کوه نوردی و حفاظت محیط زیست

 از سازمان های کوه نوردی  که نقشی برجسته در تاریخ حفاظت محیط زیست داشته است، می توان سییرا کلابرا نام برد که در سال ١٨٩٢ در سانفرانسیسکو، به دست جان موییر و دیگران پایه گذاری شد. امروزه در حدود یک میلیون و سیصد هزار نفر عضو یا همکار این سازمان هستند و نیرومندترین جریان مردم نهاد مدافع طبیعت را در آمریکا شکل داده اند. همچنین می توان از باشگاه آلپاین آمریکا که نهاد ملی کوه نوردی این کشور است، نام برد که بخش مهمی از فعالیت های آن شامل حفاظت محیط های کوهستانی می شود.

   مایلم  به مناسبت روز زمین، از سوی انجمن کوه نوردان ایران که مطابق ماده ی دوم اساسنامه یکی از هدف هایش «حفاظت از محیط های کوهستانی و فرهنگ بومی این مناطق» است، فراخوان زیر را به دوستان کوه نورد و دیگر طبیعت دوستان ارایه دهم. باشد که هر یک از ما بتوانیم با برداشتن گام هایی شاید کوچک، ادای دینی به طبیعت داشته باشیم و نقشی را در یک حرکت بزرگ اجتماعی به سوی محیط زیستی سالم تر ایفا کنیم.

درخواست از دوستان کوه نورد و طبیعت پیما

·     دست کم یکی دو ساعت از برنامه های کوه پیمایی پنج شنبه دوم و جمعه سوم اردیبهشت را به پاک سازی بخش هایی از مسیر خود اختصاص دهید.

·         در طول مسیر، با کوه پیمایان دیگر گفتگو کنید و از آنان بخواهید که با شما همگام شوند.

·     با مردم محلی، دارندگان رستوران و قهوه خانه، و چوپانان در مورد اهمیت پاک نگاه داشتن کوهستان، حفظ پوشش گیاهی، و حمایت از حیات وحش گفتگو کنید.

·     مفهوم «توسعه ی پایدار» (استفاده از منابع طبیعی به شیوه ای که امکان استفاده برای نسل های آینده هم باقی بماند) را برای هر کس که می توانید شرح دهید.

·     با شهرداری ها، شوراهای شهر و روستا، اداره های حفاظت محیط زیست، و منابع طبیعی تماس بگیرید؛ آنان را به برنامه ریزی برای انجام فعالیت هایی به این مناسبت تشویق کنید، و اگر برنامه هایی دارند در آن ها مشارکت کنید.

·     با مطبوعات، صدا و سیما، خبرگزاری ها، و تارنماهای گوناگون تماس بگیرید و از طریق آن ها به اطلاع رسانی درباره ی روز زمین بپردازید و مسایل محیط زیستی را طرح کنید.

·     متجاوزان به محیط زیست و منابع طبیعی را شناسایی و به مقام های مسوول معرفی کنید. در طرح هایی مانند جاده سازی، معدن کاوی، سد سازی، و شهر سازی، پی گیر شوید که تا چه حد معیارهای حفاظت محیط زیست در نظر گرفته شده است؛ در این مورد نتیجه ی ملاحظات خود را به سازمان های مسوول و رسانه ها ارایه دهید.

/ 1 نظر / 7 بازدید
نیما

لطفا من رولینک کنید با نام دانش نوین و در قسمت پیام ها به من اطلاع دهید اگه خواستید به نویسنده ها ملحق شوید میخواهم بزرگ ترین وبلاگ رو با یاری بقیه بسازم