مصاحبه با ایسنا

رییس انجمن کوهنوردان کشور:
تا وقتی مشکلات گردشگری رفع نشوند توقعی از رونق گردشگری ورزشی نمی‌توان داشت
دیگر از کوهنوردی منزجر شده‌ام

سرویس: گردشگری
1387/10/11
12-31-2008
11:08:11
8710-06063: کد خبر

خبرگزاری دانشجویان ایران - تهران
سرویس: گردشگری

رییس انجمن کوهنوردان کشور گفت: تا زمانی که محدودیت‌ها و مشکلات مربوط به گردشگری رفع نشوند، نمی‌توان توقع داشت گردشگری ورزشی و غیرورزشی رونق بگیرد.

 

 

عباس محمدی در گفت‌وگو با خبرنگار بخش گردشگری خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، با بیان این‌که برگزارکنندگان مسابقات زنان کشورهای اسلامی باید بیلان بدهند، بیان کرد: چه سودی از مسابقات ورزشی زنان کشورهای اسلامی تاکنون عاید ما شده است؟ به‌جز این‌که میلیاردها تومان هزینه و برای خود تبلیغات می‌کنیم. البته منظور این نیست که همه‌ی این کارها غلط هستند؛ ولی باید فکر و توجه کرد که کشورهای اسلامی دیگر چه می‌کنند و چگونه مسابقه برگزار می‌کنند که سود بیشتری به‌دست می‌آورند.

 

رییس انجمن کوهنوردان کشور با اشاره به این‌که پاییز، بهار و در برخی مواقع تابستان در ایران بهترین فصل برای کوهنوردی است، افزود: در این شرایط که گردشگران آمریکایی و اروپایی می‌خواهند برای کوهنوردی به ایران بیایند، باید تحت ضوابط کشور ما درباره‌ی پوشش اسلامی قرار گیرند. با توجه به این ضوابط، چند درصد گردشگران می‌توانند به ایران سفر کنند؟ اگر ما در سفر به یکی از کشورهای اروپایی مجبور شویم، لباس آن‌ها را بپوشیم، احساس توهین نمی‌کنیم؟ تا وقتی این مسایل را که تاکنون به آن‌ها کم‌تر پرداخته‌ایم، رفع نکنیم، نمی‌توان توقع داشت که گردشگری ورزشی و غیرورزشی رونق بگیرد.

 

این فعال محیط زیست و گردشگری گفت: دیگر از کوهنوردی منزجر شده‌ام، چون به هر منطقه‌ی طبیعی که پای می‌گذارم، چشم جز به زباله و ظروف یک‌بار مصرف رهاشده، به چیز دیگری باز نمی‌شود. این روش گردشگری باید جمع شود و این حمایت‌ها از سوی مسؤولان و متولیان راه را به بی‌راهه می‌رساند و جز ضرر چیز دیگری ندارد.

 

وی ادامه داد: وقتی در ساده‌ترین مراوده‌ی اقتصادی مانند تعاملات بانکی که هر کشوری منافع خود را در آن درنظر می‌گیرد، مشکل داریم، چگونه افرادی را به‌عنوان گردشگر به ایران می‌توان آورد!

 

محمدی اظهار کرد: اگر سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و دیگر متولیان می‌خواهند گردشگری در کشور رونق بگیرد، باید نخست مسایل موجود را رفع کنند. تا وقتی این کار انجام نشود، گردشگری در کشور ما توسعه نمی‌یابد.

 

وی گفت: به‌عنوان فعال گردشگری می‌بینیم که گردشگران اندکی از کشورهای اروپای شرقی به ایران می‌آیند که پول کمی نیز خرج می‌کنند. در این شرایط، گردشگری داخلی نیز از این جیب به آن جیب شدن است.

 

این فعال محیط زیست و گردشگری افزود: در تعطیلات نوروزی، 40 تا 50 میلیون سفر در کشور انجام می‌شود، شاید در هیچ کجای دنیا این اتفاق نیفتد؛ اما این اتفاق نه‌تنها برای اقتصاد کشور مفید نیست، بلکه مضر است، چون بنزین ارزان به مردم داده می‌شود تا با ماشین‌های غیراستاندارد به شهری بروند که یکی از اقوام‌شان در آن زندگی می‌کنند.

 

به اعتقاد او، هرچه گردشگری داخلی را با این وضع اقتصادی توسعه دهیم، جز زیان برای محیط زیست و استفاده از منابع ملی و طبیعی، چیز دیگری ندارد.

 

محمدی اضافه کرد: سازمان‌های متولی پیش از تشویق به سفر باید در برنامه‌ی فشرده‌ی پنج ساله و خیلی جدی، سفر کردن مسؤولانه را به مردم آموزش دهند، چون در این شرایط و تا رفع نشدن مسایل پایه‌یی، مطرح شدن بحث گردشگری تخصصی در کشور فایده ندارد.

