دنا باز هم تکه پاره می شود...

به گفته وی، بخشی از منطقه‌ای که اکنون عملیات اجرایی در آن آغاز شده در حد فاصل رودخانه خرسان و روستای سینه نمک تا جنگل‌های انبوه و کهنسال دشت تلخ آب( منتهی الیه شمال‌غرب مسیر لوله‌گذاری جدید) واقع شده و بخشی از آن، از ایستگاه تقویت گاز تنگ رواق تا جنگل‌های شمال شرق روستای بنستان به طرف گردنه میمند (منتهی‌الیه جنوب شرق مسیر لوله‌گذاری جدید) را دربرمی‌گیرد.

این منطقه از بکرترین و متراکم‌ترین رویشگاه‌های جنگلی زاگرس محسوب می‌شود.وی که هنگام گفت‌وگو با همشهری در منطقه مورد نظر حضور داشت و حاصل مشاهدات عینی خود را با خبرنگار ما در میان می‌گذاشت، در ادامه گفت: عرض جاده‌ای که عملیات مقدماتی برای انتقال گاز در آن آغاز شده از 25 تا 90 متر متغیر است و رهاکردن خاک‌های مازاد عملیات اجرایی در حاشیه جاده و در مسیل‌ها باعث تخریب مضاعف منطقه جنگلی شده است.

به گفته ایزدی، عملیات اجرایی در3.5 کیلومتر ابتدای جاده در دست احداث و 5/3 کیلومتر انتهای آن، نشان می‌دهد که قرار است کل مسیر 25 کیلومتری که از میان جنگل‌های انبوه و کهنسال بلوط عبور می‌کند برای لوله‌گذاری تخریب شود.

این درحالی است که 18 کیلومتر مسافت مابین 2 بخش تخریب شده در ارتفاعات گردنه میمند واقع شده و از نظر تنوع گیاهی و پوشش جنگلی در کل رویشگاه‌های زاگرس بی‌نظیر است.

وی با اشاره به اینکه عملیات اجرایی مربوط به انتقال لوله گاز از یک ماه‌ونیم قبل مجددا آغاز شده است، تصریح کرد: براساس مجوز کمیته ملی ارزیابی زیست‌محیطی عرض مسیر مذکور به 15متر افزایش یافته که با احتساب این عرض و درصورت اجرای عملیات لوله‌گذاری،
 270 هزار مترمربع از جنگل‌های ناحیه زاگرسی به کلی نابود می‌شود

اما اگر عملیات جاده‌سازی‌ فعلی در همان مسیر جنگل‌های قلع و قمع شده سال قبل ادامه پیدا کند پوشش گیاهی یک میلیون و 300هزار متر مربع از انبوه‌ترین جنگل‌های منحصر به‌فرد کشور قربانی خواهد شد که علاوه بر هزاران بلوط کهنسال، گونه‌های دیگری از جمله کهکم، ارژن و بادام را هم شامل می‌شود.

موضع سازمان حفاظت محیط‌زیست

دکتر محمدباقر صدوق، معاون طبیعی سازمان حفاظت محیط‌زیست، در باره ازسر‌گیری عملیات به همشهری گفت: موضع سازمان تغییری نکرده و ما همچنان بر حفظ دنا تاکید می‌کنیم. براین اساس طی دستورالعملی که به دست‌اندرکاران پروژه عبور لوله گاز از منطقه ارائه کرده‌ایم مقرر شده است عملیات لوله‌گذاری در همان مسیر قدیمی به عرض 6 متر اجرا شود. بدیهی است،

هرگونه تغییردرمسیر یا در عرض آن مورد قبول سازمان محیط‌زیست نیست؛ ضمن آنکه این مسئله از طریق اداره کل حفاظت محیط‌زیست کهگیلویه و بویراحمد دردست پیگیری است و انتظار داریم با کمک مقامات قضایی بتوانیم مانع هرگونه تخریبی در منطقه شویم.

/ 2 نظر / 5 بازدید
حامد بیدل

با سلام دوست عزيز لوگوهاي حمايتي 2010 سال جهاني تنوع زيستي در پايگاه اينترنتي دانشجويان محيط زيست دانشگاه فردوسي مشهد (حاميان زيست سپهر) ارائه شد. از شما دعوت ميشود با انتخاب لوگوي مورد نظر خود و درج آن در سايت يا وبلاگ خود به جمع بزرگ حمايت كنندگان محيط زيست در فضاي نامحدود اينترنت بپيونديد. با درج اين لوگوها ميتوانيد كمك بزرگي به شناساندن سال جهاني تنوع زيستي به همه و طرح مباحث محيط زيستي در فضاي اينترنت كنيد. هم اكنون براي مشاهده و دريافت كد لوگوي مورد نظر به http://www.fum-mohitzist86.blogfa.com/post-172.aspx مراجعه كنيد. لطفا اين مطلب را به ديگران هم اطلاع دهيد.

ضرابیان

درودبرشما شکرخدا که شاهدازغیب رسید ! به نام فامیل دوستان دقت فرموده اید؟ صدوق که هرچه می گوید نادرست از آب در می آید و پریچهره که قراراست دماوندرا دیو چهره نماید ! شادوپایدارباشید