گزارش بازدید از پارک جنگلی خرگوش دره

در نشستی که " کارگروه مشارکت های مردمی کمیته ی محیط زیست شورای شهر تهران "  در روز 15 اسفند در ساختمان شورا داشت ، آقای شیخانیان از شهرداری منطقه ی 22 تهران ، در پاسخ به نمایندگان سازمان ها ی مردم نهاد که به قطع درختان خرگوش دره اعتراض داشتند ، گفتند که کلا در عملیات انجام شده برای عبور کمربندی آزادگان در شمال غرب تهران فقط 123 درخت سوزنی برگ که امکان جابجایی نداشته قطع گردیده و بقیه ی درختان که پهن برگ بوده ، جابه جا شده اند . این حرف ، تکرار سخنان آقای حیدرزاده ، مشاور محیط زیستی شهردار تهران بود که در همشهری 15 اسفند گفته بودند . مطابق گفته ی آقای حیدرزاده  « 3223 درخت از دو هفته پیش ، از مسیر ساخت این کمربندی جابه جا و به منطقه ی مجاور منتقل شد » . 

 یاسر انصاری از کانون گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست  و عباس محمدی از دیده بان کوهستان گفتند که مایل اند از محلی که درختانبه آن جا منتقل شده ، دیدن کنند . آقای شیخانیان گفتند که علاقمندان می توانند در روز 21 اسفند به محل شهرداری 22 بیایند تا با هم به محل مورد نظر برویم .

 پیرو این دعوت ، در ساعت 9 صبح 21 اسفند به دفتر آقای شیخانیان در شهرداری منطقه ی 22 رفتیم . در آن جا به ما گفتند که ماموریتی برای آقای شیخانیان پیش آمده و نمی توانند بیایند ! خانم یولچی مسوول فضای سبز منطقه ی 22 ، آقای براتچی مدیر جنگل کاری چیتگر ، آقای اسدپور نماینده ی سازمان پارک ها در امور جنگل ، و دو نفر از اداره ی محیط زیست تهران ، خانمی از یک سازمان غیردولتی (به دلیل انجام نشدن معرفی ، بعضی نام ها را نمی دانم ) در جلسه حاضر بودند . پس از یک ساعتی گفتگو ( که از سوی مسوولان شهرداری ، بیشتر حول و حوش " فعالیت های زیست محیطی گسترده ی شهرداری منطقه ی 22 " بود ) به سوی پارک جنگلی خرگوش دره راه افتادیم .

 در ضلع شمالی پارک و در شرق قسمتی که برای جاده سازی پاک تراشی شده ، قطعه زمینی درخت کاری شده را به ما نشان دادند که خود بخشی از پارک بوده است . به ما گفتند که درختان کنده شده از محل جاده سازی ، به این جا منتقل شده اند . در بازدید دقیق ما مشخص شد که فقط چند تایی درخت اقاقیا ، با وضعی بسیار نامناسب ( کاملا زخمی و کج کاشته شده ) به لابلای درختانی که از قبل وجود داشته ، منتقل شده است . سپس ، با هدایت مسوولان شهرداری  به ضلع غربی جاده ی در دست احداث رفتیم ؛ در آن جا ، هیچ درخت جا به جا شده ای نبود و فقط چند تایی چال دیده می شد . کارگران حاضر گفتند که " مسوول جابه جایی " گفته است که اصلا این درختان چهل ساله را نمی شود جا به جا کرد . آقای براتچی گفت که تعداد دیگری از درختان کنده شده به منطقه های 5 و 21 منتقل شده اند .

عرض بخش پاک تراشی شده ، در حدود 80 متر بود و کل مساحت آن ، به گفته ی مسوولان شهرداری ، نزدیک به پنج هکتار . با دقت در درختان دو سوی این بخش  و با نگاه به بقایای درختان در کف جاده ی در دست احداث ، کاملا آشکار بود که بیشتر ( و شاید تمام ) درختان قطع شده ، سوزنی برگ ( کاج ) بوده و قلع و قمع شده اند . جابه جا کردن چند اصله اقاقیا فقط یک کار نمایشی بوده و البته اطمینان داریم که آن چند تا هم سبز نخواهند شد .

 (ادامه دارد)

/ 2 نظر / 6 بازدید
آموزشگاه کوهنوردی فلات قاره قزوین

سلام و عرض خسته نباشید با لینک وب ما در وبلاگ خود اولین آموزشگاه کوهنوردی درجه 2 ایران را در رسیدن به اهدافش یاری نمایید . دوست عزیز وب شما هم تا چند روز آینده به لینکهای ما اضافه خواهد شد . ممنونم

عباس محمدی

با تبریک فرارسیدن سال نو به دوستان مان در آموزشگاه کوه نوردی قزوین ، برایشان آرزوی موفقیت بیشتر دارم .