نگاهبانی دماوند

           

جمعی از دیده بانان کوهستان ، امروز به جاده ی پلور – رینه رفتند و به گفتگو با مردمی که برای تفریح به این منطقه می آیند و در علف زارها بساط می گسترند ، پرداختند . در این ماه ها از سال ، انواع گل و گیاهانی که در دامنه ی دماوند می رویند ، با جلوه هایی کم مانند ، منطقه را آرایش می کنند . اما ، متاسفانه افراد بسیاری  بی توجه به ارزش های زیست بومی این گیاهان ، لاقیدانه با خودروهای خود وارد دشت ها می شوند ، بوته ها را لگدمال می کنند ، و دسته دسته گل ها ( به ویژه شقایق های بی نظیری را که مختص دماوند است ) می چینند .

           <?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />

فزونی یافتن جمعیت ، و افزایش خودروها  بی آن که متناسب با این ها ، آموزش های لازم در زمینه ی طبیعت گردی  و حفظ محیط زیست  به مردم داده شود ، سبب شده تا هر گوشه ی طبیعت کشور دستخوش آسیب های اشخاص بی مبالات گردد . هدف از طرح نگاهبانی دماوند که امسال برای سومین سال پی در پی اجرا می شود ، جلب توجه مردم به ارزش بالای دماوند به عنوان نماد طبیعت ایران و یادآوری مسوولیت همگانی در حراست از این کوهستان است . در این برنامه ها که طی چند جمعه در ماه های خرداد تا مرداد اجرا می شود ، دوستداران کوهستان با پخش کردن اطلاعیه ، نصب پارچه نوشت ، جمع آوری زباله های رها شده در محل های تجمع گردش گران ، و آموزش چهره به چهره ، می کوشند مردم را متوجه اهمیت استفاده ی مسوولانه و پایدار از طبیعت کنند .

       

طرح نگاهبانی دماوند ، با مدیریت گروه دیده بان کوهستان انجمن کوه نوردان ایران ( دکا ) اجرا می شود و تاکنون از حمایت اهالی منطقه که حفظ گل و گیاهان را ضامن بقای دام ها و زنبورهای عسل خود می دانند ، برخوردار بوده است .

عکس‌ها از وبلاگ برای طبيعت     

      

/ 2 نظر / 9 بازدید
هومن روانبخش

خسته نباشيد . من هم با مطلب و تصاویری در همين زمينه بروز کردم .

ronaldo

سلام وبلاگت واقعاً باهاله به شما تبريك ميگم. به وبلاگ منم سري بزن ونظر هم بده از شما متشكرم.