سد ماشکید سراوان شکست!

یکی از ادعاهای سد سازان در توجیه کار خود، «مهار سیلاب» ها است. اما گذشته از آن که سیل ها یکی از عوامل موثر در تقویت سفره های آب زیرزمینی دشت ها، پر آب شدن تالاب ها، تقویت خاک دشت ها با مواد آلی، و رساندن مواد مغذی به دریاها هستند؛ و گذشته از این که برای جلوگیری از بروز سیل های مخرب و غیر طبیعی باید پوشش گیاهی حوزه های ابخیز حفظ شوند، و نمی توان رسوب های ناشی از سیل را که در مخزن سد جای می گیرد تخلیه کرد... ، این نکته را هم باید در نظر داشت که سد ها نمی توانند جلوی سیل های بزرگ را بگیرند. با جاری شدن چنین سیل ها، ناچار باید دریچه های سد باز شود تا از فشار سنگین بر آن ها جلوگیری شود. مواردی هم پیش می اید که سد نمی تواند در برابر سیل مقاومت کند و می شکند که در این صورت خسارت هایی به مراتب بیشتر را موجب می شود.

شکسته شدن "سد دشت" در استان گلستان در تابستان ١٣٨١ یک نمونه از این موارد پر تلفات و خسارت بار بود. و امروز هم خبر شکسته شدن سد ماشکید در استان سیستان و بلوچستان را شنیدیم. خبر را در تارنمای خبرگزاری فارس بخوانید.

/ 1 نظر / 10 بازدید
تازه کار

بسته به شدت سیل و حجم آب پشت مخزن, سدها ممکن است توانایی مهار همه سیلاب, بخشی از آن, یا هیچ مقداری را نداشته باشند. مساله حجم آبی است که سد می تواند نگه دارد. اگر شما قبلا از همه ظرفیت سد استفاده کرده باشید و سیلاب راه بیوفتد خب طبعا ظرفیت دیگری باقی نمی ماند. مجبور به تخلیه آب اضافی هستید. به گمانم شما کمی در قضاوت عجولانه بودید. سدها هم نوعی مصنوع بشری هستند و مثل هر چیز دیگری, اثرات خوب و اثراب بد دارند. نه کاملا خوبند و نه کاملا بد. شما آنها را کاملا بد نمایان می سازید و این صحیح نیست