گردشگری افسار گسیخته محیط زیست کوهستان را تخریب می‌کند

سکوتی‌بداغ خاطرنشان کرد: در حال حاضر گردشگری و اکوتوریسم با توجه به نقش تعیین کننده‌ای که در اقتصاد بسیاری از کشورها دارد توجه بسیاری را به کسب درآمد‌های حاصل از آن جلب کرده است.
وی اکوتوریسم را نوعی گردشگری ویژه تعریف کرد و گفت: گردشگر دوستدار محیط زیست و حافظ اکوسیستم بوده و نسبت به سلامت و شناخت اکوسیستم علاقه‌مند و حساس است بنابراین هیچ آسیبی به اکوسیستم و طبیعت گیاهی یا جانوری نمی‌زند.
استاد دانشگاه تالش اظهار داشت: اجرای روش‌های نادرست برای ایجاد تسهیلات گردشگری و جذب گردشگران بی‌اعتنا به طبیعت در محوطه‌های بکر طبیعی کشور اکوتوریست ایرانی را در عمل از طبیعت و گردشگری محروم می‌کند.
به گفته سکوتی‌بداغ اکوتوریست ایرانی که در جستجوی تجربه زندگی ساده در طبیعت و شناخت اکوسیستم است، در هجوم فعالیت‌ها و تسهیلات نابه‌جا و ساده‌لوحانه، تقلیدی و عوام پسندانه گردشگری کاملاً نادیده گرفته و فراموش شده است.
وی احداث کاروانسراها، مسیرهای سواره و مراکز تجاری، نورپردازی‌های افراطی و بررسی نشده، انواع کافی‌شاپ و قهوه‌خانه، سر و صدای موسیقی و رفت و آمد مشتریان بی‌اعتنا به طبیعت در غارها، سواحل دریا و کوهستان در بیشتر مراکز طبیعی گردشگری کشور را از فعالیت‌های غیراصولی برشمرد.
سکوتی‌بداغ تصریح کرد: در حال حاضر حجم عظیمی از آلودگی، زباله و فاضلاب در کنار دریا، کوهستان، رودخانه و جنگل اکوتوریست ایرانی را زیر فشار روانی ناشی از تخریب محیط زیست که منابع ملی است، قرار می‌دهد.
وی هدف اکوتوریست از گردشگری را شناخت و تجربه زندگی طبیعی و ارتباط با طبیعت بکر دانست و تاکید کرد: مشاهده صحنه‌های تخریب شده و بی‌رحمی به طبیعت فعالان گردشگری را رنج می‌دهد.
کارشناس ارشد توریسم و گردشگری با اشاره به دفع غیربهداشتی زباله توسط گردشگران اظهار داشت: این امر علاوه بر تخریب طبیعت موجب می‌شود گردشگران بعدی نیز از بهره‌گیری اکوتوریسم منطقه ناکام باشند.

/ 0 نظر / 4 بازدید