پیش‌نویس آیین‌نامه‌ی باشگاه‌ها و گروه‌های کوه‌نوردی

باشگاه کوه‌نوردان آرش

فدراسیون کوه‌نوردی، چندی پیش پیش‌نویس آیین‌نامه‌ی شرایط تاسیس گروه‌ها و باشگاه‌های کوه‌نوردی را منتشر کرد. در روز سوم خرداد نیزنشستی در فدراسیون با حضور نمایندگانی از گروه‌ها و باشگاه ها برگزار شد تا در مورد این پیش‌نویس گفتگو شود که در آن نشست، باشگاه آرش نظر خود را طی نامه‌ی زیر به فدراسیون و دیگر حاضران ارایه کرد.

البته در چند روز گذشته، نظر یکی از دوستان دیگر را هم دریافت کردیم که اشاره کرده بود: ضروری است که در آیین‌نامه، پیش‌بینی تشکیل یک "اتاق داوری" هم بشود. این اتاق، متشکل از پیشکسوتان و مربیان ورزش کوه‌نوردی، می‌تواند نخستین مرجع رسیدگی به اختلاف در دعاوی میان اعضا یا خانواده‌های اعضا با مدیران باشگاه یا گروه، باشد.

 

به نام خدا

9/3/1394

 

جناب آقای زارعی

رییس محترم فدراسیون کوه‌نوردی و صعودهای ورزشی

با سلام؛

 

در خصوص پیش‌نویس آیین‌نامه‌ی شرایط تاسیس گروه‌ها و باشگاه‌های کوه‌نوردی، با
سپاس از حسن نظر شما و همکاران‌تان در فدراسیون که تصویب آن را منوط به نظرخواهی ازنمایندگان گروه‌ها و باشگاه‌ها دانسته اید، نظر باشگاه کوه‌نوردان آرش را به شرح زیر تقدیم می‌دارد.

 1- کل متن نیازمند ویرایش ادبی و رفع ایرادهای تایپی است.

2- در بخش "اهداف"؛ فدراسیون یک نهاد «غیردولتی... تحت نظارت وزارت ورزش و جوانان» خوانده شده است. به نظر می رسد که قرار است در ایران فدراسیون‌ها
همچنان زیرمجموعه‌ی دستگاه‌های دولتی باقی بمانند و عبارت "غیردولتی" در
آیین‌نامه‌ی مورد بحث، فقط برای سازگار شدن با مصوبه‌های کمیته‌ی جهانی المپیک و
دیگر نهادهای جهانی عنوان شده است.

3- یکی از "اهداف" تدوین آیین‌نامه، «تقویت و توسعه بعد کنترل و نظارت بر نحوه‌ی عملکرد گروه‌ها و باشگاه‌های ورزشی توسط مراجه ذیصلاح» عنوان شده است. این عبارت گنگ و غیرضروری است، و موجب افزایش مداخله در کار سازمان‌های خصوصی و مردمی خواهد شد.

4- در ماده‌ی 2؛ به نظر ما بهتر است "اسکای رانینگ" حذف و به طور کلی از دستور کار فدراسیون کوه‌نوردی خارج شود. این فعالیت، مضر به حال محیط‌های کوهستانی است و باید محدود به منطقه‌هایی خاص و غیرحساس شود.

5- در تبصره‌ی ماده‌ی 3؛ مشخص نیست که آیا نماینده‌ی تام‌الاختیار وزارتخانه‌ها و سازمان‌ها و شرکت‌ها هم باید شرایط متقاضی تاسیس را داشته باشد یا نه.

6- در ماده‌ی 5؛ مدرک تحصیلی چه ضرورتی دارد؟ چرا برای یک فعالیت ورزشی و خصوصی باید مدرک تحصیلی داشت؟

7 – در ماده‌ی 6؛ مشخص نیست که «مجوز فعالیت دو ساله» برای دوره‌ی اول فعالیت است، یا در دوره‌های بعدی هم مجوزها دو ساله خواهد بود. بهتر است مجوز فعالیت،
دائمی یا حداقل پنج ساله باشد، زیرا انجام تشریفات تمدید بسیار وقت‌گیر است.

