گرمای نگران کننده ی زمين

امروزه ، در نیمه ی زمستان می بینیم که بیشتر روزها در شهری مانند تهران که تا بیست سی سال پیش  زمستان های سختی داشت ( به ویژه در بخش های کوه پایه ای شمال شهر) ، هوا «بهاری» است. نیمی از کمرکش توچال بدون برف است ، و در وسط و جنوب شهر هیچ برفی نباریده است. در لواسان و رودبار قصران هم برف بر کوه ها نمی ماند و پیست های اسکی دربندسر و شمشک تعطیل است . این ها در شرایطی است که  بارش های پاییزی امسال ، دست کم در نیمه ی غربی و شمالی کشور ، بیش تر از میانگین سی ساله بوده است. به بیان دیگر ، گرما و در نتیجه تبخیر ، بیشتر شده است که این برای کشور خشکی مانند ایران بسیار هشدار دهنده است.

به  گزارش زیر که از سایت MSNBC (دوم فوریه ۲۰۰۷) نقل شده است ، توجه کنید:

روز جمعه، دانشمندان ۱۱۳ کشور در گزارشی اعلام کردند که بی شک گرم شدن اخیر زمین ، نتیجه ی کارهای انسان است، و پیش بینی می شود که گرمای بیشتر و بالا آمدن آب دریاها صرفنظر از این که انسان تا چه حد آزاد سازی کربن را کنترل کند، « قرن ها ادامه خواهد یافت».

سوزان سولومون دانشمند برجسته ی دولتی آمریکا گفت:«هیچ شکی نیست که افزایش گازهای گلخانه ای ، بر اثر فعالیت های انسانی حادث شده است.»

فعالان زیست محیطی در واکنش به گزارش « کارگروه بین دولتی تغییرات اقلیمی » که مدت ها انتظار آن را می کشیدند، به آمریکا و دیگر کشورهای صنعتی فشار می آورند که رهاسازی گازهای گلخانه ای را به میزان قابل توجه کاهش دهند.

آکیم اشتاینر ، مدیر اجرایی برنامه ی محیط زیست سازمان ملل (UNEP) گفت: مردم نباید عقب بنشینند و بگویند «ما کاری نمی توانیم بکنیم» . هر کس که با وجود این علایم، بی عمل بماند، در برابر تاریخ بی مسئولیت قلمداد خواهد شد.

/ 1 نظر / 4 بازدید