ساخت و ساز در تفتان

آقای نجارپیشه ، مسوول دفتر انجمن کوه نوردان در زاهدان ، در نامه ای ، به ساخت و سازهای مخرب در کوه تفتان اشاره کرده اند :

اگر هوای دیدن زباله دارید ، اگر هوس دیدن طبیعت زشت شده و بی قواره را دارید ، به پناهگاه صبَح   (sobah)   تفتان بیایید . در مسیری که به پناهگاه می رسید ، افسوس و غم همه ی وجودت را می گیرد ، غم و اندوه از دیدن این همه آشغال ... دوستی می گفت برای پاک سازی ، حداقل به یک گروه هزار نفری نیاز است !

شیشه های پناهگاه شکسته و محیط اطراف پناهگاه بسیار کثیف است  و  با این وضع ، در نزدیکی پناهگاه ، یعنی در ارتفاع 3250 متری ، در حال ساختن یک هتل چند طبقه هستند ! کدام عقل سلیم و شعور سالم حکم به چنین ساخت و سازی داده است ؟! قطعا ، کسانی که به جای نگاه داری و به سازی پناهگاه ، به جای حرمت نهادن به بکارت طبیعت ، و به جای زدودن آلودگی از چهره ی طبیعت ، از اطاق های گرم و نرم خود ، دم از زیبایی طبیعت می زنند .  

کدام انگیزه ، تراوشات کدام اندیشه ، کدام توجیه علمی یا اقتصادی یا گردش گری ، باعث شده که در این مکان هتل سازی شود ؟! کشیدن سیم برق و تلفن و جاده سازی در آن ارتفاعات کم بود که حال تصمیم دارند با ساخت هتل ، زباله ی بیشتر و فاضلاب را هم به دامان طبیعت ببرند ؟!

نکته این که شهرستان خاش ، یک هتل یک طبقه هم ندارد و اگر مسافری وارد شهر شود ، نمی داند که به کجا پناه ببرد ، و در این حال زعمای قوم در بالای کوه هتل چهار طبقه می سازند . در حاشیه ی کوه تفتان و روستاهای پیرامون آن ، مکان های بسیار زیبا وجود دارد که می شود با بازسازی فضای سنتی ، علاقمندان به طبیعت را جذب کرد ، اما ... .

گزارش میراث خبر در این مورد

/ 5 نظر / 6 بازدید
سام

جناب آقای محمدی با سلام لزوما تمام تشکل‌ها جیره‌خوار نیستند و کارهایی می‌کنند که شایسته است و قابل تقدیر. در این مورد نیز لازم بود تا تشکل‌ها زودتر از سایرین موضوع را بیان می‌کردند. گرچه هر بار این اتفاق افتاده پیروزی قطعی حاصل نشده اما به هر حال مدتی طرح‌ها به تعویق افتاده‌‌اند. کار تشکل‌ها دیده‌بانی و اطلاع‌‌رسانی و آموزش است اما چند تشکل هستند که در مقابل تخریب‌ها سکوت نمی‌کنند؟ و مقیاسش‌ کنید با کل تشکل‌های زیست محیطی که می‌شناسیم و البته نمی‌شناسیم و به طور رسمی ثبت شده‌اند. اگر تشکل‌ها با هم متحد شوند و رسانه‌ها را با خود همگام سازند دست کم می‌توان امیدوار بود که این تخریب‌ها اندکی از شتابشان کاسته شود. به امید آن روز

عباس محمدی

آقای خسروی به وظیفه های تشکل های زیست محیطی ، به درستی اشاره کرده اید . من چند سازمان غیردولتی می شناسم که نگرفتن پول از دستگاه های دولتی را جزو اصول خود قرار داده اند . یا اگر در شرایط خاصی از دستگاه های دولتی گمگی بگیرند ، آن را فقط و به تمامی صرف همان کار ( بدون در نظر گرفتن دستمزد برای خودشان ) می کنند . برای مثال ، انجمن کوه نوردان ایران ، تا به حال هیچ پولی از دولت نگرفته است و از قضا خوب هم کار کرده و برای خودش دفتر خریده است و همایش ها و کارهای آموزشی خوبی هم دارد ... .

آموزگار

در خارک چه خبر است ؟ تخریب سند هویتی خلیج همیشه فارس ...

آموزگار

در خارک چه خبر است ؟ تخریب سند هویتی خلیج همیشه فارس ...

الیاس پهلوان

سلام گریوان با مطلبی درمورد " درگز- پارک ملی تندوره " بروز شده است. http://www.gerivan.blogfa.com/ http://gerivan.persianblog.ir http://gerivan.iranblog.com gerivan.mihanblog.com