فراخوان پاك سازي كوهستان

مورد توجه همه‌ي كوه‌نوردان و دوستداران محيط‌هاي كوهستاني  <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

روزهاي پنج‌شنبه30 و جمعه 31 شهريورماه 1385 روز پاك‌سازي محيط كوهستان است. از كوه‌نوردان و طبيعت دوستان در سراسر كشور درخواست مي‌كنيم برنامه‌اي را در اين زمينه اجرا كنند.

 

               

ارزش كوه‌ها

·   سرچشمه‌ي تمامي رودهاي بزرگ جهان، و منشأ نيمي از آب‌هاي شيرين مصرفي جهان، كوهستان است.

·   كوه‌ها منبع علوفه، چوب، گياهان دارويي، و مواد معدني هستند.

·  كوه‌ها، زيستگاه گونه‌هاي بي‌شمار گياهي و جانوري، خاستگاه بخش مهمي از ثروت(تنوع)زيستي، و پناهگاه بسياري از گونه‌هايي هستند كه در دشت‌ها نابود شده‌اند.

·  بسياري از تمدن‌ها، فرهنگ‌ها، و پديده‌هاي فرهنگي (زبان‌ها، نيم‌زبان‌ها، صنايع‌دستي، موسيقي...) برخاسته از محيط‌هاي كوهستاني هستند.

·   كوه‌ها، بزرگ‌ترين گردش‌گاه‌ها و ورزش‌گاه‌هاي ما هستند.

 

در حفظ كوهستان بكوشيم

 

نسبت به محيط‌ كوهستان بي‌اعتنا نباشيم؛ و در برابر متجاوزان و تخريب‌گران، از سرمايه‌ي ملي خود محافظت كنيم.

 

 

طبيعت را بايد پاكيزه، آرام، و با عظمت نگه‌ داريم. فقط كوه‌هاي وحشي چيزي براي گفتن دارند، اگر جاده و خط‌هاي بالابر در همه‌جا باشد، طبيعت و زيبايي از دست رفته است.

                                      راينهولد مسنر(نخستين صعودكننده‌ي 14 قله‌ي بالاي هشت‌هزار متر)

 

 

 

چند عامل اصليِ تخريب كوهستان

 

§   چراي دام؛ مطابق آمار رسمي، در مراتع ايران به‌طور ميانگين، 5/2 برابر ظرفيت توليد علوفه دام وجود دارد.

 

§   ساخت و ساز؛ جاده‌سازيهايغيراصولي و معدن‌كاري، سبب رانش دامنه‌ها و تخريب گسترده‌ي پوشش گياهي مي‌شود. ساختمان ‌سازي و زمين‌خواري در كوهستان، به ويژه در نزديك شهرهاي بزرگ و ييلاق‌ها، يك عامل بزرگ تخريب منابع طبيعي ملي در كشور ما است.

 

§   گردش‌گري ناسالم؛ استفاده‌ي تفريحي غيرمسئولانه از محيط كوهستان كه با ريخت و پاش زباله‌، آلوده‌سازي چشمه‌ها و رودخانه‌ها، چيدن گل و سبزي، افروختن آتش... همراه است، به‌ويژه با افزايش جمعيت و زيادشدن تمايل به سفر در سال‌هاي اخير، به يك عامل قابل توجه در تخريب كوهستان بدل شده است.

 

كنترل رشد جمعيت ؛ عاملي اساسي در حفظ محيط زيست و ارتقاي كيفيت زندگي

 

 

 

 

چند نكته در مورد كوه‌پيمايی

 

ûپيش از رفتن به كوهستان، اطلاعات مربوط به مسير و وسايل لازم را از افراد با تجربه يا كتاب‌ها و نقشه‌هاي موجود به‌دست آوريد.

 

ûكوه‌نوردي يك فن است؛ با عضويت در باشگاه‌‌هاي كوه‌نوردي و شركت در دوره‌هاي آموزشي، آن‌را بياموزيد.

 

ûآموختن دو چيز را فراموش نكنيد: اصول ايمني براي آن كه به خود آسيب نرسانيد، و اصول حفظ‌ محيط‌زيست براي آن كه به طبيعت آسيب نرسانيد.

 

ûدر هرگونه برنامه‌ي كوه‌پيمايي و در هر فصل سال، اين چندچيز را با خود داشته باشيد: كفش مناسب و راحت، قمقمه‌ي آب، كوله‌پشتي، مواد‌غذايي كم‌وزن و پركالري، عينك(ضد‌فرا‌بنفش:U.V.Protection)، كلاه آفتاب‌گير، كرم‌ضدآفتاب، بادگير، كمك‌هاي اوليه، كارت‌شناسايي(همراه با شماره تلفن براي تماس و اطلاعات مربوط به گروه‌خون و داروهاي خاص مصرفي) ، كارت بيمه‌ي ورزشي، و پول.

 

ûدر كوه‌نوردي(و هرفعاليت ورزشي ديگر)پيش‌ از‌آن‌كه احساس تشنگي كنيد،آب بنوشيد. نوشيدن آب فراوان، به گردش خون كمك و از عوارض قلبي پيش‌گيري مي‌كند.

 

ûمسير مورد نظر خود، و ساعت تقريبي برگشت را به خانواده و يكي دو نفر از دوستان اطلاع دهيد.

 

ûزباله‌هاي خود را از كوهستان بازگردانيد؛ به گياهان و جانوران و محيط كوهستان آسيبي نرسانيد؛ و با حفظ زيبايي و آرامش كوهستان، آن‌را براي خود و آيندگان نگاه ‌داريد.

 

                      

/ 1 نظر / 4 بازدید