با مايی ای يگانه و تنهايی ای درخت

دیروز با دوستی که از سبز اندیشان کهنه کار است ، گفتگو می کردم و ضمن صحبت به او گفتم که روز جمعه به مراسم درخت کاری بیا . گفت که دیگر از این کارهای نمایشی خسته شده ام و احساس می کنم که با حضور در این گونه برنامه ها مورد توهین قرار می گیرم و  « اقایان » هم  به استناد حضور ما ساده لوحان ، کارهای مخرب خود مانند نابودسازی پارک های قدیمی را توجیه خواهند کرد . بهتر است که بیانیه ای بدهیم و بگوییم که به نشانه ی اعتراض به قطع درختان سرخه حصار در این مراسم شرکت نخواهیم کرد .

این هم فکری است ! اما ،  تا جایی که ممکن است ، بهتر است که در  اعتراض های خود کاری کنیم  و نه آن که دست از کار بکشیم . با حضور در برنامه های این چنین ، پیش از هر چیز با حس خوشایند تماس با خاک و نهال ارضا می شویم . سپس می توانیم به خود بگوییم که بخشی از دین خود را بابت سوزاندن اکسیژن زمین ، ادا کرده ایم . دیگر این که خواهیم توانست با تعدادی از دولت مردان که با حسن نیت هستند ، آشنا شویم و پیشنهادها و انتقادهای خود را به گوش شان ( و از این راه ، به گوش بالاتری ها ) برسانیم . و در نهایت این که می توانیم بیانیه یا هر گونه اعتراض دیگر را ، هم زمان با درخت کاری منتشر کنیم .

                                             ********************

در تهران ، فردا  در ساعت ۶صبح ، اتوبوس هایی از سوی اداره ی منابع طبیعی در میدان های تجریش ، ونک ، صادقیه ، و پل سید خندان ، آماده خواهد بود و علاقمندان را به عرصه های تعیین شده برای درخت کاری ( در منطقه ی شهریار ) خواهند برد . درچند شهرستان  دیگر هم دفتر های نمایندگی انجمن  و دیگر کوه نوردان ، برنامه هایی را پیش بینی کرده اند ؛ در سمنان ، آمل ، رامسر ، ماکو ، مشهد ... دوستان ما ضمن هماهنگی با شهرداری ها و اداره های منابع طبیعی و اداره های آموزش و پرورش ، درخت خواهند کاشت و کار آموزشی برای دانش اموزان و دیگران خواهند داشت .

سبز باشید که : هر کجا برگی هست ، ذوق ما می شکفد...

/ 0 نظر / 6 بازدید