روز کوهستان، روز تجدید پیمان!

سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO) که هماهنگ کننده‌ی برنامه‌های روز جهانی کوهستان است، شعار امسال این روز را "کوه‌ها، راهگشای توسعه‌ی پایدار" تعیین کرده است. در این ارتباط، لازم به یادآوری است که متاسفانه، در چند دهه‌ی اخیر به‌ویژه در هشت سال گذشته، دولتمردان کشور و نمایندگان مجلس و محفل‌های تصمیم‌ساز، با شعار "توسعه" و اشتغال‌زایی و مانند این‌ها، بودجه‌های عظیمی را صرف پروژه‌هایی کرده‌اند که اولا سودآوری آن‌ها برای کشور جای تردید دارد، و در ثانی برخلاف اصل پنجاهم قانون اساسی موجب تخریب جبران‌ناشدنی بسیاری از محیط‌های حساس کوهستانی شده است. از این گذشته، امروزه در جهان پیشرفته، شعار "توسعه‌ی پایدار" به شعار "زیست پایدار" ارتقا یافته که مفهوم آن این است که پیشرفت اقتصادی نه تنها نباید مغایرتی با منافع نسل‌های انسانی ‌آینده داشته باشد، بلکه باید تضمین‌کننده‌ی حیات تمامی زیست‌بوم‌ها و زندگی هماهنگ انسان و طبیعت نیز باشد.

امسال نیز مانند چندسال گذشته، انجمن‌ها و باشگاه‌های کوه‌نوردی ایران، چند همایش و برنامه‌ی کوه نوردی و طبیعت‌پیمایی در تهران، ساری، قائم شهر، یزد، ساوجبلاغ‌، ایلام، و... به مناسبت روز جهانی کوهستان اجرا کرده یا خواهند کرد. کوه‌نوردان، اکنون به یک نیروی اجتماعی موثر در افزایش حساسیت و آگاهی محیط‌زیستی، و در رویارویی با پروژه‌های ویرانگر بدل شده‌اند؛ امید آن است که در دولت جدید و در ساختار جدید سازمان حفاظت محیط زیست و دیگر دستگاه‌های مسوول محیط‌های طبیعی کشور، از این نیرو استفاده‌ی شایسته‌ای صورت گیرد.

 

*مدیر گروه دیده‌بان کوهستان انجمن کوه‌نوردان ایران

/ 6 نظر / 66 بازدید
العام شنیتی

بر شما نیز فرخنده باد.[گل]

مه نیک

سلام مطلب زیبایی رو در همشهری نوشتید براتون آرزوی موفقیت دارم [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] کوه یعنی تقویت در بوستان سفره ای کوچک کنار دوستان روز جهانی کوهستان بر شما مبارک "کوه ها راهگشای آینده ای پایدار" [گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل] همیشه شاد باشی[گل] ایام به کام[گل][گل] من نیز مینویسم تا شاید در لابه لای روزگار من تجربه ای بیابید برای روزگارتان [خجالت]

آزاد

سپاس، امیدواریم...

فرید

درود سپاس و با آرزوی موفقیت

محمود قویدل بیرجندی

سلام درودبرشما ازتاریخ 18لغایت 23 بهمن 92تیمی داوطلب جهت نجات کوهنوردان در جبهه جنوبی دماوند 1پناهکاه بارکاه سوم 2درارتفاع 5200مستقر خواهند شد که در صورت نیاز به کوهنوردان امداد رسانی کنند مسولیت این تیم رامحمود قویدل بیر جندی بر عهده خواهد داشت لطفا این شماره تماس را به کسانی که قصد صعود را دارند بدهید تا در صورت نیاز تماس حاصل فرمایند 09159610456لطفا اطلاع رسانی کنیدواگرهمنوردی اماده همکاری میباشد تماس بگیرد جهت هماهنگی

ع- نوری از اصفهان

باسلام : خوشحالم که با مراجعه به وب سایت نشاط کوهستان با فضای مجازی شما آشنا شدم اینجانب بامروری از وب سایت نشاط کوهستان منتخبی از تصاویر استاد و همچنین توصیفی از ایشان تحت عنوان(به یاد استاد ستوده شایق )داشته ام که در وبلاگم و همچنین نشاط کوهستان آمده است امیدوارم که توانسته باشم دینم را تاحدودی نسبت به استاد ادا کرده باشم . لطفاً در صورتیکه فرصت کردید جهت تجدید خاطره از آن فقید سعید نظری بیندازید.