تاریخ و محیط زیست

جونده حفار با جثه ای به اندازه گربه خانگی، به هنگام حفر و کند وکاو خاک به رگه های طلا برخورد نموده و ناخواسته زر ناب را همراه خاک در دهانه لانه خود کپه می نماید.

تاریخ، تنها شرح جنگ ها و کشتارها و کشورگشایی های فاتحان نیست. برای یک پژوهشگر تاریخ زیگونگی، مستندات تاریخی می تواند گره گشای مواردی همچون نقشه پراکنش گونه ها باشد. برای نمونه در کنار سنگواره های فیل سوری یافت شده در لوانت(ساحل غربی مدیترانه) مهرها و دیوار نگاره ها و متون میخی از کتابخانه های سومریان با فر و جاه، تا شکارنامه های پادشاهان جنگاور آشور حکایت از مشاهده و شکار و زنده گیری "پورا" می نمایند که به پارسی پهلوی "پیل" و اکنون "فیل" نامیده می شود.

در تاریخ معاصر ایران نیز خاطرات شاهزاده مسعود میرزا ظل السلطان آکنده از اطلاعات ناب درباره پراکنش گونه هایی است که اکنون بنابر باور حاکم بر محیط زیست ایران امکان وجود آنها در آن مناطق نمی رود که می توان گزارش وجود مرال در قراچه داغ (ارسباران)، مغان، پاپی لرستان و میانکاله را نمونه ای از این موارد برشمرد.

/ 5 نظر / 57 بازدید
حقوق محیط زیست

با سلام سال نو را خدمت شما و تمامی دوسداران طبیعت تبریک عرض میکنم[گل]

الهام شنیتی

سبقت از سایه ها به بیشتر دویدن نیست به سوی نور که باشی سایه ها در پس تواند حتی آنگاه که ایستاده ای . .

اراده ملت

برادر عزیز در رابطه با مطلبی که در خبر انلاین علیه پروفسور کردوانی نوشته اید بنده چند سوال از حضرتعالی دارم: 1-ایشان استاد تمام جامعه ما و جزو نخبه ها و همینطور چهره های ماندگا کشورمان هستند ، مدرک تحصیلی شما چیست؟در چه زمینه ای مدرک گرفته اید؟ 2-اگر مدرک مرتبط دارید راه حل شما چیست؟بالاخره شما راه حلی حتما دارید که کردوانی را نقد کرده اید لطفا راه حل خودتان را شفاف و به صورت عملی و روشن بیان بفرمایید اولا که خود شما دوستان بوده اید که تحت فشار امدید سازمان حفاظت محیط زیست را متهم کردید که پیشرفت اذربایجان را نمیخواهد و با فشار جاده را بر روی دریاچه احداث کردید .سدها هم تا جایی که ما یادمانه باز با همین شعار فارسها نمیگذارند ما پیشرفت کنیم و توسط نماینده های عزیز خود شما در مجلس ساخته شد .با حفر هزاران حلقه چاه ابهای زیر زمینی را هم که مصرف کرده اید اکنون به وضعیتی رسیده ایم که دریاچه ر کلا خشک کرد اید یعنی 7 برابر توسعه کشاورزی داده اید و دریاچه خشک شده نیم نگاهی به اب متاطق دیگر دارید به نظر شما اگر هر منطقه از ایران ابهای شیرینش را مصرف کند بعد از دیگر مناطق طلبکار شود ایا سنگ روی سنکگ بد میشود؟ اهواز و اب