مخابرات کابل کشی در حريم جهانی بيستون را به پايان برد

<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

 

ابلاغيه پاسگاه نيروي انتظامي شهرستان بيستون براي بررسي تخريب‌هاي انجام شده در حريم جهاني بيستون زماني به دست كارشناسان ميراث فرهنگي رسيد كه اداره مخابرات  عمليات حفاري و كابل‌كشي را به پايان برده بود. اين اثر تاريخي پس از گذشت 7 ماه از ثبت، از سوي سازمانها و نهادهاي مختلفي چون مخابرات و پتروشيمي مورد تعرض و تخريب قرار گرفت.

 

كرمانشاه _ بيستون_خبرگزاري ميراث فرهنگي_ زهراكشوری

اداره مخابرات كرمانشاه به‌رغم تمامي مخالفت‌ها، عمليات كابل‌كشي را در سايت تاريخي بيستون با تخريب آثاري از دوره ساساني و ايلخاني به پايان رساند.

 اداره مخابرات بارها براي كابلي كشي در نزديكي پل خسرو از سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري استعلام كرده بود اما سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري به دليل وجود آثار تاريخي به ويژه اين پل، در مسير انتخاب شده از سوي اين اداره به كارشناسان مخابرات اجازه حفر و كابلي‌كشي نداد.

 چندي پس از آن، مخابرات بدون اطلاع پايگاه پژوهشي بيستون اقدام به حفر كانال براي كابلي‌كشي كرد كه به تخريب آثاري از دوره ساساني و ايلخاني در پاي پل بيستون منجر شد.

سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري، از مخابرات شكايت كرد و عمليات متوقف شد. اين در حالي بود كه مخابرات مدعي شده بود اهالي دو روستاي چمبطان اوليا و سفلي بدون اجازه مخابرات اقدام به حفر كانال كرده بودند.

 شوراي اين دو روستا چنين ادعايي را تكذيب كردند. دو هفته بعد باري ديگر مخابرات اقدام به حفاري در بخشي ديگري از پل كرد و باز هم اهالي و شوراي چمبطان را مسئول حفاري‌ها معرفي كرد.

  رئيس سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري استان كرمانشاه در گفتگو با ميراث‌ خبر اداره مخابرات را مقصر دانست و از شكايت اين سازمان از مخابرات خبر داد.

 در همين حال اداره مخابرات به‌رغم اينكه مسئوليت هيچ يك از حفاري‌ها را نپذيرفته بود در هفته‌اي كه گذشت عمليات كابل‌كشي را به پايان رساند.

 "اسدالله بيرانوند"، رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري نيز اداره مخابرات را تنها خاطي دشت بيستون معرفي كرد و به ميراث خبر گفت:«مراحل قانوني براي پيگيري و بررسي مسئله ادامه دارد و قانون به جرمي كه در اين دشت اتفاق افتاده، رسيدگي مي‌كند.»

ازسوي ديگر"صديقه پرواره"، مسئول حقوقي سازمان ميراث فرهنگي، صنايع‌دستي و گردشگري نيز به ميراث خبر گفت:« ابلاغيه اي از پاسگاه نيروي انتظامي شهرستان بيستون به دفتر واحد حقوقي رسيد و هم‌اكنون كارشناسان ميراث فرهنگي به همراه ماموران نيروي انتظامي در حال بررسي موضوع هستند.»

 وي افزود:«سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري طبق قانون شكايت كرده  و روال قانوني كار را انجام مي‌دهد تا مشخص شود چه كسي مجوز كابل‌كشي را صادر كرده‌است.»

كارشناسان سازمان ميراث فرهنگي و گردشگري پيش از اين براي جلوگيري از تخريب بيستون مسير جديدي در كنار پل‌چهر را به كارشناسان اداره مخابرات پيشنهاد كردند اما اين اداره به دليل هزينه‌بر بودن اين مسير از قبول آن سربازد.

بيستون كه تيرماه امسال در فهرست آثار جهاني به ثبت رسيد اما تنها پس از گذشت 7 ماه از ثبت ، از سوي سازمان ها و نهادهاي مختلفي چون مخابرات و پتروشيمي مورد تعرض و تخريب قرار گرفت.

/ 0 نظر / 5 بازدید