تیم کنگور و موضوع حمایت مالی

در سال 1387 یک تیم بدون پشتیبانی دستگاه‌های دولتی و فقط با حمایت یک شرکت خصوصی، راهی قله‌ی هشت هزارمتری نانگاپاربات شد. شاید این تیم، نخستین تیم کوه‌نوردی غیردولتی بود که با حمایت کامل مالی و بی هیچ دغدغه از بابت تدارکات و هزینه‌ها، از ایران راهی یک برنامه‌ی بزرگ می‌شد. اما تقدیر این بود که آن برنامه، آخرین برنامه‌ی بی دغدغه‌ی مالی ایرانیان هم باشد! یک تن از اعضای تیم در برنامه جان باخت، و شوربختانه ماجراسازی‌های پس از آن، کشیده شدن موضوع به دادگاه، و رفت و آمد چندساله‌ی سرپرست و دیگر اعضای برنامه به دادگاه سبب شد که آن شرکت (و لابد شرکت‌هایی دیگر به پیروی از آن) دیگر به حمایت مالی کامل و پردامنه از برنامه‌های کوه‌نوردی نپردازند.

در سال 1388 در جاده‌ی شمشک، هفت کوه‌نورد که در یک دوره‌ی آموزشی شرکت کرده و در حال بازگشت به تهران بودند و یک اسکی باز که به کمک آنان رفته بود، بر اثر ریزش بهمن کشته شدند. شکایت اولیای دم به دادگاه، به صدور حکمی بی‌سابقه در ورزش انجامید (به سال 93) که مطابق آن، باشگاه کوه‌نوردی برگزارکننده‌ی دوره‌ی آموزشی به پرداخت چند صد میلیون تومان دیه، و مدیر سال 85 باشگاه به دو سال حبس محکوم شد.

هر دوی این حادثه‌ها و پیامدهای آن، بازتاب گسترده‌ای در جامعه‌ی کوه‌نوردی و در رسانه‌ها داشت و یک جور نگرش احتیاطی را نسبت به حمایت مالی از برنامه‌های کوه‌نوردی و نسبت به مدیریت داوطلبانه‌ی فعالیت‌های مرتبط با این رشته دامن زد. خیلی‌ها می‌دانند که کوه‌نوردی جدی ورزش پرخطری است، و همه می‌دانند که هر فردی که به کوه‌های بلند و دشوار می‌رود، این کار را به میل خود می‌کند و عواقب آن را شخصا بر عهده دارد. اما اگر کار به "شکایت‌کشی" برسد، حامی مالی که به اقتضای طبیعت محتاط یک بازرگان، از حاشیه‌سازی‌ها و خطر "سین جیم شدن" گریزان است، دست و پای خود را جمع می‌کند.

لازم است که برائت از مسوولیت دست اندر کاران کوه‌نوردی، در جامعه و در فضای حقوقی کشور جا بیفتد تا دیگر چنین ماجراهایی رخ ندهد. همچنین باید سازوکار بیمه‌های مسوولیت مدنی و غرامت‌های فوت و آسیب‌دیدگی در کوه‌نوردی به شکل مناسبی طراحی شود تا جبران دیه و خسارت‌های مالی در این رشته‌ی ورزشی به سادگی ممکن گردد. برای این کار، حمایت فدراسیون کوه‌نوردی و وزارت ورزش از گروه‌ها و باشگاه‌های کوه‌نوردی، کار مدنی انجمن‌هایی مانند انجمن کوه‌نوردان ایران، و فعالیت روشنگرانه و رسانه‌ای همه‌ی دوستداران کوه‌نوردی بایسته است.

/ 2 نظر / 63 بازدید
tablokar

سلام خدمت نویسنده محترم - حقیقتا مطالبی که مینویسید بسیار زیباست و من هر روز تقریبا به وب شما سر میزنم . امید وارم در سایه الطاف ایزد مننان موفق و پیروز باشید . فرزانه رسولی از وب سایت http://tablokar.ir با سپاس

مهرزاد فرضی

لطفا نگذارید هوای پاک و تنفس سالم را از ما بگیرند http://kalahoo.blogfa.com/post-673.aspx