از ظرف های یک بار مصرف استفاده نکنیم!

1– امیدوارم  مسئولین در این ماه مبارک از خواب غفلتی که محیط زیست این کشور را تهدید می کند  بیدار شوند و محیط زیست و مشکلات آن را جزء یکی از اولویت های  اصلی کشور قرار دهند و همچنین  به قوانین و دستورالعملهای  تهیه شده  در مورد استفاده از این ظروف (که تا به حال فقط بر روی کاغذ نوشته شده است) جامه ی عمل بپوشانند ؛ مخصوصا" جمع آوری و تفکیک از مبدا زباله های پلاستیکی و بیمارستانی  را که چند سالی است در تهران  به صورت مقطعی در چند محله انجام شد ولی این فعالیتها  دوام ثابتی نداشته است. 
2- مسئولین با اختصاص بودجه های فرهنگی  و کمک گرفتن از رسانه های گروهی و فعالین محیط زیست  جهت  آموزش دادن هموطنان از  "خطرات استفاده از این ظروف پلاستیکی " اطلاع رسانی  کنند .
3– مسئولین با بالا بردن هزینه های مصرف ظرف یک بار مصرف، مثلا با افزایش قیمت مواد اولیه و وضع عوارض زیست محیطی در روند تولید ظروف یکبار مصرف پلاستیکی، باعث کاهش تولید و مصرف این گونه ظرو ف  بشوند  و همچنین  با کمک کردن به تولید کنندگان ظروف گیاهی از قبیل وام کم بهره و یا کاهش قیمت خرید  ظروف گیاهی در میان مردم فرهنگ استفاده از ظروف گیاهی را تشویق کنند .
4 -  در ایام ماه مبارک رمضان  با توجه طولانی  بودن روزها  و همچنین  گرمی هوا که روزه داری را مقداری مشکل کرده  است  خانم های خانه دار و  مخصوصا" خانم های که بیرون از خانه  شاغل می باشند و کارشان  خارج از منزل می باشد شاید بیشتر وقت آنان جهت تهیه افطاری گرفته شود به هممین دلیل به علت  راحتی  و  ارزان بودن ظروف یکبار مصرف پلاستیکی ( با توجه به اینکه انواع و اقسام این ظروف از قبیل لیوان ؛ قاشق ؛ بشقاب ؛ و حتی برای سفره نان هم از پلاستیک یکبار مصرف در بازار موجود است  ) استفاده از این ظروف برایشان راحت تر باشد لذا به آنان توصیه می گردد به خاطر سلامت خود و خانواده و همچنین کمک به اقتصاد خانواده ؛ از استفاده ظروف یکبار مصرف پلاستیکی جدا" خودداری نمایند.
5 – ظروف پلاستیکی به علت اینکه  از مشتقات مواد نقتی می باشند ساختار مولکولی آنها طور است که در دماهای پایین حتی زیر  30 درجه  نیز می توانند وارد مواد غذائی شوند که در دراز مدت این مواد شیمیائی باعث کاهش مصونیت بدن در برابر انواع میکروبها و بیماری ها می شود .
6 - با توجه به زیاد بودن منابع خدا دادی  نفتی در کشورمان ایران ( سرمایه ای که  آیندگان نیز در آن سهیم می باشند ) روند تولید ظروف یک بار مصرف پلاستیکی هر روز نسبت به روز قبل افزایش می یابد و به جای آنکه این  مواد نفتی  را جهت ساخت قطعات صنعتی با کارآئی  بالاتر و سود دهی بهتر  استفاده کنیم متاسفانه این مواد نفتی را برای ساختن ظروفی ارزان قیمت و کم بها استفاده می کنیم  که فقط چند لحظه استفاده می شوند و سپس وجودشان در طبیعت به یک معضل زیست محیطی  تبدیل می شود که تجزیه شدن آن در طبیعت غیر ممکن است .
7 -   در ماه مبارک رمضان چند تا مناسبت مذهبی وجود دارد ؛ که در این مناسبتها هموطنان عزیزم جهت برآوردن حاجت خود با دادن طعام نذری به دیگران این ایام را گرامی  می دارند در ایام ولادت امام حسن مجتبی (ع) که با جشن و سرور به همراه است  و یا شهادت حضرت علی (ع) که جهان تشیع در مات و عزا می باشد  و یا در جشن عید سعید قربان که جشن پیروز نفس انسان بر امیال شیطانی می باشد ومردم  دوباره در جشن سرور هستند ؛ که حتما" استفاده ظروف یکبار مصرف پلاستیکی زیاد می باشد لذا باید مردم جهت حفظ و سلامت محیط زیست از استفاده این ظروف  جلوگیری کنند و به جای آن از ظروف  پایه گیاهی و یا ظروف استیل و ملامین استفاده شود.
 
در پایان به این نکات اشاره کنم که در صورتیکه اگر مصرف ظروف یکبار مصرف پلاستیکی همچنان ادامه داشته باشد و مردم و دولت جهت جایگزینی این مواد  اقدامی نکنند  سالهای آینده مشکلات و معضلات شدید زیست محیطی گریبانگیرمان خواهد شد که رفع آن به این راحتیها نخواهد بود . ( هزینه پیشگیری همیشه خیلی کمتر از درمان می باشد )
 
 

/ 1 نظر / 45 بازدید
محمد گائینی

بعضی چیزها تو جامعه ما مد شده بارها دیدم که در مهمانی های افطاری حتی در منزل و با تعداد میهمان کم هم از ظروف یکبار مصرف استفاده میشه! توصیه بسیار به جا و به موقعی بود