جشن « روز دماوند »

                 

مراسم « روز دماوند » در شهر رينه، در پاي كوه دماوند، برگزار شد. سه سال است كه انجمن كوه‌نوردان ايران، روز سيزدهم تيرماه را كه در ايران قديم به عنوان جشن تيرگان خوانده شده، روز دماوند، ناميده و در مكاتبه‌هايي با سازمان ميراث فرهنگي و سازمان حفاظت محيط‌زيست، درخواست كرده است كه اين روز  در تقويم رسمي كشور ثبت شود.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

هدف از اين نام‌گذاري و برگزاري مراسم، جلب توجه همگان به اهميت زيست‌محيطي كوه دماوند، و نقش آن در تاريخ و اسطوره‌ها و ادب ايران زمين، و نيز تاكيد بر كاركرد اين كوه به عنوان «چشم‌انداز سرزمين» و سازنده‌ي خاطره‌هاي جمعي در ذهن ايرانيان است.

انجمن كوه‌نوردان ، با كمك گروه‌ها و باشگاه‌هاي كوه‌نوردي ، در روزهاي تعطيل تيرماه و بعضي روزهاي ديگر، در گردش‌گاه‌هاي پاي دماوند اقدام به كار آموزش چهره‌به‌چهره با گردش‌گران مي‌كند و در نزديك‌ترين جمعه به سيزدهم تير، همايش روز دماوند را در شهر رينه برگزار مي‌كند.

در مراسم امسال كه در سالن ارشاد اسلامي رينه برگزار شد، در حدود 400 نفر از اهالي رينه، كوه‌نوردان مازندران و تهران، چند كوه‌نورد خارجي و جمعي از علاقمندان حضور داشتند. دكتر پرويز رجبي ، پروفسور سيدحسن امين، و دكتر رضا مرادي غياث‌آبادي كه هريك تاليف‌ها و ترجمه‌هاي پرشماري در زمينه‌ي ايران‌شناسي دارند، از سخن‌رانان اين مراسم بودند. همچنين، سالاري از شوراي شهر رينه، در زمينه‌ي مشكلات زيست‌محيطي دماوند، به‌ويژه معدن‌كاوي براي برداشت «پوكه» صحبت كرد. اجراي موسيقي مازندراني و پذيرايي با گندم بريان و ميوه‌هاي خشك كه از سنت‌هاي جشن تيرگان بوده است، بخش ديگري از اين مراسم بود.

        

در بيانيه‌اي كه در اين روز خوانده شد، آمده است:

*همه‌ي كوه‌نوردان و گردش‌گران و بهره‌برداران منطقه، به شكلي مسوولانه از محيط بي‌مانند دماوند استفاده كنند، به ‌گونه‌اي كه پس از خروج از منطقه، هيچ پسماند و اثر تخريبي از ايشان باقي نماند.

* طرح‌هاي عمراني در منطقه‌ي دماوند، با توجه دقيق به معيارهاي زيست‌محيطي، بازنگري شود و به ويژه جاده‌سازي و بهره‌برداري از معادن پوكه در ارتفاعات متوقف گردد.

*حفظ و احياي ميراث فرهنگي منطقه، شامل بناهاي تاريخي،‌ بافت‌هاي‌قديمي، محوطه‌هاي باستاني، شيوه‌هاي معماري و سنت‌ها در دستور كار مسوولان قرار گيرد و به شكلي جدي به آن بپردازند.

*روز سيزدهم تيرماه «تيرگان» به عنوان «روز ملي دماوند» در تقويم رسمي كشور ثبت شود.

 

مراسم روز دماوند امسال، با حمايت مالي بانك كشاورزي برگزار شد.

 

 

مطلب مرتبط :  روز دماوند گرامي‌داشته شد

 

 

/ 2 نظر / 23 بازدید
بهنام همايونی

سلام با مطلب بازنگری قانون حمایت از محیط بان ها به روز هستم. این مطلب قرار بود که در صفحه 8 امروز اعتماد کار شود که متاسفانه به دلایلی این اتفاق نیفتاد.

نيکروز

سلام .. سایت پرشین کتس در پنجمین سالگرد تولد خود دوباره شروع به فعالیت کرد ... انجمن حمایت از گربه ها