انتهای پیام

/ 21 نظر / 24 بازدید
نمایش نظرات قبلی
محمد سینا

به دوستی که نامی از خود نبرده. در کشور ما سرمایه های زیادی در حال از بین رفتن است که جلوگیری از به هدر رفتن این سرمایه های انسانی و طبیعی هر کدام به راحتی می تواند میلیونها دلار به نفع کشور باشد . جلوگیری از این به هدر رفتنها هر کدام نیز خود به تنهایی می تواند نوعی درآمد به حساب آید. هر سال تعداد ۱۷۰ هزار جوان که اکثرا تحصیل کرده هستند به کشورهای دیگر می روند و دانش ٫سرمایه و نیروی خود را برای رشد و سازندگی کشورهای دیگر استفاده می کنند. جلوگیری از این فرار سرمایه های انسانی هم می تواند یک نوع درآمد اقتصادی به حساب آید. جلوگیری از نابودی محیط زیست و پیشگیری از امراضی که ناشی از آلودگی هوای شهرهای بزرگ است نیز می تواند یک درآمد ارزی به حساب آید.

محمد سینا

(ادامه ) اقتصاد سالم تصوری که جهان از یک کشور و مردم آن کشور دارد در میزان فروش کالای صادر شده آن کشور تآثیر مستقیم دارد. امروز بازرگانهای ترکیه کالاهای ایرانی را خریده و با نام خود به بازار جهانی صادر می کنند. چرا خودمان توانایی صادرات و فروش همان کالا را نداریم ؟ دلایل آن روشن و متعدد است. تولید کم کالاهایی که بازار جهانی نیازمند آن است و تصویر منفی جهان از ایران و ایرانی از یک طرف و از طرف دیگر مخالفت آگاهانه بازار جهانی با رشد صادرات کالای ایرانی به کشورهای دیگر ٫ بعضی از دلایل رشد کم صادرات کالا و پائین بودن درآمد ارزی ماست.

محمد سینا

(ادامه ) شاید جذب توریست در بعضی موارد بتواند هدفمند و با تأثیر منفی کمتر بر روی محیط زیست باشد. چند نفر که از خارج به هتلی در اصفهان می آیند و در مدت چند روز از بناهای زیبای آنجا دیدن می کنند و به کشور خود باز می گردند٫ شاید ضرر زیادی برای کشور ما نداشته باشند . اما اگر توریست از نوع « اکوتوریست » باشد بدون شک به محیط زیست شکننده و طبیعت فقیر کشور ما آسیب می رساند. کشوری مثل ایران که بعضی از کشورهای همسایه و حتی بعضی از کشورهای افریقایی و آمریکای جنوبی را « نان » می دهد نباید با هدف درآمد چند صد دلار ی باعث نابودی محیط زیست خود شود. و اما در زمینه ( سطح پائین آگاهی از منافع ملی ) . این موضوع گسترده ای است و در چند خط نه من و نه شما توانایی متقاعد کردن دیگران را داریم. باید بگم که تا به امروز کمتر هموطنی را دیده ام که این حقیقت آشکار را انکار کند که ما ایرانیها از منافع ملی خود آگاهی نداریم.

محمد سینا

(ادامه ) امروز کشوره ها از یک طرف به ظاهر تبلیغ بازار آزاد جهانی را می کنند همزمان از تولید و بازار داخلی خود حمایت و حفاظت می کنند و با شیوه های مختلف از واردات کالاهای خارجی جلوگیری می کنند. از یک طرف به ظاهر آزادی را تبلیغ می کنند از طرف دیگر هر جمله نوشته شده و یا سخنی را سانسور می کنند. با نام آزادی و دموکراسی کشورها را اشغال و کنترل می کنند و منابع مالی آنها را می دزدند. اینکه فکر کنیم وارد کنیم تا از ما خوششان بیاد و درها را باز کنیم تا از ما خوششان بیاد و ..... افکاری است بچگانه و خام.

محمد سینا

(ادامه ) امروز دنیا در رقابت سرسختانه اقتصادی و فرهنگی است. کشورها سعی می کنند بیشتر تولید و صادر کنند و کمتر تولیدات دیگران را وارد کنند. کشورها سعی می کنند هویت ملی خود را که زمینه ساز استقلال٫ قدرت ٫ رشد و اقتدار ملی است حفظ کنند. کشورها سعی می کنند در تمام زمینه ها بر دیگران برتری داشته باشند. امروز جنگ برای تسلط بر افکار و منابع طبیعی دیگران است. امروز هویت فرهنگی بومی و مستقل داشتن احترام آفرین و جذاب است. امروز جنگ است و تنها کشور و مردمی پیروز ند که از خود هویتی داشته باشند ٫ به منافع ملی خود آگاه باشند و در حفظ منابع طبیعی و انسانی خود تلاش کنند.

