پاک‌کردن صورت مسئله

مسئولان ما، مهارت ويژه‌اي در حل مشكلات به شيوه‌ي «پاك‌كردن صورت مسئله» دارند! هرجا كه معضلي -پيش آمده از بيرون، يا خودساخته-  پديد آمد، اگر خود به خود يا باري به هر جهت رفع نشد، سعي مي‌كنند با شعار دادن و پيچاندن مساله در لفافي از سخن‌پردازي و محكوم‌سازي ديگران، يا اساساً تجاهل نسبت به وجود قضيه (مورد معروف آن : گراني‌ها) ، موضوع را بلاموضوع جلوه دهند.

در حدود يك‌ سال‌ونيم ار آن زمان مي‌گذرد كه قاليباف، عزم شهرداري تهران را براي مقابله با ساخت و ساز در ارتفاعات تهران، و تخريب بناهايي كه در بالاي تراز 1800 متر در مناطق 1و2 (و 1400 و 1600 متر در مناطق 22و5)ساخته شده‌اند، اعلام كرد. شوراي شهر تهران و عالي‌ترين مقام كشور هم از اين تصميم حمايت كرده‌اند. اما، تا به امروز ما تخريبي نديده‌ايم و از خود شهرداري هم گزارشي در اين زمينه نخوانده‌ايم.

مهدي چمران رييس شوراي شهر تهران در پايان سيصدوسيزدهمين جلسه‌ي شورا، در جمع خبرنگاران گفت:«محدوده‌ي تهران را به منظور ايجاد محدوديت ساخت‌و سازهاي مسكوني، از 720 كيلومتر به 617 كيلومتر مربع تقليل داده‌ايم »(همشهري27/1/86) . معناي اين سخن بايد اين باشد كه بيرون از اين 617 كيلومتر مربع، تا يك مرز مشخص بايد حريم شهر تهران باشد و در آن هيچ ساخت و سازي نشود تا هوا و فضاي سبز شهر تامين شود و به طور كلي مديريت آن ممكن گردد. اما چمران در مورد دانشگاه آزاد كه روي كوه‌هاي منطقه‌ي 22 تهران (تا ارتفاع حدود 2500 متر) ساخته‌شده و هم‌چنان در حال توسعه نيز هست، گفت: « با تصميم شوراي شهر، اين دانشگاه خارج از محدوده و در حريم تلقي و ايجاد آن به‌عنوان يك منطقه‌ي كلان فرهنگي در نظر گرفته شده است.»  به عبارت ديگر چون زور شوراي شهر و شهرداري و هيچ‌كس ديگر به اين دانشگاه نمي‌رسد، راه راحت‌تر حل اين مشكل اين بوده كه بگويند آن‌جا خارج از محدوده است!

خوب! اگر قرار باشد در فضاي مثلاً «خارج از محدوده» هم‌چنان ساخت‌وسازهاي سنگين و متصل به شهر (آن‌هم روي گسل و در عرصه‌ي منابع طبيعي و در چشم‌انداز كوهستاني) انجام شود، پس خاصيت اعلام حريم خارج از محدوده چيست؟ لابد به قول قديمي‌ها «براي سردي و گرمي» است!

چنين است كه دستگاه‌هاي ديگر هم هر كدام با توجيهي براي خود که مثلاً ساختمان‌هاي صداو سيما كمك به فرهنگ كشور است، يا بناهاي مسكوني سوهانك براي پرسنل«خدوم»است، يا دكل‌هاي عظيم و راه احداث شده براي نصب ‌آن‌ها خدمت به خلق است، يا اهالي پس‌قلعه نياز به خيابان دارند،... بي آن‌كه قانون شهر را زير پا بگذارند، به ساخت وسازهاي خود ادامه مي‌دهند؛ تمام اين كارها خارج از محدوده‌ي شهر است و خارج از محدوده‌ هم كه ربطي به شهر ندارد. پيدا كنيد مسئول مربوطه را... .

/ 0 نظر / 5 بازدید