کوه های ایران متولی ندارند

این تیتر ایراد دارد! در زیر گزارش نشست روز جهانی کوهستان را به نقل از پایگاه میراث خبر می خوانید. تیتر خبر که از گفتههای دکتر کهرم برداشته شده ، جای تامل دارد: ما برای امور اجتماعی خود غالباً به «متولی» نیاز نداریم، بلکه «مدیر» لازم داریم. متولی، دربرگیرنده ی مفهومی سنتی است که با مفهومهای دولت مدرن ناهمخوان است. کوهستان های ما باید مدیریت شوند، نه آن که در دست متولی باشند...

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

 

 

 

 

 

 

عباس محمدی رییس هیات مدیره انجمن کوه نوردان ایران

خبرگزاري ميراث‌فرهنگي ـ گردشگري ـ حسين سلطان‌زاده

 دكتر اسماعيل كهرم، از متخصصان محيط‌زيست كشور كوه‌هاي ايران را بي‌متولي خواند و اعلام كرد: «فرسايش خاك و صعودهاي سراسري مهمترين عامل از بين رفتن تنوع زيستي اين منابع هستند.» 

به گزارش خبرگزاري ميراث فرهنگي، مراسم روز جهاني كوهستان 20 آذر با همكاري انجمن كوه نوردان ايران و باشگاه فرهنگي و ورزشي آرارت در محل اين باشگاه برگزار شد و بيش از 500 نفر از كوه‌نوردان و طبيعت دوستان نگراني خود را از روند تخريب محيط‌هاي كوهستاني اعلام كردند.

 در اين مراسم دكتر اسماعيل كهرم، از متخصصان محيط ‌زيست كشور درباره اهميت كوه‌ها در حفظ تنوع زيستي و نقش حياتي آن‌ها در تامين آب سخن گفت.  

وي همچنين از بي‌ذوقي افراد و سازمان‌هايي كه با آلوده كردن يا به‌جا گذاشتن اثراتي همچون نوشته‌هاي بزرگ بر دامن كوه، جلوه‌هاي طبيعي كوهستان را خدشه‌دار می‌كنند، گله كرد. 

وي كوه و كوهستان را در ايران بي‌متولي معرفي كرد و افزود:« صعودهاي سراسري در كنار فرسايش خاك مهمترين عامل از بين رفتن مهمترين تنوع زيستي انسان‌ها است. مديريت كوهستان ايجاب مي‌كند اين صعودها با تعداد كمتر و حساب شده‌تر انجام شود.» 

كهرم اضافه كرد:« اگر ما به كوهستان‌ها به چشم نعمت نگاه كنيم سرنوشت كوه‌هايمان اين گونه كه هست نخواهد بود، بلكه به احترام آن‌ها كلاه خود را بر خواهيم داشت.» 

عباس محمدي، از گروه ديده‌بان كوهستان انجمن كوه‌نوردان ايران در سخنراني خود گفت : «سازمان‌هاي مردم نهاد نقش مهمي در حفاظت كوهستان دارند و مي توانند با روش‌هايي مانند نوشتن مقاله و گزارش، نامه‌نگاري با مقام‌هاي مسئول و آگاه سازي مردم، با طرح‌هاي مخرب كوهستان و پروژه‌هاي كوته‌بينانه اقتصادي مقابله كنند.» 

او به مواردي مانند طرح تله‌كابين در كوهستان خبر، تله‌كابين گنج نامه، معدن‌سنگ كلاردشت و ساخت بزرگراه در جنگل مصنوعي لويزان اشاره كرد كه با فعاليت مردم و سازمان هاي غيردولتي متوقف شده يا مورد بازبيني قرار گرفته است.

محمدي هم چنين گفت:«برنامه اعلام شده قاليباف، شهردار تهران در مورد تخريب ساختمان‌هاي بيش از يک هزار و 800 متر از ديگر مواردي است که با تاثير از ديدگاه‌هاي سازمان‌هاي مردم‌نهاد شكل گرفته و با حمايت آن‌ها مي‌تواند اجرايي شود.» 

در بخش ديگري از اين مراسم، آرا جهاني از باشگاه آرارت، متن پيام فائو را كه تشكيلات مسئول روز جهاني كوهستان در سازمان ملل است، خواند. در اين پيام، موضوع مديريت تنوع زيستي كه شعار امسال روز كوهستان بوده‌است، بررسي شد. علت اين انتخاب، اهميت اين مناطق در تامين منابع غذايي و تنوع زيستي است. در ايران نيز تنوع زيستي به دليل بهره‌برداري غيركارشناسي از دشت‌ها تنها در كوهستان‌ها ديده مي‌شوند.  

برگزاري نمايشگاه عكس و كليپ ديجيتال در سالن جنبي محل همايش با همكاري گروه كوه‌نوردي نمونه، اجراي چند قطعه موسيقي با پيانو و فلوت توسط هنرمندان ارمني و هم‌چنين حضور چشمگير اعضاي انجمن‌هاي فعال در حفاظت كوهستان از حاشيه‌هاي اين مراسم بود.

/ 1 نظر / 5 بازدید