آشغال جمع می کنم ، پس هستم !

" این کارها دیگر فایده ندارد . "

" ما این دوره ها را گذرانده ایم ! "

تا کی دیگران بریزند ، ما جمع کنیم ؟! "                      "

" باید کاری اساسی کرد . "

" باید کار فرهنگی کرد . "

" آن ها با جاده سازی و سدسازی و واگذاری اراضی ملی ، محیط زیست را نابود می کنند ، شما می خواهید با جمع کردن چهار تا کیسه آشغال چه کنید ؟! "

...

جمله های بالا چند نمونه از گفته های دوستانی است که یا از برنامه های پاک سازی  خسته شده اند ، یا اصلا از اول به آن اعتقاد نداشته اند ، ویا شاید از کارهای زیست محیطی ، به قسمت کثیف اش علاقه ای ندارند . از اینان ، یک گروه هیچ کاری نمی کنند و دیگر خط عوض کرده اند یا اولویت خود را در زندگی تغییر داده اند( بیش تر به نفع بخش پولی زندگی ) ؛ یک گروه صرف انتقاد کردن را دوست دارند و از دولت و مردم بد گویی می کنند ، بی آن که بگویند که چه باید کرد ؛ گروهی نیز فقط می نویسند ( که من برا ی شان بسیار احترام قایل ام ، اما کارشان را در کارزار زیست محیطی کافی نمی دانم. )

واقعا چند درصد مردم نوشته های ما را – حتی در پرشمارگان ترین مطبوعات – می خوانند ؛ در کشوری که سرانه ی کتاب خوانی را با دقیقه و ثانیه اندازه می گیرند ! یا می خواهیم از طریق رادیو و تلویزیون فرهنگ سازی کنیم ؛ ما را که غالبا به آن ها راهی نیست ، یا بلد نیستیم به آن جا راه یابیم . شاید می پنداریم که با کارهایی می توانیم دولتی ها را تکان بدهیم ؛ ولی آن ها که خود بهتر از ما می دانند ایراد کار کجا است و فقط چون هیچ جنبش اجتماعی محیط زیستی وجود ندارد ، به خود تکانی نمی دهند . و دست آخر این که آیا اگر ما دست به پاک سازی یک گوشه ی کوچک نزنیم ، خراب کاری های بزرگ ناشی از طرح های عمرانی کاستی می گیرد ؟!

من معتقدام که مجموع تخریب ها و آلوده سازی هایی که به دست تک تک مردم عادی و با حسن نیت صورت می گیرد ، بیش تر از آن چیزی است که توسط دولت انجام می شود . ناگفته نماند که به نظر من یکی از کارهای مخرب مردم ، مطالبه نکردن حقوق زیست محیطی خود از حکومت است . در آشنا ساختن مردم با اصول حفظ محیط زیست ، در واداشتن آنان به استیفای حقوق خود ، و در الگو سازی برای رفتار مسئولانه در قبال محیط زیست و جامعه ، هیچ کاری کارسازتر از فعالیت های داوطلبانه ی پاک سازی و مانند آن نیست .

رفتار منفعلانه ی سازمان های غیر دولتی در روز زمین پاک و مشارکت نکردن آن ها در برنامه های سازمان داده شده به دست دولتی ها ، یا اقدام نکردن به فعالیت های مستقل به این مناسبت ، با هر توجیهی که باشد ، به حل هیچ معضل زیست محیطی کمک نمی کند .

عباس محمدی

 

 

 

 

/ 2 نظر / 7 بازدید
رضا نو ظهوری

با سلام.به مناسبت روز جهانی زمين پاک،طبق هماهنگی های به عمل آمده با شما،گروه کوهنوردی نمونه در منطقه پهنه حصار و روستای سنگان اقدام به جمع آوری زباله ها نمود. عمده زباله ها در مسير سنگان تا آبشار به چشم می خورد.و تقريبا از آبشار تا قله پاک بود.

عباس محمدی

از دوستان خوب ام در گروه نمونه سپاسگزارم . تا جايی که من اطلاع دارم ، اعضای انجمن و ديگر کوه نوردان ، در ماکو ، رامسر و سمنان هم برنامه های پاک سازی کوهستان داشته اند . خود من هم با دوستان باشگاه آرش و باشگاه دماوند ، در روز جمعه ـ ضمن تمرين روش های جستجو و نجات ـ به پاک سازی منطقه ی بندیخچال پرداختيم .