محمد سینا

(ادامه ) کشور ما برای رشد و استقلال بیشتر امکان انتخاب گزینه های زیادی را دارد. جذب توریست (مخصوصإ اکوتوریست ) باید در الویت آخر قرار کیرد. یک اقتصاد سالم بر اساس تولید ٫ صادرات و درنتیجه ورود ارز خارجی پایه پایه گذاری می شود . بدترین و بی ثبات ترین نوع اقتصاد همان است که به توریست و ابسته باشد. با توجه به مطالب بالا و ثروت نسبتأ زیاد کشور ‌و محیط زیست رو به نابودی ایران انتخاب اکوتوریسم با هدف کسب درآمد ارزی ٫ اشتباه بسیار بزرگی است. کشور ثروتمندی مثل ایران که در بسیاری زمینه ها توانایی برتری داشتن بر دیگران را دارد ٫ برای کسب درآمد ارزی نباید اکوتوریسم را انتخاب کند. دلایل آن هم قبلا اشاره شد. محیط زیست کشور ما در مرز نابودی است و هر فرد بالقی این را می داند که توریست بیشتر به معنی فشار بیشتر بر روی محیط زیست.

-

جناب سينا با سلام تمام فرمايشات شما صحيح است.اما مگر در اروپا كه داراي بيشترين برد توريسم است هم مانند كشور ما چنين موانعي وجود دارد.چگونه است كه ايشان از منافع آن عدول نمي نمايند و بدنبال بهره وري از سرمايه هاي ميلياردي (نه به قول شما چند صد دلاري) هستند. طبيعتا در زمينه اكوتوريسم هم پيروي از شيوه هاي اصولي و تجربيات ايشان كمك مي كند بتوانيم طبيعتي را كه خودمان در صدد نابودي آن هستيم نجات دهيم. ضمن آنكه در اين موارد خود گردشگر مي تواند عاملي باشد تا دولتها از نابودي طبيعت خودداري كنند. در هر صورت گردشگري هم مانند هر صنعتي تا زماني كه در اختيار دولتهاست همه معضلاتي را كه برشمرديد داراست. مي بايد با توجه به همه ابعاد آن ضعفها و قوتهايش را شناخت و واردحيطه آن شد.

محمد سینا

دوست گرامی اروپا چه کار کرده و می کند باید مطالعه بشود ٫اما الزاما هر راهی را که اروپایی رفته به درد ما نمی خورد. در آخر مطلب باید این را برای شما بگم که دیشب گزارشی را درباره پیشرفت بسیار چشم گیر و باورنکردنی پزشکی و بیمار درمانی در ایران را در یکی از معتبرترین کانالهای خارجی می دیدم. با دو پروفوسور درباره این پیشرفت ایران مصاحبه شد. یکی از افراد فرستاده یکی از سازمانهای دولتی ( دانشگاهی ) آمریکا بود که با شگفتی از پیشرفت بیمار درمانی و توانایی متخصصین ایرانی صحبت میکرد. نفر دوم فردی با درجه دکترا از کشور برزیل بود که می گفت « این سطح از توانایی و تجهیزات فوق مدرن ایرانیان را ما برزیلی ها باید درخواب ببینیم. » .

محمد سینا

( ادامه ) در همین گزارش ذکر شد که در این زمینه کشور ما از اکثر کشورهای اروپایی پیشرفته تر هست. یکی از پر درآمدترین نوع توریسم همین بیمار درمانی است که به نظر می آید زمینه تخصصی و امکانات و تجهیزات آن را داشته باشیم. بنده نه تنها به این توانایی افتخار می کنم بلکه معتقدم ما باید در گسترش این نوع از توریسم و بیمار درمانی بسیار پر درآمد و ارز آور حمایت کنیم. لازم به تکرار نیست که بنده با گسترش اکوتوریسم با توجه به آنچه قبلا گفته شد مخالف هستم ٫ اما همزمان نیاز روحی شدید هموطنانی را که تمایل به رابطه با جهان بیرون از مرزها ی ایران را (در چهارچوب ورود اکوتوریست ) دارند درک می کنم.

عباس محمدی

نکته های بسیار جالب توجهی در یادداشت های محمد سینا به چشم می خورد ، و از همه مهم تر این که برای کشوری با امکانات باالقوه مانند ایران ، کسب درآمد از اکوتوریسم باید یکی از آخرین گزینه ها باشد . به این دلیل که طبیعت شکننده و فقیری داریم . و من اضافه می کنم : به این دلیل که تعریف تصمیم گیران و تصمیم سازان ایرانی از اکوتوریسم ، غلط است و آنان در عرصه های طبیعی هم مانند شهر و روستا به دنبال ساخت و ساز هستند . در کویر شهداد ، برق کشی می کنند و سکوی سیمانی می سازند ، در کوه های شمال کشور تله کابین می سازند ، در میانکاله به دنبال هتل سازی هستند و... . چرا که در اقتصاد مبتنی بر درآمد نفت و دلالی ایران ، "نان در ساخت و ساز است" .