 1319) بود. سلاحی، مقاله‌های پرشماری درباره غارهای ایران نوشته و تاکنون دو کتاب با عنوان "غارهای ایران" تالیف کرده است(1378 و 1387).  
سلاحی گفت:« گفتنی درباره نکته‌های فنی غارپیمایی زیاد است، اما آنچه که بیش از هر چیز اهمیت دارد، این است که غارهای کشور ما به شدت درمعرض تخریب هستند و این تخریب‌ها، هم از سوی عموم مردم – به قصد یافتن "گنج"، یا بر اثر پیمایش‌های غیرمسوولانه – و هم از سوی دستگاه‌های دولتی یا پیمانکاران بزرگ راه‌سازی و معدن‌کاوی و غیره صورت می‌گیرد.» 
او برای مثال به غار کتل خور زنجان اشاره کرد که در نزدیکی آن یک سد برای احداث دریاچه تفریحی درحال ساخت است و گفت:« آب این دریاچه با نفوذ به داخل غار، می‌تواند به تمامی سازندهای غار آسیب برساند.» 
سلاحی همچنین به غار "همه کسی" در استان همدان اشاره کرد که اجرای پروژه راه‌سازی سبب ریزش بخش‌هایی از غارشده است.  
او همچنین از رهاشدگی غارهای طبیعی تاریخی کشور مانند غار قلعه‌جوق و تخریب دیوار اتاق‌ها و صفه باستانی آن به دلیل حفاری‌های غیرمجاز سخن گفت. 
داود محمدی‌فر، مولف کتاب‌های "تاریخ کوه‌نوردی ایران ، "روزشمار تاریخ کوه‌نوردی و غارنوردی ایران" و  "فرهنگ کوه نوردی و غارنوردی ایران"، از دیگر حاضران در نشست انجمن بود. محمدی‌فر پیشنهاد داد که کوه‌نوردان حول انجمن کوه‌نوردان ایران شروع به رایزنی با مقام‌های دولتی مسوول، در زمینه حفاظت غارها کنند.  
عباس محمدی، رییس هیات مدیره انجمن و مدیر گروه دیده‌بان کوهستان گفت:« یکی از هدف اصلی این نشست، معرفی کارگروه "پیمایش و حفاظت غارها" است که از چند ماه پیش با پیشنهاد حسین فرجی،عضو انجمن در مشهد، تاسیس شده است.
مازیار اتوکش،مسوول دفتر انجمن در سمنان و یوسف سوری‌نیا، غارنورد فعال کرمانشاهی از دیگر کسانی هستند که در شکل گیری این کارگروه نقش داشته‌اند.  
محمدی گفت:« با فعال‌تر شدن کارگروه پیمایش و حفاظت غارها، خواهیم کوشید با آموزش‌دادن اصول درست و فنی غارپیمایی، در حد توان خود از دست کاری‌های مخرب در غارها جلوگیری و با طرح‌های غلطی که با عنوان توسعه گردش‌گری اجرا می‌شود(مانند ایجاد دهانه ورودی مصنوعی برای غار چال نخجیر دلیجان) مقابله کنیم.» 
او هم‌چنین توضیح داد:« مدتی است که هیات مدیره انجمن تصمیم گرفته است علاوه بر مسایل خاص کوه نوردی یا کوه نوردی فنی، به دیگر فعالیت‌های مربوط به کوهستان نیز بپردازد؛ چراکه انجمن کوه‌نوردان ایران، انجمن همه کسانی است که در کوه‌ها به ورزش و گردش می‌پردازند یا گرایش ویژه‌ای به کوهستان دارند‌. از این رو، در نشست پیشین به سنگ‌نوردی ورزشی پرداختیم و موضوع این نشست را غارپیمایی قرار دادیم».
در همین رابطه :
مدیر ارزیابی زیست‌محیطی، سوراخ‌کردن غار نخجیر را تخلف دانست (اینجا)
/ 0 نظر / 31 بازدید