ضربت های « ۱۳۷ » بر پيکر شهر

دیروز (10/8/86 ) در حدود ساعت یک بعدازظهر که در بزرگ راه چمران تهران ( پارک وی ) بودم ، در حدفاصل ملاصدرا تا پل مدیریت ، شاهد بودم که تعدادی از ساکنان خانه های مجاور بزرگ راه به حالت اعتراض وارد سطح سواره رو شده و خیابان را بسته و راه بندان مفصلی ایجاد کرده اند ، و صد البته تعداد زیادی پلیس و سرباز هم در آن جا دیده می شد . درب این خانه ها ، با اجرای طرح در دست اجرای تعریض ، هم اکنون فقط حدود دو متر با لبه ی بزرگ راه فاصله دارد ! در چند ماه گذشته هم چندبار دیده بودم که این افراد ، پارچه نوشته هایی را با این مضمون ها که " آقای شهردار ، به فکر ما هم باشید ... " به درختان نصب کرده بوند که البته به سرعت به دست عوامل شهرداری (؟) جمع آوری می شد .

تا آن جا که من می دانم ، این خانه های نزدیک به اتوبان و آن دسته از خانه ها که زیر پل مدیریت ساخته شده اند – و هم اکنون به نام " اسلام آباد " معروف شده – در نخستین سال های پس از انقلاب ، بدون مجوز و بی رعایت هیچ اسلوب مهندسی، ساخته شدند. اما در زمانی به درازای سه دهه هیچ یک از مدیران شهر نخواستند یا نتوانستند ساکنان این واحدها ی معدود را جابجا کنند . امروز هم که شهردار ضربتی کار و محیط زیستی (!) شهر می تواند در یکی دو شب صدها درخت  تنومند را از ریشه درآورد و به جای آن اسفالت بریزد ، بازهم فکری برای این خانه های سست نمی شود و برای ایشان مهم نیست که سیل خودروها در دو متری خانه هایی مسکونی جاری باشد ؛ چنان که برایشان مهم نبود که در بزرگ راه شیخ فضل الله هم پل هوایی از کنار پنجره های چندین خانه بگذزد .

هیچ چیز بدتر از این نیست که بی قانونی بدل به قانون و عرف شود ؛ آن گونه که در شهر ما شده است . اگر بزرگ راه حریم دارد ، پس این همه سال ، این خانه ها و مغازه ها در نزدیکی آن چه می کردند ؟ و اگر آن خانه ها و مغازه ها حقوقی دارند ، پس چگونه شهرداری به خود اجازه می دهد این چنین به حقوق شهروندان تجاوز کند ؟! اما ؛ واقعیت این است که در این ملک ، بی قانونی به رسمیت شناخته شده است و هر کس زورش برسد ، کار خود را پی می گیرد . 

عباس محمدی

/ 2 نظر / 5 بازدید
حميد لواساني

سلام استاد محمدي عزيز نظر شما در باره واژه مبهم "قطع بي رويه" در لايحه جديد پيشنهادي مجلس شوراي اسلامي چيست؟ آيا اين يك خبر خوش است؟ يا مي توان هنوز كاري كرد؟!

عباس محمدی

آقای لواسانی عزيز متاسفانه در مورد اين لايحه چيزی نمی دانم . اگر ممکن است ، توضيح دهيد .