100 هکتار از تالاب گندمان در آتش سوخت

منابع‌طبیعی- همشهری آنلاین:


بیش از 100 هکتار از اراضی خشک شده تالاب گندمان در چهارمحال و بختیاری طعمه آتش شد

که به گفته یک فعال محیط زیستی احتمال عمدی بودن این آتش سوزی وجود دارد.

به گزارش مهر، تالاب گندمان که به خاطر احداث سد بر روی تالاب چغاخور در سالهای اخیر در حالت خشکی کامل به سر می برد، منبع باروتی برای شعله ور شدن آتش تخریب زیستگاه حیات وحش در منطقه بوده است. به گفته شاهدان عینی پرندگانی مثل حواصیل و دوزیستها و خزندگانی مثل مارماهی در آتش سوخته اند.

همچنین محمد خاکپور فعال محیط زیست در این باره به مهر گفت: آب رودخانه آق قلا در طول سالیان متمادی به تالاب گندمان می‌ریخته و خروجی آن نیز به رودخانه گلاکبک و سپس به کارون سرازیر می‌شده است ولی احداث سد که آب را برای زمینهای کشاورزی "سفید دشت" و "فرا دنبه" و همین طور کارخانه فولاد و سیمان تامین می‌کرد تالاب را به خشکی مطلق نزدیک کرد. 

این فعال محیط زیست همچنین اضافه کرد: از محل آتش سوزی متأسفانه اعلام کرده‌اند آتش در حال گسترش است و به دلیل ویژگی‌های تالاب امکان تردد خودروهای آتش نشانی وجود نداشته و مهار آتش سخت شده است.

وی اضافه کرد: احتمال عمدی بودن آتش سوزی بسیار زیاد است چرا که مدتی قبل سازمان محیط زیست با شکارچیان در این منطقه درگیر و مانع فعالیت آنها شده بود و این احتمال وجود دارد که شکارچیان تالاب را به آتش کشیده باشند.

علیرغم تلاشهای مأمورین منابع طبیعی، حفاظت محیط زیست، آتش نشانی، شهرداری، نیروهای انتظامی، پایگاه‌های بسیج و افراد محلی تاکنون آتش مهار نشده و تالاب در حال سوختن بوده است.

تالاب گندمان نام خود را از شهری تاریخی که در ضلع شمال شرقی آن واقع شده و به همین نام خوانده می‌شود (گندمان) گرفته است. این منطقه یکی از شکارگاه‌های بهرام گور و منطقه ییلاقی خانواده‌های سلطنتی در قرن‌های گذشته بوده که برخی آثار به جا مانده از سکونت گاههای آن زمان در برخی نقاط تالاب به چشم می‌خورد.

تالاب گندمان جزو تالاب‌های ثبت شده در دفتر بین‌المللی تحقیقات پرندگان آبزی "لندن - 1352" است.

پیوست:

http://darvish100.blogfa.com/post-1282.aspx


http://hoomankhakpour.blogfa.com/post-26.aspx


http://hoomankhakpour.blogfa.com/post-27.aspx

 

/ 3 نظر / 8 بازدید
98iran

سلام دوست عزيز وبلاگ خيلي زيبائي به سايت ما هم سر بزن سايت ما دانلود موزيکهاي جديد و به روز هست و تالار گفتمان هم داريم که بتونيد در هر زمينه کارهاتونو به همه ارائه بديد تا کمکي باشه بقيه دوستان بهتر با وبلاگ شما آشنا بشوند منتظر حضور شما دوستان هستيم[گل]

هومان خاکپور

سلام ممنونم که به طبیعت بختیاری توجه می کنید. موفق باشین

فرید پوربزرگ

طرفدار چه تیمی هستید؟؟ به اینجا بیایید و به تیم مورد علاقتون رای بدین... http://iranmobile2007.persianblog.ir/post/491 منتظرتون هستیم... [گل][گل][گل][گل]