8- در ماده‌ی 7؛ «تایید صلاحیت» مدیر عامل عبارت گنگی است که راه را برای هرگونه اعمال سلیقه باز می‌گذارد؛ لازم است مصداق‌های صلاحیت به صورت مشخص بیان شود. در این ماده، بی آن که حوزه‌ی مسوولیت دارنده‌ی پروانه مشخص شده باشد، او و مدیر عامل "مسوول" شناخته شده اند.

9- در ماده‌های 7 و 8؛ عبارت‌های «رعایت دقیق شعایر و شئون اسلامی» و «حسن انجام امور» و «رعایت مقررات فنی... و بهداشتی» گنگ هستند  و قابلیت تفسیر موسع دارند. ضروری است که این موارد به صورت دقیق (مثلا در چند پیوست) مشخص گردند.

10- ضرورت دارد در مورد مسوولیت مدنی مدیران و سرپرستان برنامه‌ها، وفق ماده‌ی
158 قانون مجازات اسلامی تاکید شود که حوادث ناشی از عملیات ورزشی، از جمله حوادث کوه‌نوردی و حوادث طبیعی مربوط به کوهستان، جرم محسوب نمی‌شود. همچنین جا دارد که به نوعی، بر حمایت حقوقی فدراسیون کوه‌نوردی و وزارت ورزش از باشگاه‌ها و گروه‌های کوه‌نوردی تاکید شود.

11- در ماده‌ی 9؛ حضور مربی در برنامه‌های غیر آموزشی ضرورتی ندارد. در برنامه‌های
کوه‌پیمایی و کوه‌نوردی، حضور سرپرست یا راهنمایی که مطابق عرف "صلاحیت‌دار"
است، کافی است. همچنین حضور «امدادگر» در تمام برنامه‌ها نه ممکن است و نه ضرورت دارد؛ ضمن آن که باید تعریف دقیقی از امدادگر ارایه شود.

در همین ماده، عبارت «اخذ مجوز از نهادهای مرتبط» گنگ و قابل تفسیر است.

12- در ماده‌ی 11؛ «تغییر مدیر باشگاه» (بند 3) به عنوان جریمه‌ی تخلف، قابل قبول نیست، چرا که باشگاه یا گروه کوه‌نوردی از این نظر فقط تابع اعضای خود است. در مورد جریمه‌ی نقدی (بند 4) مبالغ باید برای دوره‌هایی (مثلا یک ساله، دو ساله،...) به صورت مشخص تعیین و اعلام شود. همچنین لازم است تعطیل شدن باشگاه یا گروه، فقط با حکم دادگاه امکان‌پذیر باشد.

 

با سپاس از توجه جنابعالی

 

/ 2 نظر / 71 بازدید
دیار الوند - علی بیات

http://www.meydanmishan.blogsky.com/ با درود امیدو که خوب و خوش باشید این آدرس وبلاگ جدید و موقت من هست که امیدوارم اطلاع رسانی کنید تا وقتی که وبلاگ دیار الوندر ا دوباره راه اندازی کنم

الوند ایران (دیار الوند) - علی بیات

این روزها بد جوری الوند را زخم می زنند و نمک می پاشند ... تخریب میشان را در دور جدید ببینید و هم دردی نمائید در خبرگزاری فارس http://www.farsnews.com/newstext.php?nn=13940319000440 فرهیختگان http://www.farheekhtegan.ir/newspaper/BlockPrint/35940 همدان نامه http://hamadanblog.mihanblog.com/post/tag/%D8%AA%D8%AE%D8%B1%DB%8C%D8%A8%20%D9%85%DB%8C%D8%AF%D8%A7%D9%86%20%D9%85%DB%8C%D8%B4%D8%A7%D9%86