انتشار خبر هم دلی و هم گامی وبلاگ نویسان

خبر از سرود کوهستان

كوه‌نوردي به ارتقاي سطح آموزشي نياز دارد

به اعتقاد جمعي از وبلاگ‌نويسان كوه‌نورد هزينه کردن براي آوردن مربيان خارجي و ارتقاي سطح آموزش مربيان داخلي در درجه اول اهميت كوه‌نوردي ايران قرار دارد. 

خبرگزاري ميراث‌فرهنگي ـ گردشگري ـ جمعي از وبلاگ نويسان کوه‌نورد (کوه نويسان) صعود مشترک خود را در راستاي بررسي مسائل کوه نوردي کشور برگزار کردند.

                        

                                   4lq1cw0.jpg

اين برنامه با صعود به ارتفاعات اشترانکوه در لرستان و برگزاري نشست مشترک در کناره‌هاي درياچه گهر به انجام رسيد و در پايان بيانيه کوه نويسان در خصوص مسايل مطرح منتشر شد.

 

در اين بيانيه با اشاره به مشکلات موجود در حفاظت از محيط‌هاي کوهستاني تاکيد شد: «تلاش براي دست يافتن به توسعه، نمي‌تواند توجيهي براي نابودي طبيعت باشد؛ بلکه حفظ و مراقبت از طبيعت خود جزئي از اهداف توسعه پايدار است. در اين راستا تراشيدن کوه‌ها براي ساختن جاده‌ها و ايجاد تاسيسات مخرب ديگر به هر بهانه‌اي، فقط نشان ‌دهنده نگاه تخريبي طراحان اين‌ گونه طرح‌ها به سرنوشت زيستي موجودات و انسان است.»

 

همچنين اين وبلاگ نويسان در بيانيه نشست خود با اشاره به افزايش تخريب اکوسيستم محيط‌هاي کوهستاني، کاهش اين خسارت‌ها و حفاظت از محيط کوهستان را منوط به برنامه‌هاي عملي و دوري از شعارزدگي عنوان کرده و کوه‌نوردي مسئولانه را مورد تاکيد قرار دادند.

 

کوه‌نويسان در نشست سوم با اشاره به افزايش حوادث کوه‌نوردي در کشور ضرورت بازنگري در سياست‌هاي فدراسيون کوه‌نوردي را مورد اشاره قرار داده و تاکيد کردند: «کوه‌‌نورد پس از گذراندن دوره‌هاي آموزشي لازم، مي‌تواند درک درستي از خطرات کوهستان داشته باشد و فدراسيون کوه‌‌نوردي مسئول آموزش افراد علاقمند در تمام شاخه‌هاي فني اين رشته‌ است بنابراين هزينه کردن براي آوردن مربيان خارجي و ارتقاي سطح آموزش مربيان داخلي در درجه اول اهميت قرار دارد تا در سايه اين آموزش‌ها به صعودهايي ايمن دست پيدا کنيم و کمتر با حوادثي که اغلب ناشي از عدم آشنايي افراد از اصول فني است مواجه شويم.»

 

کوه نوردي و حضور مسئولانه در محيط هاي کوهستاني، ضرورت گسترش آموزش هاي فني و فرهنگي به علاقمندان، مديريت اصولي تاسيسات و پناه گاه هاي کوهستاني موجود از سوي فدراسيون کوه نوردي و ضرورت در بازنگري برنامه هاي صعود پرتعداد به قلل ايران از ديگر محورهاي بيانيه نشست سوم وبلاگ نويسان کوه‌نورد است.

 

اين برنامه سومين نشست از اين دست برنامه‌هاي جمعي کوه‌نويسان ايران است که به همت گروه کوه نوردي تاريانا از شهرستان اهواز به مدت چهار روز در ارتفاعات اشترانکوه برگزار شد.

 

دومين نشست کوه نويسان در تاريخ 17 و 18 اسفندماه گذشته در ارتفاعات توچال با شعار «هم دل، هم گام، هم نفس» پيش از اين برگزار شده بود.

                       

                                    4paq7pi.jpg

 

نخستين نشست وبلاگ نويسان کوه نورد در پناه گاه پلنگ چال تهران در سال 1384 برگزار شد که استمرار آن ممکن نشد و سري جديد اين نشست‌ها به همت گروه جديدي از وبلاگ نويسان پي گرفته شد.

/ 3 نظر / 22 بازدید
کوه نورد

سلام .از اينکه يک وبلاگ کوه دوست میبینم خوشحالم خسته نباشین .ماهم یک وبلاگ داریم در مورد گیاهان دارویی که همچین بی ربط با طبیعت کوهستان نیست خوشحال میشیم به ما هم سر بزنید .