پيام

پيام‌‌آوران دوستي با محيط كوهستان باشيم<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

از امروز و فردا كوه‌نوردان بسياري در سراسر كشور راهي «برنامه» مي‌شوند، و انبوهي از مسافران ديگرعازم مناطق گوناگون؛ همان منظره‌هاي آشنا( جاده‌هاي شلوغ، رانندگي‌هاي شرم‌آور، زباله‌پراكني...) و شايد گوشه‌ي قابل تحملي براي فراغت.

نااميد نشويد! مي‌توان به سهم خود در به‌سازي اين وضع كوشيد، و مطمئن باشيد كه اين كوشش‌ها بي‌تأثير نخواهد بود.

1-  از خود شروع كنيم؛ در ميان آن‌همه وسايل كوه‌نوردي، كيسه براي پايين آوردن پسماندها داريم؟ همراه بردن باطري‌هاي اضافه براي گوش‌دادن به پخش صوت، و بردن نوشابه لازم است؟! موسيقي دل‌نواز جويبارها و پرندگان در انتظار ماست، و خوش‌گوارترين نوشيدني تاريخ ( آب چشمه‌ها) را خواهيم داشت!

به زير پاي خود نگاه كنيد و تاحد امكان از تخريب پوشش گياهي خودداري كنيد؛ براي نصب چادر، دامنه‌ها را نكَنيد؛ به هيچ‌وجه با بوته‌ها و شاخه‌ها آتش روشن نكنيد؛ به هيچ جانوري آسيب نرسانيد و به آشيانه‌هاي آن‌ها نزديك نشويد؛ به مناطقي كه سازمان محيط زيست در آن‌جا مقررات محدوديت رفت و آمد وضع كرده ، وارد نشويد.

2-  با مردم گفتگو كنيد؛ بسياري از آن‌ها آماده‌اند كه با شما در پاك‌سازي اطراف همكاري كنند . خجالت نكشيد! خود را با افتخار ، رفتگر محيط معرفي كنيد و از كساني كه دور و برتان هستند، بخواهيد تا شعاع  پنجاه متري نقطه‌اي را كه نشسته‌اند، با همكاري شما تميز كنند.

به كساني كه‌زباله‌اي را از شيشه‌ي خودرو به بيرون پرتاب مي‌كنند، و يا در جاي ديگري زباله مي‌ريزند، به آرامي و محترمانه تذكر دهيد. مطمئن باشيد كه نود درصد چنين اشخاصي تا اين لحظه فكر مي‌كرده‌اند كه راه دفع زباله همين است، و از تذكر شما  به خود مي‌آيند. ( آدم‌هاي شلخته هم هر وقت ديگر كه بخواهند آشغالي پرتاب كنند، شبح شما را به ياد خواهند آورد!)

دركوهستان، با دام‌داران از حفاظت مراتع بگوييد؛ در روستاها بهداشت محيط را تبليغ كنيد؛ و همه‌جا راه‌حل‌هاي ساده و در دسترس ارايه دهيد.

3-  از مديران ومسئولان بخواهيد؛  اگر فرصتي شد، با شهرداران و اعضاي شوراي شهر يا روستا، محيط‌ زيست و منابع طبيعي ، صحبت كنيد و از آنان بخواهيد كه با متجاوزان ‌به محيط زيست و تخريب‌گران عرصه‌هاي عمومي برخورد كنند. به آنان بگوييد كه حاضريد با ايشان همكاري كنيد.

4-  شبكه تشكيل دهيد؛ سازمان‌هاي كوه‌نوردي و زيست محيطي را بشناسيد و شماره‌هاي تماس و نشاني آن‌ها را بگيريد. در مناسبت‌هاي گوناگون مي‌توانيد با آن‌ها برنامه‌هاي مشترك و هماهنگ اجرا كنيد.

گروه ديده‌بان كوهستان انجمن كوه‌نوردان ايران (دكا) آماده‌ي دريافت گزارش‌هاي شما در مورد وضعيت محيط‌هاي كوهستاني است. با عضويت دراين گروه، و همكاري با آن خواهيم توانست شبكه‌ي مراقبان از ميراث كوهستاني ايران را تشكيل دهيم.

تلفن: 66712243- 021                    نمابر: 66712421 – 021

amohammadi@afranet.com

 

/ 1 نظر / 6 بازدید
رامين شجاعی

سلام به تازگی با اين وبلاگ آشنا شدم. تبريک می گويم.