فولاد ،سد و پتروشيمی

همشهری - منابع‌طبيعی - دكتر ناصركرمي:<?xml:namespace prefix = o ns = "urn:schemas-microsoft-com:office:office" />


ماجراي 120 هكتار جنگل كه قرار است قرباني احداث كارخانه پتروشيمي درگيلان بشود طي سه روز گذشته در رسانه‌هاي جمعي بازتاب گسترده‌اي داشته است.

غرابت موضوع البته آنقدر هست كه به‌جز مسأله جذاب عزل سه مقام سازمان جنگل‌هاباز هم توجه همگان را به خود جلب كند: كارخانه پتروشيمي در گيلان، آن هم نه دراراضي دامنه غيرجنگلي البرز در جنوب استان، بلكه در بخش جلگه‌اي و جنگلي.

اگر قرار باشد در اين زمينه بازخواستي صورت گيرد قاعدتا نه به‌خاطر عدم رعايتهنجارهاي توسعه پايدار (كه چقدر در چنين مقياسي از مناقشه طرح آن مضحكه‌آميز خواهدبود) و بلكه صرفا به‌خاطر عدم رعايت حداقلي از منطق فني و توجيه اقتصادي درسازماندهي فضايي و برنامه‌ريزي منطقه‌اي استان پرتراكمي همچون گيلان است.

 طرفداران احداث مجتمع پتروشيمي در گيلان احتمالا به نرخ بيكاري در استان و نيازبه ايجاد فرصت‌هاي تازه اشتغال اشاره خواهند كرد. اما آيا در ايران هيچ فعاليتصنعتي و اشتغالزايي جز پتروشيمي و كارخانه فولاد و سدسازي قابل تعريف نيست؟

چرا فقط صنايع بسيار آلاينده و مخرب محيط زيست در ايران فرصت توسعه دارند، چراهزينه رشد صنعت را بايد محيط زيست و منابع طبيعي كشور بپردازد؟ آيا مزيت نسبي گيلانبراي توسعه اشتغال، پتروشيمي است؟

در اين‌باره اتفاقا بايد يكي از همين سه مقام عزل شده را هم مخاطب قرار داد: مديركل منابع طبيعي استان را كه سوابق دو سال گذشته نشان مي‌دهد هرگز موافق طرح‌هايتوسعه اكوتوريسم نبوده است. بالاخره وقتي كه به مزيت واقعي استان توجه نمي‌كنيد،اشتغال به عنوان يك نياز اساسي در حوزه‌اي ديگر، ولو عرصه آلوده‌زايي همچونپتروشيمي، خود را به استان تحميل خواهد كرد.

البته مقام صادركننده احكام عزل را هم مي‌توان با ذكر يك خاطره خطاب قرارداد. اوايل دهه شصت وزير كشاورزي وقت به بهانه توسعه زراعت دستور به زير كشت بردن هزارانهكتار از مراتع و درختزارهاي استان فارس را صادر كرد. از همان زمان امكان وقوع سيلدر فارس 10 برابر شده است.

بله، 10 برابر! به تلفات دائم سيل در استان‌هاي گلستان و شرق استان مازندران وعلل افزايش دوره وقوع آن هم توجه كنيم و نگذاريم گيلان هم به همين سرنوشت دچارشود.

خبرهای ديگری در مورد تخريب جنگل‌های گيلان و عزل مخالفان در روزهای اخير بخوانيد:

مهار بيابان‌زايی ، همشهری  ، ديده‌بان محيط زيست ،  برای طبيعت و ايسنا

/ 2 نظر / 6 بازدید
رامين شجاعی

سلام عباس يک نامه برات نوشته ام. لطفا ميل هات رو چک کن.

علي صادقي

سلام. با سپاس از مطلب خوبتون. در ارتباط با همين موضوع، لطفا مطلبي رو كه در اين نشاني هست ببينين و در صورت تمايل در وبلاگتون درج كنين: http://www.sivandprotest.blogfa.com/post-131.aspx پاينده باشيد