نامه به شورای شهر در مورد خیابان انقلاب

دکا در چند کارگروه از کمیته ی محیط زیست شورای شهر تهران ، فعالیت دارد . در کارگروه باغ ها و فضای سبز ، با کانون عالی گسترش فضای سبز و حفظ محیط زیست (www.isdle.ir)که یک سازمان غیر دولتی است ، همکاری نزدیک داریم . ضمن هم فکری با این کانون ، نامه ی زیر را تدوین و امروز به شورای شهر دادیم :

 سرکار خانم ابتکار

   رییس گرامی کمیته ی محیط زیست شورای اسلامی شهر تهران 

 با سلام ؛

همان گونه که آگاهی دارید ، شهرداری تهران عملیات مرمت پیاده روهای خیابان انقلاب را آغاز کرده است . لازم می داند در این مورد چند نکته را به عرض برساند :

 1- در عملیات های مشابه ، مانند طرح خیابان ولیعصر ، برخلاف ادعاهای اولیه هیچ گونه رسیدگی به وضع درختان حاشیه ی خیابان نشده و حتی این درختان کهن و با ارزش ، بیش از پیش در محاصره ی سخت سنگ و سیمان و آهن قرار گرفتند .

 2- در حال حاضر ، با توجه به بیدار شدن درختان ، هرگونه جابجایی خاک اطراف ریشه ها – به ویژه با توجه به ضعف عمومی درختان حاشیه ی خیابان انقلاب – می تواند به خشک شدن آن ها بینجامد . لازم به ذکر است که در چند نقطه از این خیابان ، پیمانکار برای تسهیل کار خود و کار گذاشتن جدول ، به صورتی کاملا بی ملاحظه اقدام به کندن خاک باغچه ها و اطراف درختان کرده است .

 3- ایراد زیست محیطی دیگر در این گونه عملیات ، این است که به علت نامناسب بودن مصالح مورد استفاده و رعایت نکردن اصول فنی ، موزاییک ها و سنگ های استفاده شده با گذشت اندک زمانی خرد و لق می شوند . با توجه به مقادیر هنگفت از گازهای گلخانه ای که در جریان تولید سیمان ، آزاد می شود و به طور کلی به دلیل منابع بسیاری که در این طرح ها به مصرف می رسند ، لازم است که شورای شهر سازوکار سخت گیرانه ای را برای نظارت بر طرح های عمرانی شهرداری مقرر کند .

 4- پیشنهاد می کنیم ، طرح و نقشه های مرمت پیاده روهای خیابان انقلاب و ... در کمیته ی محیط زیست شورای شهر مورد ارزیابی و بررسی قرار گیرند . می توان از این فرصت ، برای اضافه کردن به فضای سبز تهران و رسیدگی به وضع درختان حاشیه ی خیابان سود جست .

  5- کارشناسان این سازمان مردم نهاد حاضرند که به شکل داوطلبانه ، از سوی شورای شهر بر عملیات یاد شده نظارت کنند .

/ 2 نظر / 4 بازدید
ورزش بلاگ

با سلام خدمت شما وبلاگ نويس عزيز . از شما دعوت می کنيم در صورتی که اهل ورزش هستيد و دوست داريد تخصصی نوشتن را بيازماييد می توانيد در بزرگترين جامعه مجازی ورزشی ؛ ورزش بلاگ ؛ عضو شويد منتظر حضور سبزتان هستيم http://www.varzeshblog.ir http://www.varzeshblog.com

فرداد دولتشاهی

ممنون. نامه بسيار خوب و مستدلي تهيه كرده ايد. اميدوارم ثمربخش باشد.[گل]