تلاش براي ثبت جهاني طبيعت بيستون آغاز شد

گروه ديده‌بان كوهستان چندي پيش پيشنهاد ثبت مجموعه‌ي بيستون، كوه پراو، و طاق بستان را به عنوان پارك ملي با ميراث غني زمين‌شناختي و طبيعي و تاريخي به سازمان ميراث فرهنگي داده بود. به نظر مي‌رسد كه اين پيشنهاد انعكاس خود را در سازمان ميراث فرهنگي داشته است.<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

بيستون(خبرگزاري ميراث فرهنگي)_طبيعت بكر بيستون و وجود منابع آب زيرزميني از 70 هزار سال پيش انسان را به دامان خود كشانده‌است.كارشناسان قصد دارند طبيعت دشت بيستون را به عنوان الحاقيه كتيبه بيستون در فهرست آثار جهاني به ثبت رسانند.

 

 

 نمايي از بيستون           

 موقعيت جغرافيايي بيستون و توپوگرافي منطقه سبب پر راز و رمز شدن بيستون و جذابيت آن شده است. كارشناسان وجود اين همه پتانسيل را بهترين دليل براي ثبت طبيعت بيستون در فهرست آثار جهاني مي‌دانند. طبيعت بيستون زيستگاه حيوانات منحصر به فرد ازجمله سوسمار معروف كرمانشاه است.

طبيعت بيستون به حدي زيبا و بكر است كه نماينده "ايكوموس" را كه سال2005 ميلاد از اين مجموعه ديدن كرد بر آن داشت خواستار ثبت طبيعت بيستون  در فهرست آثار جهاني شود.

 

"شكوفه مهدي‌آبادي"، كارشناس ارشد برنامه ريزي توريسم بخش گردشگري پايگاه ميراث فرهنگي بيستون در اين مورد به ميراث خبر گفت: « موقعيت جغرافيايي بيستون و توپوگرافي منطقه، عوامل زمين شناسي مثل  زمين هاي رسوبي و لايه اي ، آهكي بودن صخره ها،  نفوذ پذيري آب و  ايجاد حفره و غار در صخره ها سبب پر رمز و راز شدن كوه بيستون و جذابيت آن شده است.»

 

حفره ها و غارها ،جنگل‌هاي كوهستاني و بيشه زار‌هاي واقع در منطقه بيستون همواره پناهگاه و مامني براي موجودات زنده ، پستانداراني چون كل، بز، آهو ،گراز و گربه وحشي و پرندگاني مانند كبك،  تيهو،  كركس، عقاب ، سار،  چكاوك ، لك‌لك، غاز و مرغابي وحشي و  خزندگاني چون بزمجه، مار،  لاك‌پشت،  سوسمارهاي نادر و هزاران موجود خشكي زي و آبزي است.  

كارشناسان با توجه به بقاياي استخواني كشف شده در اين دشت قدمت استقرارهاي انساني در اين منطقه را  70 هزار سال پيش مي دانند.

 

 مهدي‌آبادي اختلاف ارتفاع اين منطقه از سطح دريا را بين 1200تا 3350 متر عنوان کرد و افزود: « وجود كوه‌هاي مرتفع" پراو" و "بيستون"،‌ هوايي پاك و لطيف با آسماني آبي و شفاف به دشت بخشيده است. همچنين  بارش برف و باران در  ارتفاعات، سر چشمه دائمي براي سراب‌ها، چشمه‌سارها ، آبشارهاي فصلي، همچون سراب‌ "برناج"، "نژي‌وران" ،" كميجه" و بيستون است.»

 

وي  آب و هواي معتدل كوهستاني بيستون را  از مهمترين عناصر و پتانسيل‌هاي طبيعي براي توسعه توريسم منطقه دانست و افزود: «چشم انداز هاي بي نظير از رنگارنگي خاك ، آب و آسمان در فصول مختلف، وزش بادهاي هميشگي در منطقه و تهويه مداوم هوا، تعامل انسان و طبيعت در زندگي مردم روستايي و عشاير هنگام كشت و زرع،جمع آوري گياهان خوراكي ودارويي ، كوچ ، آشنايي با آداب و رسوم و زندگي روستايي، امكان تفريحات سالم چون ماهيگيري و كايت سواري و كوهپيماي،غار نوردي، صخره نوردي و شنا از جاذبه هاي طبيعي اين منطقه است كه مي تواند خيل عظيم گردشگران دوستدار طبيعت را به سوي خود بكشاند.»

 

مهدي آبادي ثبت طبيعت بيستون در فهرست آثار جهاني را راهي براي حفظ دشت بيستون و طبيعت بكر آن دانست و افزود: « حفظ و توسعه دشت زيباي بيستون براي برداشت محصولات فراوان و متنوع كشاورزي ، حفظ و توسعه جنگل‌ها ،حفظ حيات وحش و ديگر منابع طبيعي اين منطقه مي‌تواند از مشكلات ناشي از وجود صنايع آلودكننده بكاهد و در عوض زمينه را براي سرمايه گذاري صنعت پر منفعت و كم زيان توريسم و اكوتوريسم منطقه فراهم آورد.»

 

مجموعه تاريخي و باستاني بيستون امسال در 30 اجلاس كميته ميراث جهاني در ليتواني با راي قاطع اعضا به عنوان هشتمين اثر ايراني در فهرست آثار جهاني به ثبت رسيد.

 

محوطه تاريخي بيستون در 30 كيلومتري شمال شرقي شهر كرمانشاه در دامنه كوهي به نام بيستون قرار گرفته است.

 

 در اين محوطه آثاري مانند غارهاي پيش از تاريخ، نيايشگاه دوران ماد، نقش برجسته و كتيبه داريوش اول هخامنشي، نقش برجسته سلوكي هركول، نقش برجسته مهرداد دوم و بلاش اشكاني، صفحه معروف به فرهاد تراش و همچنين بنا و پل هاي ساساني جاي گرفته اند.

/ 0 نظر / 4 بازدید