روز جهانی کوهستان

در ایران، هر کس که اندکی به آینده می اندیشد، چشم نگران و پر بیم از روی دادن زمین لرزه ای است که خواهد آمد و کشتار و خسارت گسترده در بخش های شمالی تهران که ساخت و ساز در آن بی رویه از ارتفاع های مجاز فرا تر رفته است، خواهد داشت. چنین چشم انداز غم انگیزی را می توان برای چندین منطقه ی دیگر، مانند کلاردشت و طالقان و لواسان و نور هم که به علت رانت زمین خواری، به بازارهای ییلاق فروشی بدل شده اند، در نظر مجسم کرد. طرح های ضد محیط زیست مانند آزاد راه تهران- شمال، آزاد راه تهران- قزوین، آزاد راه سازی در کوه پایه های شمال تهران، جنگل زدایی در دنا برای احداث خط انتقال گاز، سد سازی در سیوند و سیابیشه و کارون و ده ها نقطه ی دیگر (بی آن که هیچ تاثیر ملموسی حتی بر افزایش خوداتکایی کشور در زمینه ی تولید کشاورزی داشته باشد) دیگر نمونه های نابود سازی میراث کوهستانی کشور در البرز و زاگرس و دیگر رشته کوه ها است که به افزایش بلایا در کوهستان ها و کوه پایه های کشور انجامیده است.

در سال های اخیر، اگرچه آگاهی همگانی در زمینه ی محیط زیست، و حساسیت نسبت به موضوع خاص محیط های کوهستانی، به ویژه بر اثر کار رسانه ای سازمان های مردم نهاد، افزایش یافته است، اما از سوی دیگر، محافل اقتصاد آزمند و عمدتا زیر زمینی ایران، بی اعتنا به بدیهیات زیست محیطی، بی رحمانه و با شدت در کار تخریب جبران ناپذیر کوه های کشور هستند. لازم است که دوستداران این آب و خاک، علاوه بر کارهای نوشتاری، به شیوه های دیگری در رویارویی با این موج ویرانگر بیاندیشند و آن ها را به اجرا درآورند.

                                                           ***********

برنامه هایی برای روز جهانی کوهستان

در تهران، شهرداری منطقه ی یک با همکاری انجمن حفظ محیط کوهستان، دفتر فائو در ایران، سازمان حفاظت محیط زیست، انجمن کوه نوردان ایران، انجمن یوزپلنگ، و چندین سازمان مردم نهاد دیگر، در روزهای 18 تا 20 آذر دومین «جشنواره ی کوهستان» را در بوستان قیطریه برگزار خواهد کرد. همچنین گروه دیده بان کوهستان انجمن کوه نوردان ایران، پنجمین «جشن کوهستان» را با همکاری باشگاه فرهنگی ورزشی آرارات و هیات کوه نوردی استان تهران، از ساعت 17 تا 20 روز جمعه بیستم آذر در محل باشگاه آرارات برگزار خواهد کرد.

در کلاردشت، دفتر انجمن کوه نوردان با همکاری سازمان مردم نهاد «بنیاد توسعه ی پایدار کلاردشت»، شهرداری، شورای شهر، اداره ی آموزش و پرورش، و هیات کوه نوردی کلاردشت، همایشی را در روز بیستم آذر در سالن آموزش و پرورش برگزار خواهد کرد.

انجمن کوه نوردان ایران، از همه ی کوه نوردان درخواست می کند به مناسبت روز جهانی کوهستان، با کارهایی مانند پاک سازی مسیرهای کوهستانی، آموزش چهره به چهره، کار رسانه ای، برگزاری همایش، و طرح شکایت قانونی از عاملان تخریب کوهستان، در حفاظت از میراث با ارزش کوهستانی بکوشند.

 

/ 1 نظر / 10 بازدید