زمین‌لرزه در اورست، و موضوع حادثه در کوه

زمین‌لرزه‌ی مهیب امروز (5/2/1394) در نپال که علاوه بر تلفات و خسارت‌های سنگین در منطقه‌های مسکونی، موجب مرگ و آسیب‌دیدگی چندین کوه‌نورد هم شده است، بار دیگر یادآور نکته‌ای است که چند بار (از جمله در یادداشت با عنوان در حمایت از سعید صبور و باشگاه دماوند) به آن اشاره داشته ایم: کوه‌نوردی و محیط کوهستان، پر خطر است... . بدیهی است که "پرخطر" بودن کوه‌نوردی به معنای بازی کردن با دم شیر نیست، اما به هرحال این فعالیت نسبت به زندگی عادی در شهر دارای خطرهای بیشتری است، و به ‌ویژه در کوهستان‌های بلند یا در صعودهای زمستانی، گاه فقط یک تصادف (شانس) است که کوه‌نورد را زنده نگاه می‌دارد.

تصورش هم ترس‌آور است که اگر عظیم قیچی ساز، این کوه‌نورد پرتلاش و پرقدرت کشورمان، امروز  کمی بالاتر از چادرگاه اصلی (یا جایی دیگر) می‌بود و دچار حادثه می‌شد... . شکی نیست که خوش‌فکری و تمرین‌ها و آمادگی جسمی کم‌مانند عظیم نقش بزرگی در پیروزی‌های پی در پی او داشته است، اما چند بار هم فقط خوش‌بیاری او را از خطر جدی نجات داده است؛ برای مثال در مانسلو که بهمن، 17 کوه‌نورد را در چند قدمی عظیم به کام مرگ کشاند. خود او نیز ضمن تاکید بر این که ریسک کردن را تایید نمی‌کند، می‌گوید: «خطر در هیمالیا زیاد است... و بعضی اتفاقات وحوادث خارج از اراده کوه‌نورد است»(1).

آنان که مدعی هستند با «رعایت نظامات کوه‌نوردی» می‌توان جلوی خطر را گرفت، آیا می‌پندارند که امروز، کوه‌نوردان سالم مانده در چادرگاه اورست با به کار بستن همان قواعد زنده مانده اند؟!

 

1) گفتگو با نعمت اخضری، وبلاگ تاریخ کوه‌نوردی همدان، 3/2/1394

/ 5 نظر / 49 بازدید
!

کلا مثلتون بی ربطه.آیا صدها کشته کاتماندو هم به موضوع بهمن مرتبطه! معمولا برای به کرسی نشوندن حرفتون هرچیزی دم دستتون میاد پرت میکنید!

جمشید واحدی

آقای محمدی سلام وجود خطر و بروز حوادث در منزل و محل کار هم امکان پذیر است امروز خبری خواندم از مرگ خاموش یک خانواده در ایوان غرب ( ایلام ) اما تهیه و تصویب قوانینی که بتواند هم اعضا کوهنوردی و هم مدیران و مسولین گروهها و تیم های کوهنوردی را حمایت کند مهم است و فکر می کنم یکی از وظایف اصلی فعالان و انجمن های مرتبط با کوهنوردی در حال حاضر موضوع پیگیری تصویب قوانین لازم باشد

حسام

اتفاقات و حوادث غیر مترقبه در طبیعت و کوهستان همیشه وجود دارند و جزئی از آن هستند. ضمن تأکید بر غیر منصفانه بودن حکم دادگاه برای سعید صبور مدیر وقت باشگاه دماوند در حادثه دیزین، به هر حال باشگاهها، گروهها و افراد صاحب مسؤولیت هم باید با درس گرفتن از گذشته حداکثر دقت و مراعات را در تنظیم برنامه ها و ایمنی آن به کار برند.

ضرابیان

سلام عباس جان زلزله چه ارتباطی به خطرناک بودن کوه نوردی دارد؟ بهترین راه حل بیمه مسوولیت است.