يارانه بنزين، يارانه مرتع

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

همشهری - منابع طبيعی - سامخسروي‌فرد:
يارانه بنزين، در سال جاري به بيش از 5/14 ميليارد دلار مي‌رسد وبسياري از مسئولان در تلاشند اين هزينه كمرشكن را تا حد ممكن كاهش دهند.

از سوي ديگر، بسياري بر اين باورند كه يارانه بنزين تنها نصيب خودروداران وخودروسواران مي‌شود و آنان كه فاقد رانه بنزين‌سوز هستند از اين سرمايه‌اي كه درموتورها دود مي‌شود سهمي نمي‌برند.

گرچه اين استدلال در وهله نخست درست مي‌نمايد اما واقعيتي ديگر نيز در ميان است؛تنها سخن از افزايش نرخ، سهميه‌بندي و كاهش واردات بنزين هر بار باعث گراني كالاهايمورد نياز مردم شده است.

براي حل اين معضل بايد از كارشناسان اقتصادي بهره برد كه با جامعه ايراني وواقعيت‌هاي آن نيز آشنا هستند و تنها به تئوري‌هاي رايج و موجود در كتاب‌ها بسندهنمي‌كنند.

با اين حال در بخش‌هاي ديگري نيز يارانه پرداخت مي‌شود كه هيچ‌كس حتي گوشه چشمينيز به آن ندارد. شايد يكي از دلايلي كه اين حساسيت بر روي يارانه بنزين وجود داردملموس بودن برداشت از صندوق ذخيره ارزي است، در حالي كه از صندوق ميراث طبيعي ايرانبرداشت مي‌شود بدون آن‌كه گره‌ بر ابروي كسي بنشيند.

دامداران در اين ميان بيش از سايرين نصيب مي‌برند. مراتع ملي كه سهم هر ايرانياست توسط اين افراد مورد بهره‌برداري قرار مي‌گيرد، اما چون حساب ذخيره ارزي درميان نيست توجهي به آن نمي‌شود. به واقع دامداران از يارانه‌اي برخوردارند كهتقريباً در هيچ‌يك از محاسبات كشوري به آن توجهي شايسته نمي‌شود.

اين عقيده وجود دارد كه مراتع ايران، داراي ظرفيت 50 ميليون دام است حال آن‌كهبيش از 150ميليون دام در اين بخش از منابع طبيعي كشور در حال تعليف هستند. عدم توجهبه مراتع با دادن يارانه پنهان به دامداران باعث شده روز به روز مراتع كشورقابليت‌هاي اكولوژيكي و بيولوژيكي خود را از دست بدهند.

بنا به آماري كه هر ساله تكرار مي‌شود ايران داراي 90 ميليون هكتار مرتع است كهاز اين ميزان 12 ميليون هكتار مراتع ييلاقي، 60 ميليون هكتار مراتع قشلاقي و 18ميليون هكتار مراتع كويري را تشكيل داده‌اند و بخش عمده از آنها را مراتع درجه سهتشكيل داده است.

اگر يارانه بنزين در كل كشور جاري مي‌شود و به‌طور ناخواسته تمامي مردم از آنسهم مي‌برند- به سبب استفاده مستقيم و غيرمستقيم از شبكه حمل‌و‌نقل و تورم متاثر ازگراني بنزين- از يارانه مراتع تنها دامداران سود مي‌‌برند و مردم نيز بايد قيمتواقعي محصولات دامي را بپردازند بدون آن‌كه در نگاهي فراگير از يارانه‌اي برخوردارباشند.

در اين ميان آن‌چه قابل جايگزيني نيست، منابع طبيعي كشور است كه پيوسته در معرضتوفان تخريب قرار گرفته است.

/ 2 نظر / 5 بازدید
رامین شجاعی

سلام عباس، اون رفیقمون یادته که هر موقع به نفعش نبود چیزی رو بشنوه سمعکش رو خاموش می کرد؟ حالا شده حکایت تو. هر موقع نمی خوای جواب بدی می گی نامه ات (میل) نرسیده. فعلا دو هیچ به نفع تو. بگذریم. ببخشید من تازه متوجه شدم که این گروه دیده بان کوهستان وابسته به انجمنه. این یعنی چی؟ یک گروه داخل یک انجمن؟ اگه قبلا جایی توضیح دادی کافیه اشاره کنی. در ضمن به نظرم حالا که نمی تونین وب سایت انجمن رو بروز نگه دارین خوبه یک وبلاگ ثبت کنین. کاچی بعض هیچی. یک پیشنهاد هم که قبلا کرده بودم رو دوباره تکرار می کنم. تعداد کسانی که حاضرند گاهنامه انجمن رو به شکل الکترونیکی دریافت کنن کم نیست. اصلا چرا اون رو توی وبسایت (یا وبلاگ) نذارین؟ اینجوری هم در هزینه انجمن صرفه جویی می شه هم کاغذ بیخودی مصرف نمیشه که اتفاقا دغدغه اصلی خودتم هست. فکر نمی کنم چاپ کاغذی اون هم نفع مادی برای انجمن داشته باشه. درست می گم؟ فعلا خداحافظ. به دوستان سلام برسون. راستی این کتاب...

عباس محمدی

رامين جان سلام. گروه در اينجا به معنای کميته (کار گروه) آمده است. فارسی را پاس بداريم! در مورد گاهنامه ي الکترونيکی داريم يک کارهايی می کنيم. کتاب در دست ويراستار است.