شکایت سد سازان از منتقدان سدسازی

ایبنا نیوز از سوی متولیان سدسازی متهم شده است که در گزارشی با عنوان «تعارف مدیران بر سر جنازه کارون + عکس» درباره سد گتوند علیا «مطالب و تصاویر غیرکارشناسی» راجع به آسیبهای محیط زیستی و اجتماعی ناشی از سدسازی های شرکت آب و نیرو در کوهستان های بختیاری در زاگرس میانی ارائه کرده و از این طریق، به «نشر اکاذیب» و «تشویش اذهان عمومی» پرداخته است.

هنوز زمان دقیق جلسات رسیدگی به اتهامات این رسانه اعلام نشده است.

«محمدرضا رضازاده» مدیرعامل شرکت آب و نیرو که از این رسانه مستقل شکایت کرده است، دو روز پیش در (هفتم مردادماه 1391) در گفتگو با روزنامه جام جم، در پاسخ به شدت گرفتن انتقادهای فعالان زاگرس میانی از عملکرد این شرکت تاکید کرد: «وقتی ما روی رودخانه کارون سد می‌سازیم، حتماً موجب می‌شود بخشی از جنگل‌های بلوط زاگرس زیر دریاچه برود». وی در پاسخ به منتقدان، با بیان اینکه در جریان سدسازی 46 هزار هکتار (معادل 460 میلیون متر مربع) از جنگلهای بختیاری زیر آب رفته است، این رقم را «فقط 1.5 درصد کل جنگلهای زاگرس» دانست و آسیبهای ناشی از سدسازی در کوهستانهای بختیاری را ناچیز خواند و گفت: «دعوا سر این یک و نیم درصد است!»

هرچند فعالان اجتماعی و محیط زیست بختیاری در زاگرس میانی، میزان جنگلهای نابود شده را بسیار بیشتر از این آمار رسمی می دانند ولی آمار رسمی 46 هزار هکتاری که دو روز پیش توسط رضازاده مدیرعامل آب و نیرو راجع به نابودی جنگلهای زاگرس در جریان سدسازی اعلام شد هم «ناچیز» نیست.

مقایسه آمار رسمی اعلام شده توسط شرکت آب و نیرو نشان می دهد حجم جنگلهای زاگرس میانی که در جریان سدسازی نابود شده یا می شوند، معادل 65 درصد مساحت کل کشور «سنگاپور» (با  699 کیلومترمربع معادل 70 هزار هکتار)، دقیقاً به اندازه مساحت کل کشور «پالائو» (با 459 کیلومترمربع معادل 45 هزار هکتار)، دقیقاً به اندازه مساحت کل کشور «آندورا» (با 468 کیلومتر مربع معادل 46 هزار هکتار)، دو برابر مساحت کل کشور «مالدیو» (با 298 کیلومتر مربع معادل 29 هزار هکتار) و سه برابر مساحت کل کشور اروپایی «لیختن اشتاین» (با 160 کیلومتر مربع معادل 16 هزار هکتار) است!

گفتنی است آژانس خبری بختیاری (ایبنانیوز) یک رسانه غیردولتی و مستقل است که از پائیز 1386 آغاز به کار کرده و با هدف تسهیل ارتباطات فرهنگی بین مناطق بختیاری کشور در استانهای اصفهان، چهارمحال بختیاری، لرستان، خوزستان و.. فعالیت می کند. در بخش معرفی این سایت آمده است: «بر این اعتقادیم که عوامل نهادی و ساختاری نظیر تقسیمات کشوری موجب پراکندگی جغرافیای طبیعی – انسانی منطقه بختیاری در چند جغرافیای سیاسی متفاوت شده است که متعاقب آن، ضعف ارتباطات فرهنگی این مناطق به عامل گسترش فقر اقتصادی و فرهنگی در منطقه تبدیل شده است. بر این اعتقادیم که حفظ اصالت های فرهنگی نه تنها با توسعه فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی سرزمین مان تضادی ندارد بلکه توسعه پایدار بختیاری در گرو حفظ فرهنگ اصیل بومی و تلاش برای زنده نگه داشتن و تقویت سرمایه های اجتماعی موجود در جامعه بختیاری است. آژانس خبری بختیاری با نام اختصاری «ایبنا نیوز» و با نشانی اینترنتی www.ibnanews.com فعالیت می کند و در راستای تحقق برنامه جامع توسعه پایدار بختیاری، درصدد تقویت وحدت و همدلی بین اقشار مختلف مردم و برطرف کردن موانع فرهنگی و ارتباطاتی توسعه منطقه بختیاری است».

/ 1 نظر / 5 بازدید
علی

هیچ شهوتی بالاتر از شهوت تسلیم شدن نیست ...